Shift-Lock-zauto

Як відомо, автоматична коробка передач, на відміну від механічної, крім стандартних передач (D, R, N) також може мати велику кількість додаткових режимів роботи.

Справа в тому, що водій не може повністю контролювати таку трансмісію, в результаті чого виробники автоматів намагаються передбачити різні ситуації. Одним з таких помічників є кнопка Shift Lock.

Для чого потрібна кнопка Shift Lock?


Почнемо з того, що автоматична коробка набагато складніша, ніж звичайна механіка. Сьогодні автоматичні трансмісії оснащуються складними електронними блоками управління, мають багато різних режимів роботи, що застосовуються до тих чи інших умов.

При цьому самі коробки і ЕБУ (електронний блок управління) весь час удосконалюються. В пристрій АКПП включається все більше і більше електронних компонентів, які замінюють застарілі механічні рішення. Однак у використання електроніки є і мінуси. Різні мікросхеми, датчики і компоненти плат, проводка і інші частини часто виходять з ладу під впливом вібрацій, від попадання вологи і т. д.

Як відомо, автомат, крім основних режимів P-R-N-D часто має можливість блокування перемикань нагору (наприклад, режими L2 або 1, коли автомат не переходить вище другої передачі або працює тільки на першій).

geabox1-zauto2018

Ще можна виділити режим Overdrive (про цей режим більше детальніше поговоримо у наших наступних статтях), коли вимикається вища передача (наприклад, 4). Також біля важеля (селектора АКПП) можуть бути і інші кнопки, що включають зимовий режим, режим економ або спорт. Паралельно на автоматах також зустрічається кнопка Shift Lock.

Відразу відзначимо, якщо призначення різних кнопок, що відповідають за певні режими роботи АКПП, більш-менш зрозумілі на інтуїтивному рівні, з кнопкою Shift Lock Release не все так просто. Справа в тому, що після її натискання в роботі коробки нічого не змінюється, тобто водій не помічає ніяких змін.

Щоб зрозуміти її призначення, спочатку слід ще раз зазначити, що перемикання передач на автоматичній коробці реалізовано за допомогою складних схем. Одна з них – захист від випадкового перемикання передач при їзді, від запуску двигуна з включеною передачею і т.д.

При цьому одним з найефективніших способів є механічне блокування валу КПП, який автоматично спрацьовує в той момент, коли водій переміщує селектор коробки в режим «паркінг» P.

В цьому режимі маленький сталевий стрижень-шпилька блокує вал всередині коробки, що дозволяє заблокувати провідні колеса (подібно ручнику) і виключити мимовільний відкат машини. Також селектор АКПП блокується (немає можливості його зрушити), поки водій не натисне на педаль гальма і не вставить ключ в замок запалювання.

Як правило, кнопка Shift Lock на АКПП розташована ближче до важеля (зазвичай поруч з режимом P). При цьому якщо натиснути на зазначену кнопку, на панелі приладів нічого не відобразиться, ніяких змін в роботі АКПП не станеться, обороти ДВЗ не змінюються, всі передачі включаються і працюють в штатному режимі. Примітно ще й те, що кнопка не має світлової індикації, не фіксується у включеному або вимкненому положенні.

Отже, зверніть увагу, кнопка Shift Lock не є якимось режимом роботи коробки передач. Ця кнопка фактично дозволяє примусово зняти блокування в режимі «паркінг» і перевести селектор КПП в потрібне положення в тому випадку, якщо двигун автомобіля заглушений.

Іншими словами, водії машин з АКПП добре знають, що в режимі P спрацьовує блокування вала всередині коробки, про яке говорилося вище. Що стосується кнопки, натискання на Shift Lock дозволяє розблокувати вал КПП і встановити селектор в нейтральне положення N, щоб почати буксирування автомобіля з незаведеним двигуном або несправною КПП. Виходить, кнопка потрібна для зняття блокування трансмісії в режимі P, якщо виникла аварійна ситуація.

Основні датчики автоматичної коробки передач

Чи варто застосовувати присадки для АКПП?

Також варто додати, що на деяких АКПП, особливо старих, замість кнопки Shift Lock можна зустріти отвір під ключ. Так ось, цей отвір фактично є аналогом кнопки.

Для того щоб отримати можливість переміщати селектор коробки, потрібно вставити ключ, яким водій заводить автомобіль, в зазначений замок. Це дозволить розблокувати важіль, після чого його можна перевести в режим N з режиму P.

Висновки


Навіть з урахуванням високої надійності сучасних автомобілів в цілому, а також двигунів і коробок зокрема, все одно трапляється так, що ДВЗ не запускається, АКПП працює некоректно, перестають включатися режими. В такому випадку на коробках автомат в складній ситуації на допомогу приходить просте розблокування, чим і є кнопка Shift Lock (або аналог, що активується за допомогою ключа).

© 2019 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: