10092021-speed-zauto

Є в машині один датчик, поломка якого в одних випадках небезпечна дрібницею типу відмовившого спідометра, а в інших призводить до дійсно неприємних наслідків. Мова йде про датчик швидкості автомобіля (ДША).

Всі датчики швидкості можна умовно розділити на дві великі групи. До першої групи входять досить примітивні механічні пристрої, які зараз свій вік практично відживають. Такі датчики – це просто набір шестерень, які зазвичай розташовані десь на коробці передач. До нього приєднують одну єдину деталь – трос приводу спідометра. Трос йде безпосередньо до спідометра. В цьому випадку ДША лише крутився валом коробки, тросик з’єднується з механізмом спідометра, який показує швидкість автомобіля в залежності від швидкості обертання валу коробки передач. Все дуже просто і цілком надійно.

25092020-speeddometr-zauto

Ламався такий датчик рідко. Найчастіше виходив з ладу трос приводу спідометра, а не сам датчик, але результат при обох поломках завжди був однаковим: стрілка спідометра безпорадно лягала на нуль і ніяк не реагувала на швидкість автомобіля.

На нових автомобілях стали популярними датчики другої групи – електронні. У більшості випадків вони передають не механічне обертання з коробки передач або редуктора, а сигнал про їх швидкості обертання електронному блоку управління (ЕБУ). А вже блок за своїм алгоритмом вираховує швидкість і передає її на спідометр.

Електронні датчики можна поділити на дві групи: контактні і безконтактні. Перші за принципом роботи схожі на прості механічні ДША. У них є механічний зв’язок коробки передач з датчиком безпосередньо. Зв’язок зазвичай реалізується таким же простим тросом або валом. Але на цьому вся подібність закінчується, тому що далі починає працювати не стільки механіка, скільки електрика, а точніше ефект Холла (це таке фізичне явище, засноване на тому, що під час розміщення провідника з постійним струмом в магнітному полі виникає електрична напруга). В результаті формується сигнал, який далі може йти або відразу на спідометр, або спочатку в ЕБУ. Датчики такого типу так і називаються – контактні датчики на основі ефекту Холла. І це найбільш популярна конструкція.

Разом з цим, крім ефекту Холла датчики можуть використовувати і інші ефекти. Існують ДША, засновані на магніторезистивному ефекті або на оптоелектронному. У першому випадку в датчику є магніторезистивний елемент, який здатний змінювати свій опір в магнітному полі. Тут є деякі спільні риси з датчиком Холла, але ефект використаний все ж інший. У оптоелектронних датчиках сигнал утворюється за допомогою пари – світлодіода і фототранзистора. Між ними на валу обертається диск з прорізами, фототранзистор рахує спалахи від світлодіодів і генерує сигнал з даними про швидкість обертання валу до свого контролера.

26022021-diagnostic-zauto

Напевно Ви помітили, що з технічної точки зору датчики швидкості дуже схожі, наприклад, на датчики положення колінвала. Вони використовують ті ж ефекти і вирішують схоже завдання: фіксувати обертання і передавати дані про його швидкість блоку управління. Тільки датчики положення колінвала спостерігають за двигуном, а ДША – за трансмісією.

Датчик швидкості вийшов з ладу


Тепер поговоримо про те, для чого використовується датчик швидкості. Перша його функція очевидна: без нього не може працювати спідометр. Друга – використовуючи сигнал з ДША, блок управління може коригувати склад паливної суміші і кут випередження запалювання. Причому він це робить не тільки виходячи з даних швидкості, але і з огляду на прискорення і уповільнення автомобіля. За один тільки кілометр шляху ДША може передати ЕБУ до 25 тисяч сигналів, так що цей датчик відмінно зауважує всі зміни швидкості, а не тільки швидкість в окремо взятий момент. І ці дані ЕБУ постійно використовує для корекції суміші, і для корекції запалювання. Це потрібно не стільки для забезпечення динаміки, скільки для паливної економії. Тому якщо сигнал від ДША пропаде, машина іноді на це може відреагувати тільки зростанням витрат палива. Але можливі й інші прояви несправного датчика: нерівні холості оберти або раптові ривки або провали при наборі швидкості. Також може появитися всім любий сигнал Check Engine, який може спалахнути через помилку ДША.

10092021-check-engine-zauto

Інша функція цього датчика – забезпечення роботи деяких систем, пов’язаних з активною безпекою і комфортом. Деякі системи динамічної стабілізації використовують дані про швидкість для адекватної роботи, тому їх помилки можуть бути теж викликані некоректними або відсутніми даними від ДША. Ну і трохи рідше зустрічаються несправності в рульовому управлінні. В цьому випадку датчик швидкості допомагає змінювати зусилля на кермі залежно від швидкості руху автомобіля (на високій швидкості зусилля на кермі має зростати, а на місці кермо повинне крутитися простіше). Так що відмова датчика швидкості може забезпечити цілий букет проблем.

Джерело: www.kolesa.ru

© 2019 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: