rozdatochna-korobka-zauto

Роздавальна коробка або роздатка є невід’ємною частиною повнопривідного автомобіля. Основна функція коробки такого типу складається в перерозподілі або збільшенні крутного моменту між мостами.

В автомобілях з одним приводом крутний момент, створений двигуном і перетворений коробкою передач, передається безпосередньо на провідні колеса. Якщо ж авто має привід на всі чотири колеса, для найбільш раціонального використання крутний момент потрібно розподілити між передньою і задньою осями. Також іноді виникає необхідність змінити кількість крутного моменту, що передається на певну вісь під час руху. Завдання розподілу зусилля від двигуна між передньою і задньою осями виконує роздавальна коробка. Подібно коробці передач, вона здатна до певної міри збільшити значення крутного моменту, що особливо важливо при експлуатації автомобіля в умовах важкого бездоріжжя.

Що означає CVT коробка?

Передаточне число коробки передач

Роздавальні коробки встановлюються практично на всі повнопривідні автомобілі (позашляховики, кросовери, вантажні автомобілі та ін.). Роздатка може бути інтегрована в коробку передач або може бути окремим агрегатом. У першому випадку роздавальна коробка перебуває в одному корпусі з КПП. Такі коробки можуть встановлюватися на кросовери, обладнані електромагнітною муфтою або на повнопривідні версії легкових автомобілів.

У другому випадку роздатка, встановлена між КПП і валами, що ведуть до осі, і є окремим агрегатом автомобіля. Коробки такого виду можуть, встановлюються на рамні позашляховики і спецтехніку.

Для чого потрібна роздавальна коробка?


Крім основної функції розподілу крутного моменту на всі провідні мости автомобіля, з регулюванням на понижуючий і підвищує ряд передавальних чисел, роздатка має і додаткові функції:

 1. Максимально знижує «циркуляційну» потужність при крутих підйомах або під час руху автомобіля на бездоріжжі;
 2. При наявності двох ступенів включення подвоює загальне число передач, відповідно, збільшує передавальне число, що дозволяє поліпшити тягові характеристики автомобіля;
 3. При невеликій швидкості і роботі ДВЗ на максимальних потужностях забезпечує стабільний рух автомобіля;

Будова роздаточної коробки


rozdatochna-korobka-1-zauto

Залежно від виду системи повного приводу автомобіля роздавальні коробки можуть бути різних типів (з співісними валами – коробка має просту конструкцію; не співісними валами – коробка має високий ККД, невеликий розмір; з наявністю механізму блокування приводу ведучих мостів – використання максимальної тягової сили автомобіля без пробуксовки; з наявністю міжосьового диференціала – можливість обертання провідних валів з різними швидкостями; з різним числом передач – одноступінчасті, двоступінчасті і триступінчаті коробки). Коробки різних модифікацій, маючи ті чи інші конструктивні особливості, практично не відрізняються за принципом роботи. Незважаючи на велику різноманітність конструкцій, деякі деталі роздавальної коробки є в будь-якої моделі:

 • провідний вал (передає крутний момент від КПП на роздатку);
 • механізм блокування і міжосьовий диференціал;
 • зубчаста або ланцюгова понижуюча передача (змінює передавальне число);
 • актуатор (відповідає за включення блокування);
 • карданні вали приводу передньої і задньої осі;
 • синхронізатор, який дозволяє включати понижуючий ряд на ходу.

Роздатка представляє собою корпус, в який входить провідний вал двигуна, а виходять два приводних карданних вала до передньої і задньої осей. Пристрій роздавальної коробки аналогічно пристрою коробки передач: її корпус – це закритий картер, масляна ванна, яка забезпечує змащення диференціала і механізму блокування. Важіль або кнопки в салоні здійснюють перемикання.

Як працює роздавальна коробка?


Як вже говорилося, базовою функцією роздавальної коробки є підключення або відключення одного з мостів. У конструкції класичних позашляховиків і повнопривідних вантажівок крутний момент постійно передавався на задній ведучий міст. Передня вісь, з метою економії палива і ресурсу його вузлів, підключалася тільки для подолання складних ділянок дороги, або при складних дорожніх умовах (дощ, лід, сніг). Цей принцип збережений і в сучасних автомобілях, з тією різницею, що постійно працюючою тепер є передня вісь.

Робота найпростішої роздатки полягає в наступному:

 • передача крутного моменту від КПП на провідний вал роздатки;
 • передача крутного моменту від ведучого валу роздатки на міжосьовий диференціал;
 • розподіл крутного моменту міжосьовим диференціалом між валами приводів задньої і передньої осі.
 • передача крутного моменту на один або на два мости.

Зверніть увагу, механізм блокування міжосьового диференціала є важливим елементом роздавальної коробки, завдання якого здійснити повне або часткове відключення міжосьового диференціала. Це дозволяє забезпечити жорстке зчеплення і однакову швидкість обертання валів приводу заднього і переднього моста.

Зазвичай в повнопривідних автомобілях старих моделей (позашляховики, вантажівки) роздаточні коробки мають ручне управління. В цьому випадку відключення або підключення одного з мостів, включення диференціалу здійснюється важелем роздатки.

Зазначений важіль розташований поруч з важелем коробки перемикання передач (іноді для включення необхідна повна зупинка автомобіля). Більш сучасні версії автомобілів з повним приводом мають ручне, або електричне управління. Режим коробки вибирається шляхом натискання кнопок на панелі приладів (при наявності синхронізатора для включення, зупиняти автомобіль не потрібно).

heometrychna-prohidnist-8-zauto

Повнопривідні автомобілі нового покоління мають роздавальну коробку з автоматичним управлінням. При цьому бортовий комп’ютер сам, визначає пробуксовку мостів, перенаправляє крутний момент, а також при необхідності включає блокування диференціала (є можливість відключення автоматики).

Управління роздавальної коробкою в сучасних повнопривідних автомобілях підвищеної прохідності часто повністю автоматизовано (управління здійснюється тільки електронікою).

Висновки


Як видно, роздатка в трансмісії є необхідним елементом на машинах з повним приводом, які призначені для бездоріжжя. При цьому роздавальні коробки, що встановлюються на повнопривідні автомобілі з різними типами КПП, відрізняються між собою.

Так чи інакше, роздавальна коробка – важливий вузол в пристрої повнопривідних автомобілів. Така коробка дозволяє маніпулювати крутним моментом, в результаті чого істотно підвищується прохідність і стійкість автомобіля в тяжких і складних дорожніх умовах.

© 2019 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: