22032021-piston-zauto

При покупці автомобіля, досвідчені механіки завжди рекомендують перевіряти компресію. Але ще існує ступінь стиснення, і для початківців це схожий термін, адже компресія – це і є стиснення. Однак, це зовсім різні речі. Давайте розберемося в цих термінах, а заодно зрозуміємо, що і як потрібно перевіряти при покупці автомобіля.

Що таке ступінь стиснення?


Почнемо зі ступеня стиснення. Як відомо з будови авто, поршень в циліндрі при роботі двигуна рухається вгору/вниз, маючи дві так званих мертвих точки: верхню і нижню. Так ось, ступінь стиснення – це відношення між двома об’ємами: повним об’ємом циліндра, коли поршень знаходиться в нижній мертвій точці, і об’ємом камери стиснення, коли поршень знаходиться у верхній мертвій точці. Тобто ступінь стиснення – це математичне відношення, яке показує, у скільки разів паливноповітряна суміш (або повітря, якщо мова про дизелі) стискається в циліндрі при роботі двигуна.

20112020-HRM-zauto

Ступінь стиснення – одна з базових характеристик будь-якого двигуна, і закладається вона на стадії проектування. У бензинових двигунів вона нижча, ніж у дизельних. Справа в тому, що робота дизельного мотора передбачає самостійне займання паливоповітряної суміші від стиснення, а в бензиновому двигуні суміш в кожному такті підпалюється свічкою запалювання. Однак, в міру розвитку технологій будування двигуна ступінь стиснення росла. Причина проста: підвищення ступеня стиснення дозволяє збільшити ККД двигуна, отримуючи більше потужності при тому ж робочому об’ємі і витраті палива. Власне, з ростом ступеня стиснення пов’язано і застосування більш високооктанових бензинів.

Таким чином, ступінь стиснення – це конструктивна характеристика двигуна, і вона не змінюється в міру його зносу і старіння. Його не потрібно перевіряти при покупці.

Що таке компресія?


Якщо ступінь стиснення – параметр математичний і незмінний, то компресія характеристика змінна. Компресія це тиск, що створюється в циліндрі наприкінці такту стиснення, коли поршень йде від нижньої мертвої точки до верхньої, стискаючи повітря або паливоповітряну суміш. Тиск в циліндрі в момент, коли поршень досяг верхньої мертвої точки – це і є компресія. Можна подумати, що компресія фактично повинна дорівнювати ступеню стиснення – адже вона теж показує різницю тиску в циліндрі при двох положеннях поршня – верхньому і нижньому. Однак, насправді компресія виявляється значно вищою. Адже повітря при різкому стисненні нагрівається, що означає збільшення тиску. А ще воно нагрівається від гарячих стінок циліндра, адже робоча температура двигуна набагато вища температури навколишнього середовища. Таким чином, компресія, звичайно, залежить від ступеня стиснення, але не дорівнює їй. І саме компресію заміряють при діагностиці двигуна, щоб оцінити його технічний стан.

Як виміряти компресію?


Замір компресії проводиться на повністю прогрітому двигуні і при повністю відкритій дросельній заслінці, що відповідає за подачу повітря в циліндр. Зрозуміло, горіння палива для виміру компресії не потрібно, в циліндрі стискається тільки повітря. Так що подачу палива відключають, а свічку запалювання викручують, а на її місце вкручують шлаг компрессометра. Компрессометр – це прилад для вимірювання компресії. Він фактично являє собою манометр, що підключається трубкою до циліндра і оснащений зворотним клапаном, щоб не скидати виміряний тиск.

22032021-kompresometr-zauto

Про що говорить компресія?


Замір компресії дозволяє оцінити справність і технічний стан двигуна. По-перше, після виміру можна порівняти відповідність отриманого результату із заводськими параметрами. По-друге, низький показник компресії означає наявність проблем з двигуном, адже він сигналізує про те, що повітря «витікає» з камери згоряння, а при роботі двигуна з неї будуть прориватися розпечені гази. Причин може бути досить багато: поршневі кільця, пошкодження клапанів, негерметичність прокладки ГБЦ і навіть тріщина в самому поршні. І по-третє, важлива не тільки сама величина компресії, а й її рівномірність у всіх циліндрах двигуна. Якщо компресія в одному або декількох циліндрах нижча, ніж в інших, це говорить про нерівномірний знос і наявності проблем.

Джерело: kolesa.ru

© 2019 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: