19062020-brake-zauto

Які гальма кращі? Не можливо відповісти впевнено тому, що і у того, і в іншого виду гальмівних механізмів є свої переваги і недоліки.

Барабанні гальма


Вважається, що першими на світ з’явилися барабанні гальма. Їх встановлювали ще на гужових возах, і на автомобілі вони перекочували з карет, причому спершу тільки на задню вісь. Довгий час всі автомобілі оснащувалися тільки барабанними гальмами, хоча дискові були запатентовані англійцем ще в далекому 1902 році. І в тому ж році француз Луї Рено представив свою конструкцію гальмівного механізму: з порожнистим барабаном і напівкруглими колодками, які притискаються циліндром і пружинами до внутрішньої поверхні барабана.

Цікаво, що конструкція Рено дожила до наших днів практично без змін, за винятком того, що циліндрів тепер може бути пара, і з’явилися розпірні планки, що забезпечують самопідвід. Раніше колодки доводилося підводити самостійно, ця процедура добре знайома старшому населенню.

Конструкція барабанних гальм виявилася настільки добре продуманою, що вони за минуле століття практично не змінилися. Можливо, тому компанія Renault не поспішає відмовлятися від барабанів.

tormoz-zauto

Сьогодні легкових автомобілів з передніми барабанними гальмами, здається, не залишилося зовсім. А за задню вісь вони тримаються міцно. Їх досі можна бачити на деяких легковиках, в першу чергу так званих бюджетників. Вважається, що барабанні гальма дешевше дискових, але це спірне твердження.

Однак у барабанів є кілька незаперечних переваг:

 • Хороший захист від бруду. Так як гальмівні колодки, пружини, гідравлічні циліндри і розпірні планки приховані в барабані, бруд, сніг, лід фактично ніяк не впливають на працездатність механізму. Через це барабанні гальма вважаються більш придатними для важких умов експлуатації.
 • Значний ресурс. У гальмівних колодок велика робоча поверхня, велика і товщина робочої частини барабана.
 • Просте поєднання з механізмом ручного гальма

Недоліки барабанних гальм

 • Значна маса.
 • Погане охолодження. Як наслідок – можливість перегріву при великих навантаженнях.
 • Погане самоочищення. Якщо всередину барабана потрапить волога і утворюється лід, гальмівний механізм не дасть машині рушити з місця. При попаданні піщинок з’явиться сторонній звук.
 • Складність контролю ступеня зносу. Щоб оцінити ресурс колодок, барабан доведеться зняти.
 • Нерівномірний знос колодок. Передня, як правило, зношується швидше. Через неправильне регулювання або заїдання механізму швидше може приходити в непридатність і якась частина колодки.

Дискові гальма


Дискові гальма на легкових автомобілях з’явилися, коли стали помітно зростати потужності їх двигунів і швидкості. Першим європейським автомобілем з дисковими гальмами на обох осях став спортивний Jaguar C-Type 1953 року. З тих пір диски і витісняють барабани (але ніяк не витіснять).

19062020-1953-jaguar-c-type-zauto

Переваги дискових гальм

 • Легкість і компактність.
 • Рівномірне прилягання колодок до дисків і, як наслідок, велика ефективність.
 • Відмінне охолодження.
 • Здатність до самоочищення.
 • Простота діагностики, обслуговування і заміни. Знос колодок можна визначити відразу, для цього не потрібно нічого розбирати.
 • Можливість точного регулювання.
 • Можливість застосування багатопоршньових супортів, використання перфорації, різноманітних брудо- і газовідводящих канавок, насічок.

Недоліки дискових гальм

 • Схильність до всіляких забруднень, корозії.
 • Можливість деформації, розтріскування при попаданні холодної води на розпечену робочу поверхню.
 • Значне виділення тепла при роботі.
 • Складність поєднання зі стоянковим гальмом. Наприклад, вирішується застосуванням електричного включення/вимикання стоянкового гальма.
 • Схильність до примерзання колодок до дисків на задній осі при використанні ручного гальма. І це ще одна з причин того, що на багатьох легкових машинах стояли (і стоять досі) барабанні гальма на задній осі при дискових на передній.

Тепер напрошується логічне запитання: а чи можливо поєднати в одній конструкції переваги і дискових, і барабанних гальм, позбувшись при цьому їх недоліків? Звичайно, що інженери намагалися зробити це. Дискові гальма, поміщені в барабани, пропонувала в якості опціонального обладнання компанія Chrysler в 1949-1954 роках. Audi ставила гібридні гальмівні механізми на серійні моделі V8 і 200 в кінці 1980-х – початку 1990-х. За характерний зовнішній вигляд ці гальма отримали прізвисько UFO (НЛО), і їх відверто ненавидять фанати марки за складність і занадто високу вартість. Фактично спроби створення гальмівних гібридів провалилися, тому що всі відомі конструкції швидше об’єднували недоліки того і іншого типу гальмівних систем, ніж переваги.

19062020-UFO-brake-zauto

Отож, які все таки ж гальма кращі?


Якщо розібратися, то при звичайних режимах їзді барабанні гальма практично не поступаються дисковим, і поєднання барабанних гальм на задній осі з дисковими гальмами на передній є оптимальним для сімейного автомобіля.

Дискові гальма краще підходять потужним і швидким автомобілям, через більшу ефективність при максимальних навантаженнях. І звичайно, дискові гальма ще і виглядають красиво в порівнянні барабанами.

Джерело: zr.ru

© 2019 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: