clutch-zauto (2)

Далеко не всі водії, особливо початківці, представляють який принцип дії зчеплення і навіщо воно взагалі потрібне. Хоча ми вже не раз писали про такий важливий елемент у наших попередніх статтях, надіюсь дана інформація не буде зайвою. То що ж таке зчеплення, і як воно працює?

Несправності зчеплення автомобіля

Ремонт зчеплення

Будова і принцип роботи


Зчепленням називають механізм у складі трансмісії автомобіля, який призначений для передачі крутного моменту від колінчастого валу двигуна до валу коробки перемикання передач. Головним завданням зчеплення є короткочасне відключення двигуна від КПП, а також плавне з’єднання цих агрегатів при працюючому двигуні. Крім того, зчеплення є своєрідним демпфером, який захищає двигун від перевантажень.

У більшості легкових автомобілів з механічною коробкою передач використовується сухе однодискове зчеплення. Його конструкція досить проста: це два взаємно прилеглих диска – ведучий (корзина) і ведений, вижимний підшипник і система приводу. У однодисковому варіанті первинний вал коробки передач входить в шлицеву муфту в центр веденого диска, а поверхні маховика двигуна, накладок веденого диска і натискного диска корзини щільно прилягають один до одного. За рахунок цього і забезпечується передача потоку потужності від двигуна до коробки передач, причому справне зчеплення спокійно передає всю потужність, що розвивається двигуном.

При натисканні на педаль зчеплення вижимний підшипник впливає на пластинчасті пружини корзини, через що поверхні веденого і ведучого дисків роз’єднуються. Відповідно, відбувається відключення первинного валу від маховика, тобто, фізичне роз’єднання двигуна і коробки передач, що дозволяє перемкнути передачу. При включенні зчеплення (педаль зчеплення невижата) вижимний підшипник перестає тиснути на пластинчасті пружини, і диски знову змикаються, а демпферні пружини в центральній частині веденого диска гасять крутильні коливання, що виникають в русі.

При нормальній роботі, зчеплення не привертає до себе уваги. Але при його несправності водій, наприклад, не зможе включити передачу або рушити з місця.

Несправності зчеплення


Отже, з якими ж проблемами в роботі зчеплення можна зіткнутися на практиці?

По-перше, це неповне вимикання зчеплення, або як кажуть досвідчені водії, воно «веде». При натисканні педалі поверхні маховика, веденого і ведучого дисків в такому разі не розмикаються повністю, і спроби переключити передачу супроводжуються хрускотом і скреготом кареток синхронізаторів, адже повного роз’єднання коробки передач і двигуна не відбувається.

Зворотна неприємність – пробуксовка зчеплення: тобто, його неповне включення. При цьому поверхні маховика, веденого і ведучого диска, навпаки, нещільно прилягають один до одного і прослизають, через що може виникнути характерний запах горілих фрикційних накладок веденого диска, а спроба різко набрати швидкість призводить лише до збільшення оборотів колінчастого валу. Від двигуна на колеса при цьому передається лише невелика частина потужності до тих пір, поки знос поверхонь не стає критичним. Також можливі і такі несправності, як виникнення вібрацій і сторонніх звуків при включенні-виключенні зчеплення.

spidometr-zauto

Зазвичай кожна проблема зі зчепленням має свою передісторію. Наприклад, зчеплення може почати буксувати через сильний знос на великих пробігах автомобіля, коли фрикційні накладки веденого диска зносилися, а робочі поверхні корзини і маховика мають вироблення.

По-друге, зчеплення можна просто «спалити» через тривалі перевантаження або недосвідченість (наприклад, у любителів тривалих поїздок на бездоріжжі або в глибокому снігу, а також у шанувальників різких стартів з педаллю газу в підлогу). Нерідко «паліями» зчеплення є малодосвідчені автомобілісти, які, щоб уникнути ривків і смикань, утримують зчеплення не повністю включеним через злегка натиснуту педаль.

Проблеми зі зчепленням можуть виникнути і при несправному вижимному підшипнику, який починає проїдати натискні пелюстки корзини.  Несправність вижимного підшипника зазвичай діагностується досить легко: якщо на холостому ходу чути сторонній звук в районі коробки передач, а при вижимі педалі зчеплення шум пропадає, то винуватцем з великою часткою ймовірності є саме він. Якщо не поміняти підшипник вчасно, незабаром він може привести до виходу з ладу самої корзини, через що доведеться замінити вузол в зборі.

Вібрації (особливо під час старту з місця) зазвичай виникають через ослаблення демпферних пружин веденого диска або викривлення (розшарування) фрикційних накладок. Як правило, це відбувається через грубе поводження з трансмісією: різкі старти з місця і ударні дії, пов’язані з додатковим навантаженням (наприклад, буксируванням важкого причепа).

Крім типових випадків несправності зчеплення на практиці зустрічаються й інші приклади його неправильної роботи. Розглянемо кілька випадків.

У першому випадку через кілька місяців після покупки автомобіля зчеплення поступово стало буксувати все більше і більше, поки машина практично не перестала рушати з місця. Новий власник поїхав в сервіс, де зняли коробку передач і демонтували саме зчеплення. На подив механіків, ведений диск виявився у відмінному стані. Судячи з усього, його міняли незадовго до продажу автомобіля.

А ось робочі поверхні корзини і маховика виявилися гранично зношеними настільки, що новий диск контактував з ними буквально в парі місць по радіусу, а не притискався по всій поверхні. Зрозуміло, говорити про нормальну роботу зчеплення не доводилося – дві тонкі смуги контакту ніяк не могли передати крутний момент від маховика до первинного валу коробки передач.

Висновок простий: зчеплення спалили, але замість повноцінної заміни вузла в зборі обмежилися установкою дешевого веденого диска. Це умовно відновило працездатність зчеплення, що дозволило продати машину без зайвих вкладень.

Другий приклад: зчеплення теж почало сильно буксувати, хоча після розбирання слідів вироблення на поверхнях маховика, корзини і накладках диска не спостерігалося. Зате там в достатку присутнє моторне масло, що потрапило в зчеплення з-за негерметичного заднього сальника колінчастого валу. Під автомобілем давно з’являлися характерні краплі (і навіть калюжі) масла, але господар вирішив відкласти вирішення питання, оскільки демонтаж коробки передач не дешева процедура. У підсумку довелося не тільки платити за складально-розбірні роботи та заміну сальника, а й змінювати ведений диск.

change-oil-zauto

Третій випадок. При черговому перемиканні передач під час руху з боку коробки передач пролунали сторонні звуки, які виникали при спробі відпустити зчеплення навіть при вимкненій передачі. Власнику довелося на буксирі їхати в сервіс, де в знятому зчепленні виявився рідкісний казус: центральна частина веденого диска (зі шліцами) проверталася щодо решти диска.

При цьому первинний вал міг стояти, в той час як притиснуті корзиною і маховиком накладки веденого диска оберталися. Зрозуміло, ні про яке перемиканні передач при такій поломці мова не йшла, через що й довелося вдатися до буксирного тросу. Однак виникла ця проблема аж ніяк не на рівному місці: власник зізнався, що напередодні йому довелося двічі буксирувати автомобіль аналогічної маси, причому процес супроводжувався ривками і стартами на підйомах. Підсумок цілком закономірний.

Висновок


Щоб продовжити життя зчепленню, досить дотримуватися кількох нескладних правил. По-перше, потрібно стежити за його правильним регулюванням, інакше зчеплення може як «вести», так і «буксувати». По-друге, не можна перевантажувати зчеплення, наприклад, інтенсивно і довго буксувати в снігу або бруді, різко стартувати, перемикати передачі при неповно вижатій педалі зчеплення, тримати її в наполовину вижатому стані і так далі. Нарешті, потрібно з обережністю ставитися до прохань буксирування, особливо якщо стан Вашого зчеплення невідомий, а маса буксированого автомобіля аналогічна або перевищує вагу власної машини. Звичайно, зчеплення може вийти з ладу внаслідок банального зносу або заводського браку, але найчастіше винен той, хто витискає крайню ліву педаль.

© 2023 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: