kolesa-zaut2019

Сучасні автомобілі мають широкі ходові можливості. Причому неважливо, про який клас йдеться: преміум, спорткари чи бюджетники. Енергоозброєність (співвідношення маси і потужності мотора) у нових автомобілів більша. Те ж саме можна сказати і про ефективність гальмівної системи. Та й до налаштувань рульового управління, навіть у випадку з недорогими машинами, все менше претензій.

Але як би не старалися інженери з доведенням до ідеалу ходової частини всі їхні старання залежать від однієї простої речі – зчеплення шини з дорогою. Адже саме через нього передаються всі прискорення, змушуючи автомобіль вчасно зупинитися, розігнатися і залишатися на траєкторії руху.


На мокрій дорозі куди важливіше не площа плями контакту, а здатність протектора швидко відводити потоки води в точці дотику шини з дорогою, щоб не виник ефект аквапланування.


Багато хто прагне встановити на свій автомобіль шини якомога більшої ширини. Зрозуміло, що широка шина має більшу пляму контакту, в результаті чого автомобіль буде більш стійким в поворотах, краще розганятися і т.д. Насправді це не зовсім так. Звичайно, за умови однакових моделей шин різниця буде, але її можна зловити лише в екстремальних ситуаціях. Та й водіїв, здатних це відчути, можна перерахувати на пальцях. Адже площа цієї самої плями приблизно дорівнює долоні дорослої людини. Не більше. І зі зміною ширини шини воно змінюється не так сильно, як багатьом здається.

aquaplanning-zauto

Гідропланування або аквапланування – ефект, про який багато хто чув, а деякі навіть відчували, але…


При різких маневрах на сухому асфальті площа плями контакту відходить на другий план. А запорукою хорошої керованості автомобіля стає коефіцієнт зчеплення шин з дорогою.


Важливу роль відіграє і сама шина, зокрема коефіцієнт зчеплення з дорогою. Він залежить, в першу чергу, від складу гумової суміші. Словом, на керованість впливає комплекс факторів. І площа плями контакту в сукупності з коефіцієнтом зчеплення шини. А ще стан шин, тобто ступінь їх зносу. Наприклад, якщо шина зношена на 75%, то в статичному положенні різниця в площі плями контакту (в порівнянні з такою ж новою шиною) буде мінімальна. Однак в русі все інакше. У міру набору швидкості пляма контакту зношеної шини буде зменшуватися по експоненті і після 100 км/год може знизитися на 90% від площі плями контакту в статичному положенні. Для порівняння: у нової шини (з глибиною протектора 7-8 мм) цей показник при тих же умовах в середньому знижується тільки наполовину.

khodova12-zauto

Площа зони контакту залежить і від тиску в шині. Завжди потрібно виставляти рекомендований виробником тиск для конкретного розміру шин. Адже перекачане колесо в поперечному перерізі стає більш округлим і площа плями значно зменшується. Те ж стосується і недокачаного колеса.

Хтось може подумати, що трохи спущені шини мають більшу пляму за рахунок більшої деформації. Але це справедливо лише для м’якої дорожньої поверхні чим користуються любителі позашляховиків.

heometrychna-prohidnist-8-zauto

А до твердих покриттів це не має ніякого відношення. В цьому випадку контакт з дорогою здійснюється лише бічними доріжками протектора, і загальна площа плями контакту сильно знижується. Не дарма ж при повному завантаженні автомобіля тиск в шинах рекомендується збільшити: з більшим навантаженням виникає той же ефект.


Ширші шини можуть нашкодити керованості машини. Наприклад, на слизькому покритті. В таких умовах більш виграшною може виявитися шина з меншою плямою контакту. Особливо це стосується шипованих шин. Адже чим менша пляма контакту, тим сильніший тиск, вироблений шиною на поверхню. Завдяки цьому шипи сильніше врізаються в лід та зчеплення поліпшується.


winter-tires-zauto

Шини дуже сильно впливають на поведінку автомобіля. Тому на них ніколи не варто економити. І не треба гнатися за шинами з мінімальною висотою профілю і максимальною шириною. Набагато важливіше вибрати ті покришки, у яких кращі зчіпні властивості (нехай вони навіть будуть меншого розміру). А також стежити за їх зносом і тиском. Це і буде запорукою успіху того, що ваш автомобіль буде їхати саме так, як повинен.

© 2019 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: