Overdrive-zauto

З урахуванням великої популярності автоматичних коробок передач, виробники виготовляють даний тип трансмісії таким чином, щоб домогтися максимальної зручності для водія. Одночасно з цим також стоїть завдання знизити витрату пального. Як відомо, найпоширенішим на сьогоднішній день залишається простий чотириступінчастий автомат. Як правило, дані коробки передач мають кілька стандартних і зрозумілих режимів роботи, що значно спрощує експлуатацію.

Однак на багатьох АКПП, крім базових, також можна зустріти додаткові режими. У цій статті ми поговоримо про те, що таке Overdrive на АКПП, як вмикається і вимикається, для чого потрібен такий режим і коли він використовується.

Для чого потрібна кнопка Shift Lock на АКПП?

Що таке роздаточна коробка?

Для чого потрібен Overdrive?


Якщо розглядати пристрій автоматичної коробки з 4 передачами, в цьому випадку 3 передача є прямою, тобто має передавальне число 1, що аналогічне 4 передачі МКПП. При цьому 4 передача в автоматичній коробці називається овердрайв або O/D. Цей режим можна вважати певним аналогом 5-ої передачі в механічних коробках

Як відомо, підвищуюча передача на механіці включається на швидкостях від 80 або навіть 100 км/год. Така передача дозволяє помітно економити паливо при русі на трасі з високою швидкістю. У випадку з коробкою автомат, де водій не може самостійно перемикати передачі, режим O/D окремо вмикається і вимикається за допомогою спеціальної кнопки.

Кнопка Overdrive може розташовуватися на селекторі АКПП або виноситься окремо. Так ось, якщо овердрайв включений, це означає, що коробка автомат буде переключатися на 4-ту (підвищену) передачу на високих швидкостях, а також в тому випадку, якщо водій злегка натискає на педаль газу. Після включення 4 передачі гідротрансформатор блокуватиметься.

На практиці, перемикання на 4 відбувається вже на швидкості близько 45-50 км/год. Цілком очевидно, що 4 передача дозволяє економити паливо при русі на трасі, а також не дозволяє двигуну розкручуватися до занадто високих обертів.

Однак у багатьох автовласників виникає питання, як бути, якщо автомобіль експлуатується в межах міста. Іншими словами, чи потрібно в місті включати або ж відключати Overdrive. Давайте розбиратися.

Як правильно користуватися режимом Overdrive на АКПП?


При включеному режимі овердрайв під час розгону АКПП послідовно переключається з першої по четверту передачу, а далі гідротрансформатор блокується. Цей момент супроводжується несильним поштовхом, який деякі водії сприймають як включення п’ятої передачі, що невірно.

При гальмуванні відбувається перемикання передач вниз, в зворотній послідовності.

Якщо ж вимкнути овердрайв, блокується можливість перемикання на передачу вище 3. Також перемикання на більш високі передачі після старту відбувається при підвищених обертах двигуна, при гальмуванні коробка довше утримує включену передачу, тобто перемикання вниз відбувається тільки при досягненні певних оборотів ДВЗ і швидкості руху.

До речі, вимикати Overdrive потрібно при затяжних обгонах на високій швидкості (більше 100 км/год). При цьому короткочасне відключення підвищеної передачі також дозволяє зробити кік-даун, тобто коли водій різко і сильно натискає на педаль газу.

Також Overdrive слід вимкнути при буксируванні причепа, при їзді на снігу, льоду, бездоріжжю і т.д. Ще даний режим потрібно відключити в тому випадку, якщо потрібно отримати ефект гальмування двигуном.

winter-tires-zauto

На практиці, якщо говорити про їзду в межах міста, овердрайв на АКПП краще вимкнути. Зробити це можна кнопкою, яка розташована окремо або на важелі КПП. При цьому на приладовій панелі загоряється O/D OFF, що означає відключення 4 передачі.

Щоб зрозуміти, як користуватися режимом овердрайв в місті, зупинимося на конкретному прикладі. Автомобіль може рухатися на підйом в потоці, постійно змінюючи швидкість від 40 до 60 км/год.

Якщо режим овердрайв включений, АКПП буде переключатися на всі передачі (1,2,3,4). Також після розгону до 40-50 км/год гідротрансформатор буде блокуватися в тому випадку, якщо водій не сильно натискає на педаль газу.

Уявімо, що машина розігналася до 60 км/год, при цьому включена 4 передача і обороти ДВЗ низькі. Якщо в певний момент необхідно прискоритися, не слід очікувати різкого відгуку на натиснення педалі газу, так як включена четверта передача, причому оборотів для інтенсивного підхоплення на цій передачі недостатньо.

spidometr-zauto

Залишається тільки сильніше тиснути на газ, спрацює кік-даун, відбудеться різке зниження передачі і почнеться розгін. Далі подібна ситуація багатократно повторюється. Природно, в даному випадку комфорт значно знижується, а також сама коробка передач при постійному перемиканні швидкостей швидше й інтенсивніше зношується.

Якщо ж вимкнути овердрайв, під навантаженням автомобіль буде рухатися максимум на 3 передачі, причому буде краще реагувати на натиснення педалі газу і обороти двигуна будуть вищими.

При цьому не слід вважати, що відключення 4 передачі призведе до збільшення витрати палива. Справа в тому, що вимушене використання режиму кік-даун в тому випадку, якщо O/D включений, в кінцевому підсумку при міській експлуатації призводить до більшого споживання пального.

Виходить, режимом Overdrive потрібно вміти користуватися, включаючи і відключаючи його в залежності від певних умов.

Отже, овердрайв краще вимкнути:

  • якщо практикується активне водіння на невеликих швидкостях;
  • на затяжних спусках/підйомах;
  • якщо темп руху постійно змінюється;
  • для комфортного пересування на швидкостях до 50 км/год;
  • при буксируванні причепа, перевезення великих вантажів у авто;
  • при затяжному обгоні на середній швидкості;

До речі, що стосується останнього пункту, потрібно пам’ятати, що виключення овердрайву призведе до того, що різко підвищяться оберти двигуна.

Також вмикати/вимикати режим O/D доводиться окремою кнопкою, при цьому вкрай небезпечно відволікатися від дороги на швидкості і, тим більше, під час обгонів. З цієї причини на трасі при обгонах оптимально використовувати кік-даун, а не овердрайв.

Винятком можна вважати хіба що безпечний обгін порівняно повільно рухомих транспортних засобів. В цьому випадку овердрайв відключається заздалегідь, тільки потім починається обгін.

Висновки


Наостанок зазначимо, незалежно від типу трансмісії і доступних режимів її роботи, головне, вміти правильно спрогнозувати ситуацію, враховувати дорожні умови, особливості роботи АКПП на тій чи іншій моделі авто. Тільки переконавшись у повній безпеці, можна здійснювати обгони, перестроювання та інші маневри.

Якщо хтось не бажає морочитися із застосуванням овердрайва, то можна цього і не робити. Цей режим можна назвати скоріше службовим, а не штатним режимом роботи автоматичної коробки передач.

© 2019 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: