rear-suspension-zauto

Підвіска завжди сприймається власником авто як витратний матеріал, і її поломка найчастіше не є чимось критичним, хіба що ціни на пневматику або керовані амортизатори можуть зіпсувати настрій власнику заздалегідь. Решту витрат сприймаються як очікувані.

Зазвичай все списують на якість доріг, які в Україні жахливі. А може, справа не тільки в дорогах?

Що і як зношується в підвісці?

Підвіска більшості авто містить, за великим рахунком, одні і ті ж компоненти. Важелі підвісок кріпляться за допомогою гумових сайлент-блоків і сферичних шарнірів, для гасіння коливань використовуються амортизатори, для запобігання кренів – стабілізатори поперечної стійкості, а пружини просто підтримують потрібну висоту підвіски. Всі компоненти зношуються по-різному і дуже по-різному коштують. Вивчимо всі елементи за порядком.

Стабілізатори поперечної стійкості

stabilizator-zauto

Цей компонент здається не найважливішим для спокійного руху, його завдання полягає лише в тому, щоб зменшувати крени в крутих поворотах. Але ось торсіон стабілізатора і його кріплення зазвичай є найбільш швидко зношуючими вузлами підвіски. По-перше, він встановлений в простих гумових втулках в силу конструктивних особливостей йому потрібно вільно переміщатися, так що сайлент-блоки тут не годяться.

А до важелів підвіски машини торсіон кріпиться через досить прості вузли, зазвичай звані стійками стабілізатора. Ці найпростіші деталі з двома шарнірами зазвичай намагаються зробити максимально легкими, часто навіть з пластика. Так що зношуються вони швидко, особливо якщо колеса часто «танцюють джигу» на кривій доріжці.

Будь-який зазор у вузлах стабілізатора  швидко віддається вкрай неприємними звуками в салоні автомобіля. Найчастіше ціна несправних вузлів не більше 200-1000 грн, але трапляються й винятки, коли дешеві резиночки не продаються окремо від торсіона або для їх заміни потрібно розбирати мало не половину автомобіля. Це прикро, адже знову міняти їх треба буде вже через 20-40 тисяч кілометрів пробігу.

Що впливає на їх ресурс? Нерівності дороги і пісок. А ще неакуратне поводження з машиною, стоянка з перекосом по діагоналі або з великим бічним ухилом.

Як продовжити термін служби? Просто їздити акуратніше і на чистих дорогах, використовувати посилені компоненти, адже їх ціна невелика.

Амортизатори

Робота цього вузла – гасіння всіх коливань кузова після проходження поворотів і нерівностей. Усередині амортизатора при будь-якому переміщенні кузова автомобіля відносно дороги рідина проходить через клапани і калібрувальні отвори, при цьому вона нагрівається і розсіює енергію розгойдування. Хіба що дуже жорсткі удари можуть викликати заклинювання і пошкодження клапанів. А екстремально високі можуть викликати вигини штоків і корпусів, особливо в підвісках, де амортизатор є частиною несучої конструкції, в підвісках Макферсон, наприклад.

amortyzator-zauto

Очевидно, що зношуються клапани і ущільнення поршня амортизатора, але такий знос йде дуже довго, і якби все обмежувалося ним, то термін служби амортизаторів був би майже нескінченним. Крім цього, змінює свої властивості масло в амортизаторі, зазвичай воно розріджується, втрачає присадки, необхідні для підтримки в робочому стані пластикових і гумових ущільнень і мастила штоків.

Знос сильно залежить від температури амортизатора, а значить, від тепловідведення від нього і від енергії, яку йому доводиться розсіювати. На нерівній дорозі на завантаженій машині в жарку погоду і на малій швидкості амортизаторам точно доводиться важко. Можна навіть закип’ятити амортизатори, вони при цьому явно втрачають ефективність і можуть потекти.

Ускладнює ситуацію налиплий на нього бруд – він перешкоджає нормальному тепловідводу. Але це й же бруд робить ще одну погану справу, потрапляючи на ущільнення штока амортизатора і пошкоджуючи його. І в гідравлічну рідину потрапляють продукти зносу штока і пил, а масло починає просочуватися назовні.

Що впливає на ресурс? Зрозуміло, що основні вороги амортизатора – це, власне, ями і бруд. З брудом можна боротися, встановлюючи гумові пильовики штоків, що іноді сильно підвищує ресурс цього недешевого вузла підвіски, а ось з ямами боротися вже складніше – всі їх не об’їхати, можна лише намагатися уникати ударних навантажень і не допускати пробоїв підвісок. І не забувайте мити деталі підвіски.

Сайлент-блоки

Геніальна ідея використовувати вузол, в якому немає тертя, а переміщення частин підвіски відбувається за рахунок пружної деформації гуми, справила свого часу революцію. Такий вузол не вимагає мастила, немає зазорів, шумів, в ньому немає зносу, і, здавалося б, він вічний. Але в реальному житті все не так.

Silentblocks-zauto

Зношується гума сайлент-блоків, втрачає пружність, тріскається і розшаровується. Тим більше, що часто це не гума зовсім, а складний бутерброд з полімерів.

Часто пластична частина відривається від металевої підстави, разом втрачаючи пружність як мінімум в одному з напрямків, а в іншому залишаючи, швидко збільшуються люфти. З зносом таких вузлів все ще трохи складніше. По-перше, його знос залежить від його деформації, а значить, і початкової установки, середнього навантаження, стану пружин підвіски, температури і навіть віку самої деталі. По-друге, дорожній бруд теж впливає, його агресивні компоненти руйнують поверхневий шар, волога взимку руйнує контакт гуми і металу, та й влітку корозія займається тим же самим. Солі можуть прямо руйнувати шар полімерів, викликаючи передчасне старіння сайлент-блоків.

Що впливає на ресурс? В першу чергу загальний стан підвісок і навантаження машини. Сильно впливає амплітуда переміщень підвіски – при малій амплітуді ресурс вузла дуже великий, при збільшенні різко падає. Дуже шкідливі для гуми сайлент-блоків занадто низькі і дуже високі температури. Шкодить і агресивна хімія. Але виходить, що найбільше впливає стан інших вузлів підвіски-амортизаторів і пружин, і особливо правильність кутів установки.

Шарніри

sharniry-zauto

Без сферичних або інших типів шарнірів підвіски машин не обходяться. Іноді їх всього кілька, наприклад як в Жигулях, – тільки кульові опори в передній підвісці, а іноді їх декілька десятків. Плюси такого вузла в порівнянні з сайлент-блоками – це в першу чергу жорсткість в одному або двох напрямках і вільне переміщення у всіх інших, що робить їх незамінними в рульовому напрямку і в вузлах підвіски з великими ходами.

Бруду такі вузли теж давно не бояться, відкриті сферичні шарніри, змащувані прес-маслянки, і з регулюванням давно канули в минуле. У всіх інших автомобілях в шарнірах мастило закладено на весь термін служби вузла і захищене від навколишнього середовища міцним чохлом, і, поки він цілий, мастила вистачає. Але у жорсткості вузла є і свої недоліки, наприклад, шарніри більш чутливі до вібрацій і жорстких ударів, ніж сайлент-блоки. А ще тонкий чохол може порватися, і тоді ресурс знизиться до декількох сотень кілометрів пробігу.

Що впливає на ресурс? В першу чергу шкодять жорсткі удари, наприклад стики і трамвайні рейки. Особливо сильно впливає на ресурс установка низькопрофільної гуми з жорстким коченням. Дуже шкодить шарнірам поганий стан амортизаторів, це сильно збільшує навантаження. Зрозуміло, впливає і загальне переміщення підвісок, а значить, і стан доріг, адже для шарніра кожен рух – це маленький, але знос. В силу герметичної конструкції майже не впливає бруд, температура і вологість, шарніри майже не гріються. Статичне навантаження і положення підвіски майже не впливають на знос.

Пружини

Пружини теж схильні до зносу, і їх повільне осідання може сильно вплинути на ресурс сайлент-блоків підвіски і амортизаторів. Сама пружина досить довговічна, поломки трапляються хіба що через корозію або екстремальні перевантаження, найчастіше в дуже холодну погоду, коли сталь стає крихкою. Зламати сталевий пруток товщиною у вісім-дванадцять міліметрів в діаметрі не так то просто навіть спеціально.

pruzhyny-zauto

Що впливає на ресурс? В першу чергу навантаження машини і частий рух на дуже поганих дорогах, з великою амплітудою переміщення підвісок. Впливає і обслуговування – брудна пружина іржавіє швидше і частіше ламається, так що не забувайте мити і підновляти шар антикора на пружині.

Інші пружні елементи підвісок

У підвісці є безліч пружних елементів, крім пружин: опори амортизаторів, опори різних підрамників, втулки і т.д. Їх робота різноманітна, але зазвичай пов’язана з гасінням дрібних переміщень і вібрацій і з ізоляцією їх від кузова. А фактори зносу майже ті ж, що у простих сайлент-блоків, тільки навантаження на них зазвичай передається інакше, і влаштовані вони простіше, будучи просто шайбою або втулкою для якихось інших елементів, забезпечуючи лише мінімальні переміщення.

Висновок

Якщо ви уважно прочитали опис несправностей, то напевно помітили, що вузли підвісок дивним чином залежать один від одного. Сайлент-блоки залежать від пружин і від амортизаторів, кульові шарніри від амортизаторів, стану гумових опор підвісок і сайлент-блоків. Амортизатори від пружин. І всі вони залежать від стану дороги, стилю водіння і забрудненості доріг. Дуже погано для підвісок поєднання швидкого руху з великим навантаженням на амортизатори по брудній і нерівній дорозі і безліч жорстких ударів. Бачите щось знайоме в описі? Так, це як раз наші дороги: брудні і нерівні.

Джерело: https://www.kolesa.ru/article/chto-i-pochemu-lomaetsja-v-podveske-i-kak-prodlit-ej-zhizn-2015-04-30

© 2022 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: