gearbox-renault

Якщо проаналізувати, на що автолюбитель звертає увагу при покупці машини, то це в першу чергу –  технічні характеристики моделі. Але далеко не всі знають, що на основні показники керованості автомобілем, його швидкість і параметри витрати палива велике значення має передаточне число коробки передач.

Що таке передаточне число і як воно впливає на динаміку автомобіля?

Одна з основних характеристик трансмісії авто – передавальне число коробки передач. Передавальне число – це не що інше як відношення числа зубів веденої шестерні до числа зубів ведучої (КПП або редуктора). На практиці це виглядає наступним чином. Якщо одна (ведена) шестерня має 60 зубів, а інша (ведуча) – 30, то передавальне число даної пари дорівнює 2 (60:30). Даний механізм дозволяє збільшувати або зменшувати величину моменту.

Правильно підібране передавальне число коробки передач є запорукою злагодженої роботи всієї трансмісії. При його виборі варто керуватися, перш за все, потужністю і моментними характеристиками двигуна, а також розмірами коліс і, безумовно, особистісними побажаннями водія. Змінюючи передаточне число, можна зменшити або збільшити величину крутного моменту. Це здійснюється зміною числа зубів на кожній з шестерень.

Чим вище значення даного числа, тим «могутнішою» і «коротшою» буде передача, а значить, мотор набагато швидше буде викручувати необхідну кількість обертів, при цьому набір швидкості здійснюється так само швидко, але виникає потреба в більш частому перемиканні передач, і, отже , максимальне значення швидкості на кожній передачі буде трохи зменшеною. Підвищення передаточного числа сприяє більш стрімкому прискоренню.

Зменшення ж значення передавального числа призводить до збільшення максимальної швидкості, проте це добре тільки в тому випадку, коли двигун має достатній запас потужності. Але це негативно позначається на розгінній динаміці авто. При звичайній їзді кількість обертів повинно знаходитися в межах 2-2,5 тисячі, це значення можна побачити на тахометрі, як тільки обороти перевищують дане значення, а вам при цьому ще необхідно набрати швидкість, потрібно перейти на більш підвищену передачу. Безумовно, перемикання передач, має бути тільки послідовним.

Передачі

У КПП будь-якого типу є кілька передач. Серед них виділяють нижчі, одну пряму і вищі (одну або дві). КПП позашляховиків і тягачів мають додаткові понижуючі передачі, вони забезпечують збільшення крутного моменту. Чим нижче рівень, тим вище її передавальне число і тим вона «коротша». Нижчі передачі в більшості МКПП – перші три. Вони, забезпечуючи більшу тягу, призначені для зрушення з місця, повільної їзди, розгону. Потім ми перемикаємось на пряму передачу – четверту. П’ята, підвищена або «довга» – для руху на високій швидкості. Однак вона не може забезпечити потрібний крутний момент, коли ми їдемо в гору або збираємося когось обігнати. Необхідно перейти на нижчу передачу: четверту або навіть третю.

Для звичайного автомобіля, власником якого буде середньостатистичний водій зі спокійною манерою їзди, виробники намагаються створити збалансовану трансмісію з усередненими характеристиками.

Масові авто оснащують «довгими» КПП. Вони зручніші, більш широкий діапазон швидкостей для кожної із ступенів. У місті, при постійній зміні швидкості руху, це має велике значення.

renault-megane-zauto

Спортивні версії, розраховані на любителів швидкої їзди, обладнуються «короткими». Реально рушити першим з перехрестя, але перемикатися доведеться частіше.

Lamborghini-zauto

Неоднаковий підхід у проектуванні трансмісії у різних виробників. Наприклад, VW, Opel, Volvo, французькі, американські, корейські та більшість японських авто мають «довгі» КПП, призначені для помірної манери їзди. Марки зі спортивним іміджем: Alfa-Romeo, Lancia, BMW, Audi, SAAB, Honda тяжіють до «коротких».

Передавальні числа найпоширенішої 5-ступінчастої КПП знаходяться в наступних діапазонах:

  • 1-я передача – від 3 до 4;
  • 2-я передача – від 2 до 2,9;
  • 3-тя передача – від 1,2 до 1,9;
  • 4-я передача – від 0,9 до 1,2;
  • 5-я передача – від 0,7 до 0,9;
  • задній хід – від 3 до 4.

В АКПП передавальні числа мають діапазони трохи ширший, щоб при різних режимах агрегат функціонував більш ритмічно і гладко.

Якщо передавальні числа АКПП будуть налаштовані неправильно, то комфорту від поїздки за кермом добитися не вдасться. А ось в АКПП передавальні числа при незбалансованості здатні рівномірний рух автомобіля перетворити в їзду на впертому віслюку, що супроводжується постійними ривками і великою витратою палива.

Оптимальними фахівці вважають значення, розташовані близько один до одного, тоді у автомобіля буде розгін без ривків при перемиканні швидкостей. Такого не вдасться здійснити, якщо передач буде мало, тому чим більше передач – тим краще для вашого комфорту при водінні. Особливо це стосується машин з автоматом: якщо є можливість вибору, то АКПП з 5-ти, 6-ти, 7-ми передачами буде набагато кращими за АКПП з чотирма передачами. Тут за вас швидкості перемикає автоматика, і чим частіше вона буде це робити, тим швидше вийдуть з ладу дорогі механізми.

Часто значення передавальних чисел вказують в характеристиках автомобіля. За цими цифрами стоїть скрупульозний підбір виробником оптимальних значень. Якихось ідеальних величин, як при оцінці інших параметрів, тут не існує. Тому назвати одне значення поганим, а інше хорошим не можна, так як коробки передач впливають на динаміку машини, а тип водіння і переваги у власників авто найчастіше кардинально різні.

© 2023 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: