battery-changing-zauto

Якщо пристрій працює на знос, та ще й в поганих умовах – нічого хорошого від нього не чекай. Результати завжди плачевні. Це і повне розрядження в найнепідходящий момент чи навіть його повний вихід з ладу. Якщо розряджений акумулятор ще можна зарядити, то зіпсований – тільки викидати. І так щороку або, в кращому випадку – півтора-два. Загалом, прогнозоване життя автомобільної батареї скорочується в 2-3 рази. Неймовірно, але багато автомобілістів вважають нормальним явищем щорічної заміни акумулятора. Вони вважають, що це і є термін його життя – один рік. Такий підхід – груба помилка. Адже сучасна батарея не така погана. При хорошому догляді вона прослужить 5-7 років, ніяк не менше. При цьому буде на відмінно виконувати всі свої функції.

Отож, яким повинен бути реальний термін служби сучасного АКБ?


Припустимо, що дотримується ряд умов, а саме:

  1. Протягом всього терміну експлуатації генератор і реле-регулятор справні і не видають підвищеної напруги;
  2. Акумулятор не піддавався глибокому розряду;
  3. Акумулятору не доводилося частенько довго «крутити» двигун, який погано заводиться.

У цьому випадку будь-яка батарея, здатна легко відпрацювати 6-7 років на машині сімейного використання, не комерційному і не таксі. В автопарках термін служби АКБ, звичайно, приблизно вдвічі менший.

Якщо ці три фактори гублять батарею, то який з них найнебезпечніший?


Найбільш небезпечна підвищена напруга, завдяки якій випаровується вода і падає рівень електроліту. Це може відбуватися і в теплу, і в холодну пору року. Сьогодні в автомобілях, як правило, немає вольтметра, і вчасно виявити, що напруга піднялося вольт до 15, дуже складно. А підвищена напруга здатна за місяць вивести з ладу батарею.

Що робити?

Порад тут може бути дві. Якщо є підозри в підвищенні напруги – просто виміряйте її, для цього не обов’язково відвідувати сервіс. Найпростіший мультиметр, є у багатьох, – підключіть його до акумулятора і подивіться напругу: воно не повинно перевищувати номінальні 14,2 вольта. Міряти потрібно не відразу після запуску стартером, а після нетривалої поїздки, коли генератор вже повернув батареї витрачену на запуск енергію. Не глушіть двигун і підключіть до клем батареї вольтметр – подивіться напругу на холостому ходу і, що важливіше, на 2-3 тисячах обертів. Нерідко буває, що проблема підвищеної напруги проявляється саме на високих оборотах.

Ну і непогано зробити, наступне, придбайте найпростіший вольтметр, що вставляється в роз’єм прикурювача, він коштує копійки. Або, якщо у вас встановлений нештатний маршрутний комп’ютер, виведіть на основний екран параметр «напруга бортсети». Незважаючи на те, що машини з року в рік розумнішають, нескладно і дуже корисно все ж продовжувати контролювати вручну деякі параметри, розуміючи їх зміст.

Чи здатний глибокий розряд вивести акумулятор із ладу?


На акумуляторах, які попрацювали кілька років глибокий розряд дійсно здатний завдати непоправної шкоди, але якщо батарея нова, експлуатується менше року, то після зарядки вона повністю відновить свої властивості. Незворотні зміни якщо і є, то надзвичайно малі.

Якщо електрообладнання автомобіля справне, чи є сенс в періодичних профілактичних зарядках батареї?


Сенс є, особливо взимку. 1-2 рази за зиму бажано поставити батарею на зарядку. Справа в тому, що навіть при повністю справному електрообладнанні взимку баланс енергії часто «йде в мінус». Машина запускається зранку, витрачаючи чи не в два рази більший, ніж влітку, струм на проворот колінвала холодного двигуна в густому маслі. Після запуску, ми включаємо відразу всі потужні споживачі: підігрів сидінь, заднього скла і дзеркал, фари. На холостому ходу все це дає просідання напруги – акумулятор якщо і не продовжує розряджатися, то вже точно не отримує необхідного зарядного струму. Коротка поїздка, стоянка і дорога додому ввечері – все повторюється. Акумулятор день за днем втрачає місткість, яку може відновити тільки тривала поїздка або зарядний пристрій під час стоянки.

battery-changing-1-zauto

Тому найкращий алгоритм дій взимку – після запуску двигуна не включати під час прогріву ніякі електроспоживачі; завдяки цьому генератор навіть на холостому ходу відразу почне заряджати акумулятор, відновлюючи втрату енергії. Скільки часу ви прогріваєте двигун – залежить лише від вас. Особисто я використовую тільки хороше синтетичне масло і, якщо мороз незначний, через кілька хвилин після запуску двигуна зазвичай починаю рух – тут вже обороти перевищують обороти холостого ходу, і йде активний заряд батареї, і прискорений прогрів двигуна і салону під навантаженням.

Повернемося до рекомендації, що потрібно 1-2 рази за зиму заряджати акумулятор. Багато хто не ставлять акумулятор на зарядку, навіть маючи гараж, чисто по технічних причинах – відключати масу вони не хочуть, щоб не скинулися налаштування магнітоли та інших пристроїв, а проти підключення зарядного пристрою до акумулятора з незнятими клемами існує популярне упередження. Як бути в цьому випадку?

Відключення акумулятора без потреби, в тому числі і для профілактичної підзарядки, на сучасній машині не дуже корисно. Пам’ять радіостанції – це дурниця, важливо, що після відключення живлення зникають адаптивні параметри двигуна і КПП, які блок управління накопичує в процесі повсякденної роботи. Нічого фатального в цьому немає – система знову збере статистику і налаштується, це її звичайний режим, але настройка може супроводжуватися підвищеною витратою палива протягом деякого часу, незвичною поведінкою машини і так далі.

Насправді, немає нічого страшного в підключенні зарядного пристрою прямо до клем акумулятора, з якого не знято силові «плюс» і «мінус». Головне щоб перед цим було вимкнено запалення і витягнутий ключ. За справний автомобіль турбуватися не варто – проблема тут хіба що в надійності самого зарядного пристрою, який часто китайського виробництва. Дешевий випадковий зарядник може вийти з ладу, і добре, якщо він просто вимкнеться. Але він може і спалахнути!

Тим більше, що у нас люблять, оберігаючи фарбу крила від подряпин, підкласти під зарядник ганчірочку, перекривши йому вентиляційні щілини. Тому, щоб безпечно залишити зарядний пристрій без нагляду, його можна покласти в звичайне залізне 10-літрове відро, поставлене на 1-2 цегли. Виглядає це, можливо і смішно, але зате навіть поява відкритого полум’я не приведе до спалаху предметів, які лежать поруч.

© 2022 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: