automative-transmision

Як зрозуміти що АКПП скоро зламається?


Як правило, серйозні поломки АКПП рідко виникають несподівано і безсимптомно. Іншими словами, в переважній більшості випадків коробка може перемикатися ривками і поштовхами, виникають пробуксовки коробки автомат і т.д.

При цьому, особливо перед покупкою автомобіля з пробігом, важливо знати, як зрозуміти, що АКПП “помирає”, на що вказує шум в коробці автомат, причини появи поштовхів і ривків автоматичної трансмісії. Далі ми розглянемо, як перевірити коробку автомат, а також на які ознаки і симптоми звертати увагу.

Несправності АКПП: симптоми і ознаки


Почнемо з того, що перевіряти коробку автомат по аналогії з МКПП буде не зовсім правильно. Найчастіше відсутність шумів, скреготу, стукотів, скрипу і вібрацій МКПП, а також плавність і чіткість при перемиканні передач говорить про справність самої механічної коробки. Якщо ж говорити про гідромеханічну АКПП, в цьому випадку коробка потребує більш детальної перевірки. Перш за все, навіть якщо агрегат в даний момент працює більш-менш нормально, це не означає, що через кілька сотень кілометрів коробка не вийде з ладу.

На більшості автомобілів вже незаперечною ознакою проблем з автоматом є загоряння напису «AT» на панелі приладів. Це свого роду «чек» коробки автомат (за аналогією з «чеком» двигуна). При цьому часто недобросовісні продавці скидають помилки перед продажом авто, а в деяких випадках фізично глушать індикатор.

check-akpp-zauto

Перш за все, на АКПП перевірку потрібно починати з масла, яке є робочою рідиною і може багато чого розповісти про власника автомобіля, обслуговування і стану коробки.

Окремо зверніть увагу на рівень масла АКПП (перевіряється на рівній поверхні, після прогріву коробки, селектор перемикання передач ставиться в «N», на деяких моделях АКПП в «P»). Рівень ATF «на гарячу» повинен бути між «HOT» і «COLD».

Для перевірки стану масла в більшості випадків достатньо витягти масляний щуп АКПП, після чого оцінити, якого кольору масло в коробці автомат, запах ATF, ступінь текучості і т.д. У нормі масло повинно бути прозорим і максимально чистим, не повинно мати горілого запаху.

Якщо це так, тоді прозорість масла говорить про те, що власник не так давно обслуговував коробку, рідина свіжа і висока ймовірність того, що в самій коробці фрикціони не буксують, масло в АКПП не перегрівається і т.д. До речі, з пробігом допускається потемніння рідини, однак каламутною, густою і з явними домішками ATF бути не повинна.

Зміни властивостей і забруднення легко визначити за допомогою листа чистого паперу. Досить крапнути кілька крапель на лист. У масляній плямі не повинно бути сталевої стружки і явних домішок.

oil-change-zauto

У випадках, коли масло каламутне, видно вкраплення металевої стружки, а також є запах гару, тоді це явно вказує на знос, серйозні проблеми з АКПП і те, що власник не займався ремонтом, а також не приділяє належної уваги питанню обслуговування агрегату. Наявність фаркопа може підтвердити здогад, так як це вказує на важкі умови експлуатації автомобіля.

Наступним кроком стає перевірка АКПП в русі. Насамперед, потрібно переконатися в тому, що немає сторонніх шумів, стукотів, сильної вібрації. Перед початком поїздки потрібно перевірити якість роботи коробки «на холодну» і на «гарячу», стоячи на місці і утримуючи педаль гальма.

Само собою, всі режими повинні правильно і швидко включатися. Не допускаються затримки при перемиканнях. Також, якщо АКПП холодна, при перемиканні з режиму «P» в «D» або «R» може відчуватися легкий і малопомітний поштовх, а також невелика вібрація. Так ось, це є нормою. Якщо ж помічений явний удар, це може вказувати на різні поломки (наприклад, несправні подушки коробки передач).

Далі можна починати рух. Поки коробка холодна, в перші кілометри момент перемикань передач «вгору» і «вниз» може відчуватися більш явно у вигляді легкого поштовху. Потім, після прогріву агрегату (для цього потрібно проїхати на авто близько 10-15 км.), перемикання практично непомітні.

Також після прогріву АКПП машину потрібно знову зупинити. У нормі «на гарячу» поштовхи при перемиканнях в різні режими повинні практично повністю зникнути. Якщо ніяких зауважень не виникло, можна продовжити перевірку в русі, задіявши всі режими АКПП.

Спочатку потрібно поставити машину на рівну ділянку дороги, включити режим «драйв» або задній хід (реверс R), після чого відпустити педаль гальма, не натискаючи на педаль газу. Автомобіль повинен почати плавно рухатися вперед або назад. Потім машину потрібно поставити на підйом, в режимі «драйв» відпустити гальмо і не додавати газ. Автомобіль, стоячи носом на підйом, не повинен відкочуватися назад.

Далі перевіряється розгін з місця, як плавний, так і активний. При плавному розгоні машина повинна нормально реагувати на педаль газу, розганятися активно, без провалів, ривків, затримок. Передачі повинні перемикатися чітко і своєчасно (можна визначити по тахометру).

При інтенсивному розгоні «педаль в підлогу» коробка повинна дозволити двигуну розкручуватися до високих обертів, тобто на першій і другій передачах обороти можуть доходити до червоної зони. Також при перемиканні з 1-ї на 2-у в такому режимі може бути помітний явний поштовх, що для багатьох АКПП, особливо з пробігом, є нормою.

Lamborghini-zauto

Якщо ж після активного розгону відпустити педаль газу, в міру уповільнення автомобіля передачі повинні непомітно переключатися «вниз» аж до першої швидкості. При різкому гальмуванні автомат повинен м’яко і швидко скинути всі передачі до першої швидкості, причому без ривків, ударів і затримок.

У разі, коли машина пройшла зазначені перевірки, необхідно також виключити можливість пробуксовки АКПП. Дана несправність не завжди помітна з першого погляду, проте може вказувати на серйозні проблеми автомата.

Отже, звикнувши до поведінки конкретної машини, потрібно знову звернути увагу на тахометр. Пробуксовкою АКПП фактично є те, що окремі елементи зчеплення АКПП прокручуються, але не входять в зачеплення. Те ж саме можна сказати і про шестерні в коробці. Виходить, водій тисне на газ, обороти мотора ростуть, але машина не прискорюється належним чином.

Пробуксовку можна помітити за стрибками стрілки тахометра, коли мотор занадто легко розкручується, обороти піднімаються, але своєчасного перемикання передачі не відбувається (АКПП буксує).

Спочатку проблема не сильно помітна, проте коли несправність прогресує, затримки занадто великі, передачі починають переключатися з ударами, АКПП штовхає і смикається при перемиканнях.

Висновок


Як видно, при підборі б/у автомобіля з автоматичною трансмісією важливо, щоб коробка автомат працювала без нарікань. У нормі автомат АКПП працює м’яко і плавно, без пробуксовок. Тяга від двигуна повинна передаватися на колеса передбачувано, без явних втрат, автомобіль не повинен сильно перевитрачати пальне (за умови відсутності інших проблем з мотором, паливною системою і т.д.).

Хоча допускаються невеликі поштовхи на холодній коробці, після прогріву справна АКПП повинна працювати максимально плавно при спокійній їзді. Різкі розгони можуть супроводжуватися більш відчутним підштовхуванням машини вперед, особливо при переході з першої на другу передачу, проте ударів і ривків бути не повинно.

Наостанок зазначимо, що навіть якщо на перший погляд робота коробки не викликає підозр і зауважень, оптимально перед покупкою автомобіля відвідати СТО для професійної діагностики АКПП і всього автомобіля. Такий підхід дозволяє за порівняно невелику вартість виявити приховані дефекти і поломки автомата, двигуна та інших вузлів і агрегатів за умови їх наявності.


Джерелоhttp://krutimotor.ru/akpp-umiraet-korobka-avtomat-priznaki/

© 2022 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: