auto-repair-zauto

В даній статті розберемося, за якими ознаками можна відрізнити нормальну вібрацію автомобіля від прихованої несправності.

Коли машину трясе при русі, тут все зрозуміло. Або погана машина, або погана дорога. А ось коли автомобіль стоїть і вібрує, то, ймовірно, за якимось її елементом водій не вслідкував. Адже в створенні такої вібрації не беруть участь ні колеса, ні карданні, ні приводні вали. Вся ходова частина машини нерухома, а щось все таки вібрує.

Багато що залежить від класу автомобіля. На стареньких Жигулях критерії будуть одні, на новій іномарці преміум-класу – інші. У випадку з сучасними автомобілями дізнатися про те, що двигун працює, можна, лише побачивши стрілку тахометра в ненульовому положенні, настільки непомітні вібрації від працюючого двигуна.

Майте на увазі, що внаслідок особливостей робочого процесу і, зокрема, більшого тиску в циліндрах при такті згоряння дизельні двигуни дають більші вібрації, ніж бензинові.

І все ж є загальні критерії для визначення тих вібрацій, які є наслідком несправності:

  • відчувається тремтіння рульового колеса;
  • вібрують салонне і бічні дзеркала так, що зображення розмивається;
  • предмети, що лежать на панелі приладів «повзуть» в напрямку навіть слабкого ухилу;
  • смартфон, навігатор або відеореєстратор, закріплені на присоску до скла, відчутно коливаються.

Двигун


Безумовно, одним з найвірогідніших джерел вібрації автомобіля є працюючий двигун. Вібрацію в двигуні можуть створювати неврівноважені обертові маси. Рівень вібрації вище звичного водій може відчути відразу після перебирання двигуна або заміни зчеплення. В цьому випадку могли бути встановлені або невідбалансовані елементи, починаючи від дисків зчеплення і закінчуючи колінчастим валом, або деталі шатунно-поршневої групи різної маси. У малокваліфікованих сервісах вам цілком могли неправильно встановити балансувальні вали. Ці деталі спочатку неврівноважені і обертаються в два рази швидше колінчастого вала. Їх завдання компенсувати силу інерції другого порядку, викликану рухом поршнів. А якщо вони встановлені невірно хоча б на зуб, то будуть викликати сильні вібрації.

Поршні в двигуні повинні бути підігнані по масі для запобігання вібрації.

А ще дуже великі вібрації викликає нерівномірність процесу згоряння в циліндрах. Навіть пропуски займання в одному з циліндрів вже ведуть до сильної вібрації, а вже якщо один циліндр просто не працює, то весь двигун неабияк трясе.

Також можуть провокувати вібрацію пошкоджені деталі та вузли в районі ременя приводу допоміжних агрегатів. Ремінь ГРМ навряд чи стане причиною – будь-який дефект привиде до обриву ременя і аварію двигуна. А ось демпфер, вбудований в шків колінвала, який призводить генератор, компресор кондиціонера, насос гідропідсилювача керма може попереджати про свою швидку кончину підвищеною вібрацією. Тут для діагностики достатньо подивитися на шків при працюючому двигуні, він повинен обертатися без видимого биття.

Ще однією можливою причиною вібрації від силового агрегату є вихід з ладу його опор. Це резино-металічні або додатково заповнені рідиною опори, які і повинні пригнічувати вібрацію. Їх руйнування може підвищити рівень вібрацій в рази. Для діагностики потрібно покачати руками зупинений двигун. Ще можна зрушити з місця з відкритим капотом, попросивши спостерігача зовні автомобіля подивитися, чи немає зайвого переміщення агрегату в підкапотному просторі, та ще й з характерним стукотом.

podushka-dvyhuna-zauto

Порвану подушку опори двигуна не завжди добре видно, але дуже добре при цьому відчувається зростання рівня вібрацій.

Ще вібрацію може підвищити погнутий об дорожнє полотно або перешкоду захист мотора після чого він став торкатися двигуна. Тому якщо ви недавно зачіпали днищем якусь перешкоду на дорозі, слід перевірити цілісність захисту двигуна. Те ж саме стосується і пошкоджень елементів підвіски системи випуску відпрацьованих газів. Але в цьому випадку вібрації можуть вирости несуттєво, зате з’явиться характерний брязкіт при роботі двигуна. Наприклад пошкоджена гофра системи випуску відпрацьованих газів може викликати сильну вібрацію.

hofra-zauto

Електроприлади


У нерухомого автомобіля з увімкненим запалюванням може працювати кілька електродвигунів. Чемпіоном за ймовірністю створення вібрації, звичайно, є один або кілька електровентиляторів системи охолодження і кондиціонера. Вентилятори радіатора – часте джерело вібрацій. Все залежить від технологічного рівня виробництва компонентів електровентиляторів. На багатьох автомобілях вібрації від вентиляторів майже не помітні. Але це до пори до часу. Якщо при подоланні болотяної ділянки дороги бруд потрапить на крильчатку непрацюючого вентилятора і там присохне, то моторошна вібрація після включення такого пристрою почнеться на будь-якому, хай навіть преміальному автомобілі. Так що якщо зайві вібрації на автомобілі, що стоїть виникли після їзди по брудній дорозі або бездоріжжю, насамперед слід заїхати на мийку.

Вібрацію в передній частині автомобіля може викликати вентилятор системи опалення та кондиціонування повітря. Причин дві: потрапляння на крильчатку згустку бруду, яка викликала дисбаланс, або вихід з ладу підшипників електродвигуна. Перевірити простіше простого – відключити вентилятор обігрівача. Якщо вібрації пропадуть, значить справа саме в вентиляторі системи опалення.

Висновки


То все таки, чи можна їхати з підвищеною вібрацією?

Все залежить від сили вібрації і інтенсивності її наростання. У разі, якщо явище швидко прогресує, краще зупинити двигун і викликати підмогу або заїхати на найближчу станцію технічного обслуговування.

© 2019 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: