150722-riven-masla-zauto

Така простенька операція, як перевірка рівня масла у двигуні, чомусь викликає багато питань і навіть упереджень. Але що з них істина і яких порад слід дотримуватись? Давайте розберемося.

Міф 1. Рівень масла у справного двигуна не змінюється


Витрата масла є у будь-якого двигуна. Масло йде з двигуна разом із вихлопними газами, оскільки перед цим потрапляє в камеру згоряння. Шляхів всього три: через ущільнення поршень-циліндр, через ущільнення клапанів та з газами із системи вентиляції картера.

  • Якби через кільця не проходило нічого, то поршні працювали б на суху. Довго б такий двигун не напрацював. Значить, мізерна кількість масла все ж таки залишається на стінці циліндра і при робочому ході частково згоряє.
  • Ущільнення клапанів, якщо справні, дають дуже малу витрату, але й там тертя теж не сухе.
  • Особливо велика витрата масла через вентиляцію картера (картерні гази містять найдрібніші крапельки масла), коли двигун працює на великих обертах або автомобіль рухається в умовах крутих підйомів та спусків.
  • У турбованих двигунах масло через ущільнення ротора турбокомпресора (вони схожі на поршневі кільця) у невеликих кількостях може проникати на впуск та випуск.

150722-pistons-zauto

Тому будь-який, навіть найновіший, справний і високоякісний двигун споживає масло, хай і небагато.

Міф 2. Рівень масла не може підвищуватися


У холодну погоду, коли автомобіль здійснює короткі поїздки і двигун не прогрівається до робочої температури, рівень масла в двигуні може зростати (на 10-15 мм по щупу). Тільки це вже не чиста олія, а суміш із паливом. Система керування двигуном при пуску та прогріві готує настільки багату суміш, що частина палива не згоряє та потрапляє через поршневі кільця у піддон двигуна. Але якщо короткі поїздки чергувати з довгими, то паливо випаровуватиметься з масла і рівень не зростатиме.

Міф 3. Краще перелити масло, ніж недолити


14012021-oil-zauto

Все залежить від того, наскільки перелили чи недолили. Якщо рівень вищий на декілька міліметрів, можна не переживати. Якщо більше, то надлишок треба злити. Інакше надлишок захоплюватиметься колінвалом. Це створить зайвий масляний туман у картері двигуна, який засмоктуватиметься в систему вентиляції картера, засмічуючи дросельний вузол і забруднюючи компресор з інтеркулером (якщо вони є).

Якщо рівень хоч трохи вище нижньої мітки на щупі — можна їхати. Але при першій нагоді обов’язково долити масло.

Постійна їзда на нижньому рівні небажана тому, що в системі виявляється недостатньо масла і вона працює інтенсивніше і швидше втрачає свої властивості. А в спеку воно сприяє додатковому охолодженню двигуна – його потрібно багато.

Критичним рівнем буде такий, коли періодично спалахує лампа аварійного тиску масла на приборній панелі. У такому режимі їздити не можна.

Міф 4. Рівень масла не можна перевіряти на холодному двигуні


Якщо машина постояла тривалий час, рівень масла треба обов’язково проконтролювати, на холодну, навіть не заводячи двигун. Адже за цей час масло могло витекти через ущільнення, що зносилося. Або, навпаки, його рівень міг зрости, наприклад, через попадання антифризу. Рівень має бути в розумних межах — між нижньою та верхньою мітками.

Міф 5. Байдуже, перевіряти рівень на холодному чи гарячому двигуні


Моторне масло, як і всі речовини, розширюється при нагріванні. Запам’ятайте, скільки масла на щупі було вранці (в морозяну погоду) до запуску двигуна, і порівняйте з рівнем після поїздки. Різниця в обсязі масла складе майже 10% – приблизно півлітра.

Між верхньою та нижньою мітками на масловимірювальному щупі близько літра олії. А значить при вимірі в мороз і в спеку після поїздки різниця може становити півщупа. Саме тому слід перевіряти рівень згідно з рекомендаціями автовиробника. Більшість радять робити це на прогрітому двигуні, що постояв кілька хвилин.

Міф 6. При заміні масло треба заливати по верхній мітці


oil-change-zauto

При заміні масла двигун повинен бути прогрітий, але не всі прогрівають його до високих температур. У сервісі автомобіль часто довго стоїть у черзі, і мотор виявляється теплим. Стара олія зливається нормально – і добре. Нова ж холодна — приблизно +20 °С. Якщо після першого пуску та заповнення масляного фільтра налити по верхню мітку, то на прогрітому моторі буде невеликий перелив – зазвичай не більше 5 мм по щупу, за рахунок розширення масла.

Висновки


Перевірка рівня масла у двигуні – проста, але важлива операція. Просто треба пам’ятати кілька важливих правил і слідувати їм. Заливайте якісне масло, частіше перевіряйте його рівень на прогрітому двигуні, вчасно його міняйте і автомобіль ніколи не підведе вас.

© 2023 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: