variator-kpp-zauto

Що означає CVT коробка? Принцип роботи і конструктивні особливості


Автоматична коробка перемикання передач варіаторного типу (CVT) – коробка з можливістю безступінчастої зміни передавального числа

Варіатор представляє собою той тип коробки, що відрізняється від інших КПП відсутністю фіксованих передавальних чисел.

При цьому виробництво варіаторної коробки в порівнянні з «класичними» автоматами АКПП набагато дешевше і простіше. Однак, не дивлячись на ряд переваг (як конструктивних, так і в плані продуктивності) даний вид трансмісії сьогодні не такий популярний. Далі ми розглянемо, які особливості має коробка CVT.

Передаточне число коробки передач

Варіатор або як розшифрувати CVT


Сама назва CVT це скорочення від «Continuously Variable Transmission». Така трансмісія встановлюється на різні автомобілі, при цьому часто з двигунами малої і середньої потужності.

Згадана коробка CVT має ряд конструктивних особливостей, показників і характеристик. Серед основних можна виділити:

 • абсолютна плавність наростання і зниження тяги (без поштовхів і ривків);
 • відсутність моменту розриву потоку потужності при перемиканні швидкостей;
 • ефективна передача великих тягових зусиль без особливих втрат;

Основні складові варіаторної коробки – вали і шківи, а також ремінь (клиноремінний варіатор) або ланцюг (ланцюговий варіатор) між шківами, через які передається крутний момент. Також варіатор може бути представлений варіантом, коли ременя або ланцюга немає, замість них використовуються ролики (тороідний варіатор).

Найпоширеніший вид варіаторної коробки – CVT коробки з клиноремінною передачею. У коробці CVT замість класичних зубчастих коліс (шестерень) використовується сталевий ремінь або ланцюг. Ланцюг або ремінь рухаються між двома встановленими парами на вихідних і вхідних валах конічними колесами. Фактично, зазначені колеса і є шківи, між якими натягнутий ремінь.

При зближенні або розходженні кожної конічної пари, радіус шківа плавно змінюється. В результаті відбувається плавна зміна передавального відношення, причому здійснюється безперервна передача крутного моменту від ДВЗ на колеса.

Переваги та недоліки трансмісії варіаторного типу


Даний вид трансмісії має наступні переваги:

 • висока плавність ходу, плавне перемикання передач;
 • економічність (витрата палива в порівнянні з простим автоматом нижча);
 • більш високий ККД у порівнянні з АКПП;
 • безпека (забезпечення додаткової безпеки в екстремальних ситуаціях за рахунок постійної тяги);

При цьому багато автолюбителів ставляться з недовірою до коробок CVT, оскільки вони також мають ряд недоліків:

 • коробки варіаторного типу не витримують великих навантажень, CVT не встановлюються на автомобілі з двигунами, що володіють високим крутним моментом;
 • дорожнеча робочої рідини для обслуговування коробки;
 • складний ремонт коробки CVT;
 • обмеження по буксируванню автомобіля, обладнаного варіаторною коробкою перемикання передач;
 • безперебійна робота варіатора безпосередньо залежить від сигналів, які передаються датчиками (поломка одного з датчиків може привести до збоїв в роботі всієї трансмісії).

Виходить, хоча машина з варіатором коштує дешевше, так як CVT є простішою трансмісією в плані виробництва, проте обслуговувати такий агрегат потрібно частіше (кожні 30-40 тис. км.), обслуговування виходить дорожче, ніж у випадку з АКПП. Також додамо, що ремінь варіатора є елементом з обмеженим терміном служби. Рекомендована заміна – 100 тис. км.

Слід сказати, що ремонт варіатора є складним процесом. Як правило, великі автосервіси часто пропонують тільки агрегатну заміну на нову або контрактну коробку. Якщо говорити про ремонт CVT, складності виникають не тільки з самим розбиранням КПП і заміною зношених деталей, але і з пошуком відповідних запчастин, а також з подальшим тонким налаштуванням агрегату.

Паралельно слід згадати і про те, що зчепленням варіатора є добре знайомий гідротрансформатор. На практиці, більшість проблем, які виникають унаслідок поломок «бублика», характерні і для варіатора. Іншими словами, вихід з ладу гідротрансформатора також потребує ремонту або заміни. З усього вищесказаного можна зробити висновок, що дешевим і більш вигідним рішенням варіатор здається тільки на перший погляд.

Що ламається в гідротрансформаторах і як це ремонтують?

Насправді, така коробка в довгостроковій перспективі менш надійна і вимагає великих витрат на ремонт і обслуговування.

Висновок


Як видно, коробка варіаторного типу в силу своїх конструктивних і експлуатаційних особливостей є досить відокремленим агрегатом на тлі інших типів автоматичних трансмісій. На ділі, високий рівень комфорту і непогані динамічні показники за доступною ціною спочатку здаються явною перевагою.

Недобросовісні продавці авто з пробігом і менеджери автосалонів вміло користуються інформацією, озвучуючи плюси варіатора, завдяки чому цілком можуть ввести недосвідченого власника в оману. З цієї причини багато водіїв експлуатують варіатор точно так же, як і звичайний автомат (різкі старти з місця, буксирування причепа, пробуксовки і т.д.).

Чіп-тюнінг: що це і чи є сенс це робити?

Якщо додати до цього «чіповку» двигуна, стає зрозуміло, що не розрахована на високі навантаження коробка CVT швидко виходить з ладу. Важливо розуміти, що така КПП підходить для спокійної і розміреної їзди з низькою і середньою швидкістю на хороших дорогах, тобто без навантажень.

Якщо ж рвати з місця, буксувати і навантажувати автомобіль, в цьому випадку ресурс варіатора помітно скорочується.

Для збереження ресурсу і збільшення терміну служби варіаторна коробка повинна правильно експлуатуватися і своєчасно обслуговуватися.


Джерело: http://krutimotor.ru/chto-znachit-cvt-korobka-rasshifrovka-cvt/

© 2023 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: