kpp-zauto

На сьогоднішній день АКПП може бути представлена не тільки у виді класичного гідромеханічного автомату, але і у виді робота(РКПП) і варіатора (CVT). Кожна із зазначених трансмісій має як переваги, так і недоліки. І тому багато автолюбителів при виборі автоматичної коробки часто задаються питанням, що ж надійніше варіатор чи автомат, а також яку коробку вибрати.

Перш за все, швидко дати однозначну відповідь, що надійніше і краще, дуже важко. Важливо розуміти, термін служби будь-якого агрегату (як АКПП, РКПП так і CVT) сильно залежить від якості обслуговування, а також умов експлуатації. Однак, з огляду на особливості даних видів коробок, а також статистику поломок, можна зробити певні висновки.

Варіаторна коробка. Переваги і недоліки


Отже, варіатор або просто CVT з’явилася на автомобілях дещо пізніше, ніж традиційна гідромеханічна АКПП. Основною особливістю варіатора стала важливо інша конструкція самої коробки. При цьому у виробництві така КПП простіша і дешевша, в результаті чого кінцева вартість автомобіля з варіатором нижча.

Також відзначимо, що CVT є безступінчастою трансмісією. Це дозволило підвищити ККД трансмісії і домогтися більш високого

Варіатор. Принцип роботи

комфорту, так як така коробка просто не перемикається з рівня на рівень, що дозволяє виключити ривки, дьоргання, затримки і провали.

Двигун в парі з варіатором працює на оптимальних оборотах, тяга постійна, що покращує динаміку, підвищує паливну економічність, знижує шуми і вібрації.

Щодо видів і типів CVT, їх існує декілька:

  • Клиноремінний варіатор;
  • Ланцюговий;
  • Тороідальний (іноді називається тороідний).

При цьому найпоширенішим залишається клиноремінний варіатор (КВ).

КВ в основі має клиновидний ремінь, який натягнутий між двома шківами. Самі шківи розсувні, тобто мають можливість змінювати свій діаметр. На сучасному варіаторі зрушенням і розсуванням шківів управляє електроніка.

Коли автомобіль рухається, шківи постійно змінюють діаметр, що дозволяє гнучко і постійно змінювати передавальне число. Так відбувається плавна і безступінчаста зміна крутного моменту.

Ланцюговий варіатор замість ременя має ланцюг, а зусилля передається через скошені торці осей ланок ланцюга. Тороідний відрізняється від попередніх тим, що замість шківів є конусні диски, а функцію ременя виконують ролики.

Така конструкція надійніша і міцніша, однак складність виробництва і дорогі матеріали помітно збільшують вартість виробництва агрегатів даного типу. Ще варто додати, що функцію зчеплення на варіаторі виконує окремий пристрій під назвою гідротрансформатор.

Що означає CVT коробка?

Спочатку планувалося, що саме варіатор витіснить АКПП з ринку, будучи більш продуктивною і дешевою заміною, а також завдяки високому комфорту при їзді. Однак цього не сталося.

Перш за все, таку коробку неможна встановлювати в парі з потужними моторами.

Також варіатор не можна навантажувати буксируванням причепа, різкими стартами з місця, їздою на високих оборотах. З урахуванням особливостей конструкції CVT не витримує великих навантажень і швидко виходить з ладу.

Другим недоліком є складність і дорожнеча ремонту, а також залежність працездатності від численних електронних датчиків. На практиці, навіть якщо один датчик виходить з ладу, коробка може перейти в аварійний режим, або почне працювати зі збоями.

Третій недолік – це часте і дороге обслуговування. Масло досить дороге за ціною, і замінювати потрібно кожні 30-40 тис. км. пробігу. Також до 100-120 тис. км. необхідно міняти ремінь або ланцюг, так як даний елемент має строго обмежений термін служби, а його розтягнення або обрив може повністю вивести агрегат із ладу.

Класичний автомат. Переваги і недоліки


Гідромеханічна АКПП була винайдена трохи пізніше, ніж сам автомобіль і є першим типом автоматичних коробок, які встановлювалися на автомобілі. З цієї причини подібні автомати називають класичними.

Даний тип АКПП в основі має планетарну коробку передач, систему електронного та гідравлічного управління, а також гідротрансформатор як зчеплення. Такий автомат досить надійний, здатний витримувати великі навантаження, встановлюється на різні типи транспорту, як на легкові авто і позашляховики, так і на вантажівки і спецтехніку.

Перемикання передач в такій коробці здійснюється за рахунок тиску масла, яке стискає пакет фрикціонів. Тиск між фрикціонами розподіляється посередництвом використання системи електромагнітних клапанів (соленоїдів), встановлених в гідроблоці АКПП. Управляє роботою електромагнітними клапанами електронний блок управління (ЕБУ) коробки.

avtomat-zauto

Основним недоліком класичних автоматів є їх висока вартість і складність виробництва. Також можна відзначити, що даний агрегат ступінчастий, тобто по комфорту АКПП трохи поступається варіатору. Також гідромеханічний автомат повільніше перемикає передачі, ККД такої трансмісії нижче, що і призводить до підвищення витрат палива.

Що надійніше: АКПП чи CVT?


Відразу відзначимо, що на початковому етапі, коли варіатор CVT тільки з’явився на ринку, в плані надійності така коробка сильно поступалася АКПП. Справа в тому, що в той час класичний автомат був представлений 4-х і 5-ти ступінчастими АКПП, які відрізнялися відносною простотою і надійністю конструкції.

Ресурс таких агрегатів (за умови правильного обслуговування та дотримання правил експлуатації) становив близько 250-300 тис. км. і більше. Що стосується варіатора, така коробка ходила не більше 100-150 тис. км. Зверніть увагу, не завжди причиною такого невеликого терміну служби був саме сам варіатор.

При необхідності відремонтувати варіатор, який був менш поширений, часто закінчувалися невдачею.

Що краще: автомат чи варіатор?

Конструкція була гірше вивчена, ніж АКПП, а також не було запчастин, устаткування і досвіду.

Що стосується офіційних дилерів, замість ремонту власникам пропонувалася тільки дорога заміна всієї КПП на новий вузол в зборі.

Така ситуація в більшій мірі вплинула на те, що варіатори традиційно вважаються менш надійними, ніж АКПП. Почасти це дійсно так, проте сьогодні ситуація сильно змінилася. З одного боку, самі варіатори стали більш надійними (наприклад, агрегати типу X-Tronic), а з іншого легендарна АКПП в плані ресурсу і надійності сильно здала позиції.

Основною причиною стало те, що виробники класичних автоматів збільшили кількість передач (до 6-ти, 7-ми і навіть 8-ми). В результаті конструкція сильно ускладнилася.

Також коробки стали офіційно не обслуговуваними. Навіть при бажанні обслужити автомат, важче стало злити масло з АКПП, автовласники втратили можливість простого і легкого доступу до фільтрів АКПП для їх заміни і т.д. Все це ніяк не додає АКПП надійності.

Виходить, вибирати тип коробки на новому авто сьогодні потрібно не з розрахунку на надійність, а з поправкою на те, в яких умовах буде експлуатуватися той чи інший автомобіль, як машина буде обслуговуватися. Якщо умови експлуатації будуть важкими, краще дивитися в бік АКПП. У разі, коли автомобіль буде експлуатуватися в штатному режимі (наприклад, в межах міста) без високих навантажень, цілком можна купувати варіатор.

Якщо ж говорити про вторинний ринок б/у авто, в цьому випадку оптимально віддавати перевагу АКПП. Навіть з урахуванням того, що машина з варіатором спочатку дешевша, ніж з автоматом, ймовірність необхідності зносу і ремонту СVT виключати не можна.

Так ось, якщо АКПП можна відносно просто і порівняно недорого відремонтувати, у випадку з варіатором можуть виникнути певні складнощі. Хоча досвідчених фахівців з ремонту воротарів стало більше, вартість ремонту СVT все одно може бути дуже високим.

© 2019 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: