17072020-katalizator-zauto

Каталітичний нейтралізатор покликаний очищати вихлопні гази методом доокислення до водяної пари і вуглекислого газу. Процес проходить на поверхні керамічних сот, покритих тонкою плівкою благородних металів (платина, родій і паладій). Ось чому і така висока вартість даного пристрою. Перед блоком каталітичного нейтралізатора встановлений перший, керуючий датчик кисню (лямбда-зонд). Він вимірює кількість вільного кисню у випускних газах, і блок керування двигуном забезпечує процес згоряння в циліндрах так, щоб кисню залишалося достатньо для доокислення шкідливих речовин в нейтралізаторі. За нейтралізатором ставлять другий, діагностичний, лямбда-зонд. Він перевіряє, як пройшов процес нейтралізації, тобто чи багато залишилося кисню.

Чому взагалі виникає ідея вирізати каталітичний нейтралізатор відпрацьованих газів?


Поки каталітичні нейтралізатори розташовувалися під днищем автомобіля, вони були безпечні для двигунів. Вони чесно очищали вихлоп від шкідливих домішок. Коли виходили із ладу, вони починали заважати нормальній їзді і їх вирізали. Керамічний блок нейтралізатора при цьому або розвалювався на шматки, або запікався кіркою. В обох випадках прохід відпрацьованих газів був утруднений.

17072020-katalizator-1-zauto

Під днищем замість нейтралізатора зазвичай заварювали трубу або просто вибивали керамічну начинку. Порожня бочка могла бубоніти, надавала басовитого звуку вихлопу, і тоді в неї заварювали трубу з отворами, за якими розташовувалася сталевий дріт або скловата. Це пом’якшувало неприємний звуковий ефект.

Але прогрес не стоїть на місці. Для більш швидкого прогрівання каталітичний нейтралізатор стали встановлювати якомога ближче до двигуна. Всі процеси нейтралізації, що йдуть при високій температурі, при цьому почнуться раніше. Нейтралізатор, поєднаний з випускним колектором, називається катколектором.

Так ось в близькості катколектора і двигуна полягає головна небезпека. Керамічна основа з часом починає кришитися, і частинки, які утворилися можуть потрапляти в циліндри двигуна. А циліндропоршнева група і абразивні частки кераміки – речі несумісні. Виникає велике зношення пари циліндр-поршень. Двигун може зажадати капітального ремонту задовго до вироблення середнього ресурсу. Винні у зношенні керамічної основи нейтралізатора – низька якість кераміки, і погане паливо, яке догорає в катколекторі, і присадки до бензину, які використовував власник автомобіля.

У різних виробників ступінь небезпеки ушкоджень двигунів дуже різниться.

Як вирішити проблему?


Каталітичні нейтралізатори на деяких двигунах починають руйнуватися при пробігах менше 50000 км. І власники, начитавшись страшилок, їдуть їх ліквідувати. Видалити його можна двома способами. Просто витягти всю керамічну начинку і шари ущільнювача. Тільки треба робити це на знятому пристрої, тому що можна заштовхати частки в циліндри через відкриті клапани. Звук вихлопу після такої процедури може стати трохи голоснішим на певних режимах. Кому це не подобається, розкривають катколектор і замість керамічних блоків заварюють колекторний вогнегасник.

17072020-katalizator-2-zauto


Колекторний вогнегасник – циліндрична труба з шумо- і віброгасящим наповнювачем, крізь який проходить труба приблизно того ж діаметра, що і вихлопна система автомобіля, яка йде далі.


Однак, Ви думаєте, що на цьому всі проблеми вирішені? Звичайно, що ні. Перерахуємо, що буде не так

Система управління двигуном покаже помилку «Check engine». Адже другий лямбда-зонд буде бачити ту ж кількість кисню, що і перший. Виходом може бути перепрошивка блоку управління на Євро-2 або установка так званої обманки на другий датчик кисню. Обманка – це різьбова втулка, що обмежує проходження газів до кисневого датчика або містить в собі шматочок керамічного наповнювача нейтралізатора, здатного очищати гази.

17072020-katalizator-3-zauto

З цієї причини багато автосервісів поряд з легальною заміною пропонують і установку обманки. Обманка вставляється між «трубою» і датчиком кисню (лямбда-зонд) на виході з каталізатора. Обманка передає потрібні свідчення, і «мізки» не стануть коригувати роботу двигуна і висвічувати на панелі приладів тривожні сигнали. Керамічні соти нейтралізатора при цьому просто видаляють, замість них зазвичай встановлюють колекторний вогнегасник.

В кінцевому підсумку процедура виходить дешевшою, ніж легальна установка нового вузла, чим народ і користується.

Існує також більш складний спосіб – перепрошивка блоку управління, він перестає помічати другий кисневий датчик. В цьому випадку і обманка не потрібна.

chip-tuning-zauto

Безсумнівно, зміниться звучання випускної системи, а також склад і запах вихлопу. Але шкоди двигуну подібна переробка не приносить. Навпаки, двигунам «легше дихати». Найважче дихати стає нам: всю шкоду дістається екології, оскільки видалений фільтр, придуманий спеціально для нейтралізації СО і СН у вихлопі.

На жаль, такі обманки роблять в основному з другосортної сировини. Тому не варто розраховувати на те, що дорогоцінних металів в них буде достатньо для нормальної роботи нейтралізатора. Це найбільш актуально для сучасних автомобілів класу Євро-5 і вище: на них помилка на нейтралізаторі найчастіше загоряється відразу ж після розбирання фільтра і установки обманки для другого кисневого датчика. Хоча і з машинами класу Євро-4 справи йдуть не краще.

Також, Ваша машина стане дуже смердючою.

Якщо машина ще на гарантії, то з нею, доведеться розпрощатися.

Промивка


Ще одним популярним способом “ремонту” забитого фільтра сажі є промивка. Однак це допомагає, коли в сотах відклалася саме сажа.

Фільтр демонтують і кілька разів промивають його нутрощі водою за допомогою апарату високого тиску. Далі в нього заливають засіб для промивання і залишають відмокати на півдня. Після повторної промивки водою вузол знову встановлюють на автомобіль. На завершення примусово запускається процес регенерації фільтра (випалювання сажі). Така комплексна промивка в більшості випадків рятує дорогий вузол.

Але якщо фільтр забитий сіркою і парафінами, яких в нашому дизпаливі достатньо в надлишку, промивка буде марною. Ніяка хімія не здатна повноцінно розчинити ці відкладення.

Висновки


Як бачимо шляхів вирішення є декілька. І більшість із них не приносять якихось нових проблем для двигуна і власника. Єдина проблема – це вартість. Досить мало водіїв, які готові купити новий вузол і замінити його. Більшість з них, особливо власники бюджетних автомобілів, не мають змоги витратити велику суму грошей на новий каталізатор, тому змушені шукати інші, дешевші шляхи вирішення. І хоча ці дешеві варіанти в більшості випадків не завдають шкоди автомобілю, однак нашому довкіллю вони приносять багато проблем.

Джерело: зображення і текст взято із zr.ru

© 2019 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: