diesel-filter-zauto

Будь-який фільтр має неприємну особливість: з часом він забивається. В автомобілях фільтрів декілька: повітряний, один або два паливних, все частіше є салонний, а іноді можна зустріти і сажевий. Ясна річ, що якщо заб’ється салонний фільтр, нічого страшного не трапиться, а деякі на нього взагалі дивляться як на непотрібну деталь. Забитий паливний або повітряний зазвичай змінюють, бо інакше машина толком не їде. А ось сажевим фільтрам не пощастило: найчастіше їх просто видаляють. Навіщо це робити, чи варто це робити, і як це робити правильно? Отож, постараємось відповісти у даній статті.

Що таке фільтр сажі, і як він працює?


egr-zauto1

Система рециркуляції вихлопних газів (Exhaust Gas Recirculation, EGR) в двигунах внутрішнього згоряння — клапан, що…

З назви цього пристрою все стає зрозумілим – це всього лише фільтр, який затримує сажу. Придуманий він був на догоду екології, а значить, спочатку проти інтересів автолюбителів. Хоча було б нерозумно говорити, що це зовсім вже нікому не потрібна штука. Звичайно, це не так. При зустрічі нового дизельного авто і припадаючи носом до вихлопної труби, ви замітите відсутність чорного нальоту і кислуватий запах замість смороду згорілої солярки – все це заслуга сажевого фільтра. В цілому на цьому його заслуги і закінчуються. Додаткових кінських сил двигуну він не додає, а поки новий, то і не віднімає.

Проблеми починаються, коли фільтр забитий сажею. Але про це трохи пізніше. Спочатку подивимося, що він є таке з технічної точки зору.

Як приклад розглядатимемо сажевий фільтр автомобіля Volkswagen Transporter Т5. До речі, Т5 – один з лідерів по відвідуваності сервісу з несправностей сажевого фільтра. Новачкам може здатися, що це якась залізяка з проводами. Насправді так це і є, але давайте розберемося в його будові.

diesel-filter-1-zauto

В одному корпусі тут поєднані каталізатор і фільтр сажі. Якщо дивитися від початку випуску відпрацьованих газів, то першим на дорозі виявиться каталізатор, а ось всередині банки більшого діаметра якраз фільтр сажі. Але тут є ще додаткові трубки і провода. Що це таке?

Перший дріт відкинемо вбік: це роз’єм датчика кисню, який до сажевого ніякого відношення не має. А от все інше як раз має саме безпосереднє відношення до фільтру. Один з роз’ємів – це роз’єм датчика температури. Всього їх два, один до фільтра, інший після (він у нас залишився на випуску позаду фільтра, і на фотографії його роз’єму немає). Ще дві трубки відносяться до датчика диференціального тиску. Як вже зрозуміло з назви, він вимірює не просто тиск, а різницю тисків до фільтра і після нього. Більше, нічого цікавого в фільтрі немає. Але давайте подивимося, як це працює.

hofra-zauto

Відпрацьовані гази через каталізатор (в даній моделі через каталізатор, але буває, що фільтр є, а каталізатора немає) надходять до фільтру. Сам сажевий фільтр складається з великого числа крипт, глухих перфорованих газових каналів. Проходячи через ці канали, незгорілі частки вуглецю осідають на їх стінках. Затримувати ці частинки сажі і є завдання фільтра. Виникає питання: а навіщо потрібні датчики температури і датчик диференціального тиску? Ці прилади стежать за станом фільтра. У блоці управління прописані параметри температури і різниці тисків на вході і виході з фільтру. Якщо, наприклад, на вході температура дуже висока, а на виході занадто низька, ЕБУ розуміє, що з фільтром щось не так. Те ж саме і з тиском. Якщо на вході він занадто високий, а на виході низький, значить, фільтр забитий. Так як забитий сажею фільтр вже не здатний пропускати гази в штатному режимі, двигуну доводиться важко. І в цьому випадку ситуацію треба виправляти. Тут ми підійшли до наступного питання, пропустити який не можна: регенерація сажевого фільтра.

Регенерація сажевого фільтра


Сажеві фільтри бувають двох типів:

  • DPF – стоять на німецьких автомобілях);
  • FAP – розробка концерну PSA (Peugeot, Citroen, Ford, Volvo та інші).

Різниця між DPF і FAP невелика.

Регенерація – процедура самоочищення фільтра. Вона виконується по-різному, в залежності від типу фільтра і безпосередньо від алгоритму запуску регенерації.

Регенерація на фільтрах DPF


Метод самоочищення простий: все, що осіло в каналах фільтру, випалюється. Для цього використовується паливо, що подається або додатково через форсунки двигуна, або через окрему спеціальну форсунку. При температурі 600-800 градусів сажа в фільтрі вигорає (правда, не завжди).

Регенерація на фільтрах FAP


FAP відрізняється наявністю спеціальної рідини, яка заливається в окремий бак. Рідина ця називається Eolys, вона виступає в ролі каталізатора, що дозволяє знизити температуру випалювання сажі. У цій системі регенерація проходить при 400-450 градусах.

Eouls-zauto

Регенерація буває спонтанною і примусовою. У першому випадку її запускає ЕБУ виходячи з показників датчиків температури і диференціального тиску. Крім цього, блок управління іноді може мати лічильник витраченого палива, і тоді регенерація може бути запущена після досягнення прописаного в ЕБУ кількості спаленого палива. Все це – спонтанна регенерація. Примусову, як можна зрозуміти з назви, запускають вручну для очищення фільтра, наприклад, в сервісі.

У нормі регенерація в залежності від марки автомобіля і умов його експлуатації може проходити кожні 1 500 – 5 000 кілометрів. Якщо вона стала запускатися частіше, то фільтру скоро кінець. Швидше за все, відкладення в фільтрі перейшли в ту стадію, коли спалити їх вже не можна.

В сервісах не дуже полюбляють включати примусову регенерацію. По-перше, це може бути просто небезпечно: температура піднімається сильно, машина повинна стояти далеко від горючих і легкозаймистих матеріалів. По-друге, якщо спонтанна регенерація не допомагає, то і примусова теж вже навряд чи щось дасть.

computer-diagnosticc-zauto

Втім, ЕБУ не завжди може запустити регенерацію. Для цієї процедури потрібні певні умови: досить тривалий прямолінійний рух автомобіля з відносно рівномірною високою швидкістю. У міському режимі таких умов іноді просто немає. А ще регенерацію, що почалася вкрай не рекомендується переривати. Це велика незручність. Приїхали на роботу, а тут регенерація. Сиди і чекай 10-15 хвилин, або краще взагалі їдь по трасі. А якщо примусово заглушити мотор, то регенерація не завершиться. Стало бути, після наступного запуску і прогріву буде запит знову і знову, поки процедура не завершиться коректно. А це витрата палива, до 3-4 разів більше на холостих обертах і в щільному потоці. Це підвищення рівня масла.

Мабуть, це все, що нам треба знати про регенерацію. Перейдемо до наступного питання: чому фільтр сажі виходить з ладу.

Що впливає на ресурс фільтра сажі?


Очевидно, що фільтр швидко вбиває надлишок сажі у відпрацьованих газах. Причин підвищення кількості сажі всього дві: надлишок палива і недостатньо повітря. Перше можливо при несправності паливної апаратури, наприклад, при підтіканні форсунки.

Недостатньо повітря – це забитий повітряний фільтр або неправильна робота турбіни. Ну і останнє, зрозуміло – це якість палива.

benzobak-zauto

Однак навіть якщо з мотором все в порядку, з часом фільтр вийде з ладу через природний знос (великий пробіг). І навіть якщо власник за машиною стежить добре, короткі зимові поїздки від будинку до роботи або в магазин теж скорочують ресурс.

Заміна сажевого фільтра


Способів вирішити проблему декілька, але хороший серед них тільки один.

Перший метод – замінити фільтр новим. Проблема тут лиш в тому, що вартість оригінального фільтра іноді більше 30000 грн. Так що вихід хороший, але дуже дорогий і для простого водія ненайкращий варіант.

Другий метод – установка аналога. Це один з найбільш невдалих рішень. Справа в тому, що оригінальний фільтр не просто так дорогий, в ньому використовуються дорогоцінні метали, тому його собівартість ніяк не може бути низькою. Ті аналоги або універсальні фільтри не просто даремні, але ще й небезпечні. Ви ж пам’ятаєте про регенерацію? Так ось, далеко не всі з них здатні пережити цю операцію, і випадків загоряння зафіксовано досить, щоб відмовитися від ідеї ставити замість фільтра якусь сумнівну дурницю.

Ну і, нарешті, третій спосіб – фізичне видалення фільтр сажі з програмним видаленням його з системи. Ось це найкращий спосіб позбутися від проблеми раз і назавжди. Ніяких фатальних наслідків не буде, хіба що пропаде ось та сама кислинка із запаху вихлопу.

chip-tuning-zauto

Як ми пам’ятаємо, є набір датчиків, які контролюють роботу фільтра. Фізичне видалення фільтра змінить їхні покази, які можуть привести в ступор ЕБУ. Наприклад, відсутність різниці температур або тисків на вході і виході змусить його засумніватися в коректності роботи датчиків або фільтра. І тоді знову з’явиться помилка, а можливо, і аварійний режим теж.

І ще не забуваємо про регенерацію. Навіть якщо ЕБУ не стане запускати її за показаннями датчиків, він цілком здатний зробити це з розрахунку витраченого палива. Так як після такої регенерації нічого в показаннях не зміниться, блок управління може запускати її нескінченно. Зрештою, це знову призведе до появи помилки в кращому випадку.

Одним словом, відключати фільтр в програмі просто необхідно.

Висновок


Як ви вже зрозуміли, видалення сажевого фільтра це практично єдиний прийнятний спосіб позбутися від проблеми з цим пристроєм. І з одного боку, він не так вже й складний, але з іншого ціна помилки може бути дуже велика.

© Колеса.RU

© 2019 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: