09072020-1-remont-akpp-zauto

Сьогодні розглянемо основні несправності автоматичних коробок і вивчимо технології їх відновлення, тобто все те, про що потрібно знати кожному автовласнику перед візитом на сервіс.

Незважаючи на технічну складність АКПП, виробники ніколи офіційно не забороняли їх ремонтувати. Тому до цього часу для трансмісій доступні оригінальні запчастини та замінники, а також заводські інструкції з ремонту. Більше того, в гарантійний період самі дилери проводять відновлення агрегатів або відправляють їх в профільні організації.

Нормальна робота автоматичної коробки безпосередньо залежить від справності двигуна і його системи управління, включаючи окремі датчики. Тому при виникненні будь-яких нарікань потрібно провести вдумливу діагностику, щоб переконатися, що причина дійсно в коробці.

Getrag 6DCT250

Автоматичні трансмісії різних типів відрізняються не стільки довговічністю, скільки особливостями роботи. Сьогодні вже практично кожна…

Наприклад, часто до ривків і ударних перемикань автоматів призводять несправності датчика масової витрати повітря або датчика положення дросельної заслінки. При цьому зазвичай навіть не загоряється лампа “Check Engine”. А якщо в пам’яті все ж є коди помилок, то вони запросто можуть вказувати на несправність будь-яких елементів коробки, які фактично в повному порядку – це наслідок збоїв в системі управління двигуном. Щоб докопатися до істини, потрібно підключати комп’ютер і відслідковувати параметри роботи датчиків і виконавчих механізмів двигуна через реєстратор даних. Правильно інтерпретувати показання може тільки досвідчений діагност.

Ще одна причина ударних перемикань – знос опор двигуна і коробки. Сильніше несправність проявляється на машині, що стоїть, коли водій перемикає селектор з «N» в «D» або «R». Не варто відразу грішити на автомат і при появі сторонніх шумів. Найчастіше винуватцями характерного трансмісійного гулу стають, наприклад, ступичні підшипники.

Після відсівання сторонніх дефектів переходять до діагностики власне коробки. Потрібно визначити причину несправності: механічний знос елементів коробки або проблеми в системі управління? Від цього буде залежати спосіб ремонту. При поломці механіки агрегат доведеться знімати з автомобіля і повністю розбирати, а електрику можна перемогти, обмежившись демонтажем піддону і гідроблоку.

09072020-remont-akpp-zauto

Якщо барабан почорнів від роботи стрічкового гальма, це ще не свідчить про його критичний перегрів. Найчастіше після вимірів, робочу поверхню деталі шліфують і вона довго служить вірою і правдою.

Механічний знос деталей, наприклад фрикційних дисків, проявляється при русі з прогрітою коробкою. А всі збої в роботі на холодну свідчать про несправності в системі керування трансмісією. Тут винуватцем може бути і блок управління автоматом.

Поглиблена комп’ютерна діагностика локалізує пошук несправностей в електриці. Досвідчений майстер за відхиленнями в показаннях датчиків або роботі виконавчих механізмів може знайти справжнього винуватця. Адже іноді помилка на одному з соленоїдів в гідроблоці виникає через несправність блоку управління коробкою.

Замір загального тиску масла в автоматі це додаткова перевірка системи управління. Вона допомагає виявити несправності головного регулюючого соленоїда або збій в “мозгах” трансмісії. За визначеними показниками тиску можна побічно судити і про продуктивність насоса. Але якщо машина хоч якось пересувається, то цей вузол справний.

Стан мастила дасть уявлення про загальний механічний знос АКПП. Якщо масло має характерний горілий запах і чорний колір і при цьому є відчутні проблеми в роботі коробки, то серйозний ремонт неминучий. Критичне зниження рівня масла від максимальної позначки – півлітра. Цього достатньо для появи горезвісних ривків і стуку при перемиканні передач.

kpp-zauto

На сьогоднішній день АКПП може бути представлена не тільки у виді класичного гідромеханічного автомату, але…

Додаткова перевірка це так званий столл-тест (stall-test). Утримуючи педаль гальма, щоб автомобіль не зрушив з місця, селектор переводять в положення «D» і короткочасно підвищують до середніх обертів двигун. При цьому повинно спрацювати «відсічення». Якщо ж обороти ростуть далі, значить в головному пакеті фрикціонів є витік тиску масла і вони прослизають. Всупереч розхожій думці, це не означає, що стерті диски. У такому витоці є маса інших причин. І зазвичай цей тест провалюють автомати, які знаходяться на останньому подиху, коли автомобіль насилу пересувається.

Із заміною масла в автоматі іноді йдуть і деякі несправності, але тільки на деякий час. У нового масла кращі миючі властивості, воно може прочистити, наприклад, засмічений соленоїд. Тільки цей бруд неодмінно осяде в іншому місці гідросистеми і, швидше за все, виведе з ладу інший вузол. У будь-якому випадку, якщо в коробці з’явилися численні продукти зносу, які вже вплинули на її роботу, заміна масла тільки відстрочить момент, коли автомат доведеться ремонтувати.

Ремонт


Частина елементів автомата підлягає беззастережній заміні при ремонті тому, що це витратні матеріали, на яких не можна заощаджувати. Деякі деталі і вузли при виході з ладу потрібно обов’язково замінювати новими, але більшість можна успішно відновлювати або сміливо використовувати б/у запчастини. Все залежить від конкретного елемента, характеру механічних пошкоджень і ступеня зносу.

chip-tuning-zauto

Управління автоматом закладено в окремий модуль або «мізки» двигуна (в залежності від моделі авто). Спеціалізовані СТО успішно справляються з відновленням цих пристроїв. Окремий модуль може бути вбудований в корпус коробки або встановлений в салоні автомобіля. У будь-якому випадку блок знімають не демонтуючи агрегат.

Соленоїди гідроблока при електричній або механічній несправностях змінюють, ремонту вони не підлягають. Коли в них потрапляють продукти зносу, їх можна спробувати промити, але ця процедура не завжди допомагає. Надійніше замінити соленоїди новими. Всі вони доступні як окремі запчастини. Для доступу до гідроблоку досить зняти піддон (якщо він передбачений конструкцією) або один з характерних кожухів на корпусі агрегату.

На автоматах деяких моделей неможливо домогтися правильної роботи нового пакета фрикціонів навіть при використанні оригінальних запчастин. Тому іноді майстри замовляють новий барабан в зборі з дисками.

Шестерні планетарного ряду при обережній експлуатації ходять довго. Тому можна сміливо купувати відповідні б/у деталі, економлячи серйозні гроші.

hidrotransformator1-zauto

Гідроблок перебирають, ретельно промиваючи всі деталі і замінюючи всі прокладки. До механічного зносу і пошкоджень схильні тільки установчі колодязі для соленоїдів. Спочатку вони циліндричні, тобто в перерізі мають окружність, але з часом вона перетворюється в еліпс, через що відбувається витік тиску масла. В основному таке вироблення виникає на солідному пробігу або через присутність в маслі великої кількості продуктів зносу, які не затримуються фільтром. Ремонту підлягають тільки незначні поверхневі подряпини: їх зашліфовують дрібнозернистою пастою. Якщо в наявності еліпс або глибокі задирки, гідроблок рекомендують оновити. Деякі спеціалізовані компанії ремонтують подібні пошкодження, але така деталь довго не живе. Посадочні поверхні для соленоїдів мають високий клас обробки, тому поверхню складно відновити у незаводських умовах.

Гідротрансформатор розпилюють і проводять огляд всіх елементів. За замовчуванням змінюють фрикційні накладки механізму блокування. При їх критичному стиранні продукти зносу потрапляють в поверхні трансформатора, що труться і значно скорочують їх ресурс. Крім того, стружка проникає і в інші вузли автомата. Іноді через це руйнуються підшипники гідромуфти, на її колесах утворюються задирки і навіть поломки лопатей. Ці елементи неможливо відремонтувати, тільки заміна. Благо можна використовувати б/у деталі. Правда, настільки серйозні ушкодження відбуваються нечасто, зазвичай ремонт зводиться до заміни фрикціонів.

oil-change-zauto-1

Дефекти в масляному насосі виникають при великому пробізі (природний знос) або через перегрів агрегату і зносу його металевих елементів. В цьому випадку стружка потрапляє в зачеплення шестерень, залишаючи глибокі задирки на них і корпусі насоса. Ремонту ці елементи не підлягають. Однак дрібні поверхневі ушкодження можна безболісно зашліфувати.

При відправці модуля управління в спеціалізовану ремонтну компанію обов’язково додають зафіксовані коди помилок, зняті при діагностиці. При демонтажі блоку з машини його пам’ять обнуляється, і в майстерні без наявності кодів помилок не зможуть провести адекватне відновлення.

В автоматах деяких моделей встановлено два масляних фільтра, а сервісна документація може про це мовчати. Через засмічення другого елементу агрегат швидко вийде з ладу.

Деякі фірми займаються перепресовкою пальців сателітів. Однак, така процедура має масу нюансів, які складно повторити поза заводом. Тому, з огляду на загальну вартість капітального ремонту автомата, доцільніше замінити блок сателітів новим або що було у використанні.

У деяких насосів на кришці встановлена втулка ковзання. Через перегрів і солідний пробіг вона зношується і прикипає до шийки гідротрансформатора. При цьому під заміну йде тільки кришка насоса. І на ринку знову-таки вистачає б/у запчастин з мінімальним зносом, що допомагає істотно заощадити.

avtomatychna-korobka-2020-zauto

Пакети фрикціонів – це витратні матеріали. Хоча, якщо поверхневі ушкодження незначні, заради економії можна відшліфувати сталеві диски. Пакет з оновленими фрикціонами працює належним чином, так як загальний зазор в ньому виставляють регулювальною пластиною. Знос барабана найчастіше виникає через великий пробіг. Згодом торці дисків розбивають посадочні канавки на ньому. І якщо барабан не замінити, нові диски в його зношених канавках може перекосити і заклинити. Іноді при перегрівах коробки і надмірному зносі фрикціонів температура пакета зростає настільки, що коробить не тільки диски, але і сам барабан. Це чітко видно по посинілим деталям – їх обов’язково потрібно міняти. Після складання, роботу пакета фрикціонів в барабані перевіряють подачею повітря під тиском.

Схожа картина і в парі барабан-стрічкове гальмо. Фрикційна стрічка теж витратний елемент. А ось робочу поверхню барабана, якщо на ній немає сильних задирів, досить відшліфувати.

В планетарних рядах зношуються тільки пальці і шайби сателітів. Якщо такі деталі не замінити, шестерні при роботі будуть бовтатися. Це призведе до зносу зубів всіх елементів планетарного механізму. Подібні пошкодження виникають також після перегріву автомата і потрапляння металевої стружки в зачеплення шестерень.

Знос валів, втулок і підшипників визначають візуально і за допомогою вимірювальних приладів. В основному ці деталі страждають при перегрівах коробки або через пошкодження інших елементів трансмісії. Втулки і підшипники міняють на нові, а вали в деяких випадках шліфують або використовують б/у елементи. При бережній експлуатації вони слабо зношуються навіть на великих пробігах.

Основне обмеження при ремонті корпусів автоматів – зварювання в місцях проходження масляних каналів. Зварювання викликає локальний нагрів, який порушує геометрію цих тунелів. Тому часто використовують альтернативні способи.

temperature-kpp

При перегріві автомата страждають підшипники диференціала, а при високих навантаженнях часто сильно стираються поверхні сполучення приводу колеса і диференціала. І тут вже можна попасти на заміну обох елементів.

Знос пальців сателітів пов’язаний в основному з великими пробігами. У цьому випадку корпус диференціала теж доведеться міняти.

Після складання автомата в обов’язковому порядку промивають систему охолодження і перевіряють її пропускну здатність. Якщо замічають забитість каналів або додаткових фільтрів, відновлений агрегат помре дуже швидко.

Висновки


Аналізуючи всю подану інформацію можна дійти висновку, що АКПП – це надзвичайно складний агрегат, обслуговуванням якого, а тим більше ремонтом повинні займатися тільки кваліфіковані фахівці. І якщо Ви стикнетеся з несправною автоматичною трансмісією, де потребуватиметься капітальний ремонт, і стоятиме вибір між ремонтом і покупкою б/у агрегату, то моя Вам рекомендація – відремонтуйте. Звичайно, ремонт може обійтися у вартість самої б/у коробки, а в деяких запущених випадках навіть і більше, однак, при ремонті Ви отримаєте майже нову коробку плюс більшість компаній, які займаються ремонтом коробок, дадуть ще й гарантію. А при покупці б/у коробки, досить важко діагностувати в якому вона стані і як експлуатувалась, і нема гарантій, що через деякий час Вам не доведеться ремонтувати і її.

Джерело: https://www.zr.ru/content/articles/904767-avtomatnaya-ochered/?page=2

© 2019 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: