02042021-adblue-zauto

Більшість автолюбителів думали, що нічого гіршого EGR і фільтра сажі придумати вже не можна. А виявилося, що можна. І це технологія SCR. Що це за технологія, де використовується, як працює і чи дійсно вона така страшна як її “малюють”? Спробуємо розібратися.

Система рециркуляції EGR


Розпочнемо з системи рециркуляції EGR. Для чого вона потрібна?

17072020-katalizator-zauto

В першу чергу – для зниження температури відпрацьованих газів. Тут все просто: чим вища температура, тим більше в газах оксидів азоту NO. А вони дуже шкідливі для навколишнього середовища і EGR, знижуючи температуру, досить успішно з ними бореться.

Але з другої сторони, інтенсивність появи твердих частинок (сажі) в газах теж залежить від температури, тільки навпаки: чим вища температура, тим нижчий вміст твердих частинок. І тут виходить, що система EGR навпаки шкодить: знижуючи температуру, вона збільшує кількість сажі.

Як бути в цьому випадку?

На щастя, вихід знайшли: почали ставити сажові фільтри, які збирають в собі сажу. Однак, через деякий час фільтр забивається і його потрібно чистити.

Як саме?

А для цього є режим регенерації фільтра сажі. Реалізується він по-різному, але процедура завжди однакова: у випуск подається додаткова порція солярки, яка там згорає і випалює майже всю сажу, яка зібралася у фільтрі. Правда, для цього необхідні деякі умови: авто повинне перебувати в русі на досить високій швидкості і їхати певний час. Водночас, якщо автомобіль експлуатується виключно у місті, доводиться запускати примусову регенерацію. В цьому випадку авто просто стоїть на місці і димить, сажа вигорає, після чого фільтр працює далі. Але, щоб спалити сажу, потрібна дуже висока температура. А це поява тих же оксидів азоту. З цього випливає, що система EGR не справляється з своєю роботою, і навколишньому середовищу вихлопні гази завдають тієї ж шкоди, що і без системи рециркуляції. Як бути з цим?

Врахувавши недоліки системи EGR інженери придумали систему selective catalytic reduction, яку скорочено називають SCR, а автомобільні виробники по-своєму, наприклад: BlueTEC, AdBlue або DeNOxtronic. Для чого вона потрібна?

Принцип роботи системи SCR


Якщо коротко, то для нейтралізації шкідливих сполук азоту. Крім бака з соляркою в дизельному авто є ще один бак, куди заливається спеціальний реагент: розчин сечовини у воді, з концентрацією сечовини – 32,5% (в деяких країнах відомий як AUS 32). Звідти цей реагент під тиском потрапляє у систему випуску. Далі у відпрацьованих газах реагент розкладається на аміак і ізоціанову кислоту. Ізоціанова кислота в свою чергу розпадається на той же аміак і вуглекислий газ. І ось якраз аміак нейтралізує оксиди азоту NO. В кінці реакції виходять абсолютно нешкідливі речовини: вуглекислий газ, азот і водяна пара, які не впливають на екологію навколишнього середовища.

Основна перевага системи SCR – це збереження досить високої температури згоряння паливної суміші, що у свою чергу сприяє згоранню великої кількості сажі, яка осідає на фільтрі. Все чудово, Ви б сказали!

Однак, не все так добре. Найбільша проблема – це замерзання реагенту вже при –11°С, і, відповідно, система перестає працювати. Другий недолік – це необхідність купувати даний реагент і навіть возити з собою каністру про запас. Наприклад, без реагенту може загорітися “Check Engine”, або навіть і гірше: двигун просто не запуститься.

Незважаючи на недоліки SCR працює дуже ефективно. І тут зрозуміло, що найбільш правильне рішення це купувати реагент і стежити за роботою системи. І це правильно, лиш на жаль дорого – третій недолік.

Зазвичай витрата реагенту при роботі двигуна становить близько 3-5% від витрати палива, чого вистачає для легкового автомобіля на пробіг від ТО до наступного ТО. На вантажних автомобілях розхід дещо інший. В них присутній бак ємністю 20-30 літрів, що значно більший ніж у легкового, і якого, як правило, вистачає на повну заправку соляркою.

Висновки


Найкращий спосіб жити з системою SCR в хороших відносинах це не намагатися на ній економити. Система повністю справляється зі своїми завданнями щодо підвищення екологічності вихлопу і майже не впливає на роботу інших систем автомобіля, що не скажеш про EGR. Тим більше для збереження екологічного вихлопу дизельного двигуна у системи SCR немає альтернативи, тому реагенти  BlueTEC, AdBlue або DeNOxtronic будуть використовуватися в експлуатації автомобілів ще дуже довго.

© 2019 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: