robot

Гідромеханічна коробка автомат є найбільш поширеним типом АКПП в якій перемикання передач і активація різних режимів стають можливими завдяки подачі трансмісійного масла (ATF) під тиском по спеціальних каналах гідроблоку. При цьому розподіл потоків ATF відбувається під керуванням електронного блоку (ЕБУ) за допомогою відкриття і закриття спеціальних клапанів – соленоїдів АКПП.

Для коректної роботи коробок передач в ЕБУ постійно надходить інформація від групи датчиків, які враховують різноманітні зміни в КПП: положення педалі газу, швидкість руху автомобіля, навантаження на двигун, температуру масла коробки, тиск трансмісійного масла і т.д.

Основним завданням є плавність роботи автоматичної коробки передач, швидкість відгуку, мінімізація зносу навантажених елементів і т.д. Якщо сказати простіше, електронна система повинна перемикати передачі в найбільш підходящий для цього момент. Цілком очевидно, що для реалізації такого завдання потрібно враховувати цілий ряд окремих параметрів.

Системи керування автоматичною коробкою передач

З цієї причини блок управління АКПП програмується таким чином, щоб динамічно підбирати найбільш підходящий режим роботи трансмісії з урахуванням тих свідчень, які фіксуються і передаються датчиками.

В автоматичній коробці основними датчики є:

  • Датчик швидкості. Цей пристрій необхідний для визначення частоти обертання вхідного і вихідного валу коробки;
  • Датчик тиску трансмісійного масла (ATF);
  • Датчик температури ATF;
  • Датчик положення селектора АКПП;
  • Блок управління коробки.

Датчик швидкості АКПП є одним з головних елементів. Найчастіше таких датчиків два, один зчитує частоту обертання первинного (вхідного) вала, тоді як інший передає на ЕБУ дані про частоту обертання вихідного вала або шестерні диференціала на автоматах передньопривідних авто.

Що стосується ЕБУ автоматичної коробки передач, інформація з першого датчика дозволяє контролеру визначити ступінь навантаження на двигун і підібрати найбільш підходящу передачу. Показання з другого датчика потрібні для того, щоб провести контроль роботи коробки.

Датчиком швидкості є такий добре відомий елемент як датчик Холла. Серед частих неполадок слід виділити пошкодження корпусу, проблеми з контактами. При цьому швидко перевірити датчик швидкості мультиметром не вийде, так що під час діагностики рекомендується встановлювати справний елемент.

Ще додамо, що на деяких авто можна зустріти індуктивний датчик частоти обертання.

Працює датчик за принципом того, що коли зуб шестерні КПП проходить через магнітне поле датчика, в котушці виникає напруга. Ця напруга формує сигнал і передається в електронний блок управління, де ЕБУ враховує загальну кількість зубів шестерні, що і дозволяє розраховувати поточну швидкість. Однак при цьому слід зауважити, що датчик Холла візуально схожий на

Як зрозуміти що АКПП скоро зламається?

індуктивний, проте другий варіант сильно відрізняється за принципом роботи.

Датчик положення селектора АКПП необхідний для того, щоб блок управління включив відповідний режим роботи коробки. Інколи його називають ще інгібітор коробки передач. Інгібітор зазвичай розташовують на валу селектора коробки передач, але на деяких коробках він може бути з’єднаний з приводом золотникового клапана вибору режимів в самому гідроблоці. Але це не єдина його функція у автомобілі, він також відповідає за включення ліхтарів заднього ходу та контролює роботу приводу стартера в положеннях селектора P і N. Якщо говорити про будову, такі датчики можуть відрізнятися, однак в основі часто лежить потенціометр, що змінює опір в залежності від того, в якому положенні знаходиться селектор. У двох словах, датчик складається з резистивних пластин і рухомого повзунка, безпосередньо пов’язаного з селектором. З урахуванням того, в якому становищі знаходиться повзунок, змінюється і опір датчика, що також призводить до зміни напруги.

Як правило, з часом цей датчик може прийти в непридатність або почати працювати некоректно. В окремих випадках допомагає розбирання закритого корпусу і проведення профілактики, однак після цього можливі подальші збої в роботі. З цієї причини фахівці рекомендують відразу міняти датчик.

Датчики температури і тиску фіксують параметри, безпосередньо пов’язані з ATF. Датчик температури АКПП необхідний через те, що від властивостей робочої рідини, рівня масла і температури сильно залежить робота фрикційних муфт.

Простими словами, щоб захистити фрикціони і коробку від перегріву, встановлюється терморезистор, здатний змінювати опір при зміні температури. Виходить, напруга датчика змінюється в залежності від температури ATF, відповідні сигнали передаються в ЕБУ.

Встановлюється датчик температури АКПП в картері коробки або інтегрований в проводку всередині корпусу автоматичної коробки. Якщо за показаннями датчика ЕБУ фіксує значний перегрів, коробка зазвичай переходить в аварійний режим.

oil-change-zauto-1

Що стосується датчика тиску, то вони зазвичай встановлюються в каналах гідроблоку, вимірюють показники тиску і передають електричні сигнали в електронний блок управління коробкою автомат.

Такі датчики можуть бути дискретними і аналоговими. Перший тип реєструє відхилення від певних параметрів під час роботи. У нормі контакти датчика замкнені, в разі падіння тиску в місці знаходження датчика контакти будуть розімкнуті, ЕБУ отримує сигнал і піднімає тиск.

Аналоговий датчик більш гнучко враховує зміну тиску, подаючи різні сигнали. Це дозволяє блоку точніше проводити необхідні коригування, впливаючи на роботу автоматичної трансмісії.

Висновки


Група різноманітних датчиків і електронний блок управління дозволяють контролювати роботу агрегату, не допускаючи критичних навантажень на коробку. Якщо КПП і система управління справна, досягається максимальний комфорт при експлуатації машини. Передачі перемикаються швидко, своєчасно і плавно, немає ривків і поштовхів при перемиканні, коробка не буксує.

Якщо ж виникають несправності, то АКПП може перейти в аварійний режим, на панелі приладів загоряється відповідний індикатор. При цьому подальша експлуатація автомобіля в цьому випадку не рекомендується і необхідна термінова діагностика коробки в спеціалізованому сервісі.

© 2019 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: