change-oil-zauto

Масло в будь-якій автоматичній коробці передач виконує відразу безліч функцій. Воно працює мастилом для підшипників, відводить тепло від нагрітих деталей, служить робочим тілом для гідротрансформатора і для гідравлічної системи управління. Для того, щоб всі частини коробки працювали як треба, масло повинне зберігати свої властивості в досить невеликому інтервалі значень. Невелике відхилення параметрів за допустимі рамки – і ось уже одна з частин АКПП працює не так. І це позначається на поведінці автомобіля: з’являються ривки, втрата тяги, і, нарешті, автомобіль просто перестає їхати. Що ж відбувається з маслом і коробкою?

Як працює масло в АКПП?

Майже всі коробки еволюціонували з систем з чисто гідравлічним управлінням в електроннокеровані.

osnovni_nespravnosti_stattia

Спочатку гідродинамічний трансформатор (ГД), працював спільно з планетарною коробкою передач, в якій перемикання виконувалися подачею тиску на ту чи іншу групу фрикціонів або гальмівну стрічку за допомогою пневмогідравлічних дозаторів. Цей глобальний принцип залишився.

Іноді в коробках як і раніше є ГД, іноді його замінює комплект зчеплень, але зустрічаються і вальні конструкції (в основному у Хонди), а також ланцюгові та пасові передачі варіаторів.

Найбільше від «класичної» схеми відійшли найпростіші «роботи» з одним зчепленням. В цих АКПП масло використовується тільки для змащення й охолодження редукторів коробки, зчеплення у них охолоджуються повітрям, а система управління стоїть з електроприводом. Всі інші АКПП в тій чи іншій мірі страждають від необхідності поєднання маслом купи різних функцій.

А ці функції масло здатне виконувати тільки в тому випадку, якщо воно має строго певну в’язкість і змащувальні властивості. Тут-то ви, мабуть, здогадалися, що вічно зберігати ці якості масло не може.

Як зношується масло в коробці?

Будь-яка ATF (automatic transmission fluid), з часом починає втрачати свої характеристики. Перш за все – від перегріву через жорстку їзду в поєднанні з брудним радіатором, а також від попадання в масло мікрочастинок з фрикціонів і накладок блокувань ГД. Тому дії майстрів, які беруть пробу масла, щоб оцінити, чи не пахне воно горілим і зберегло воно свою прозорість, не позбавлені логіки.

Але навіть якщо масло абсолютно чисте і не перегріте, воно все одно втрачає властивості з віком. У реальній експлуатації додається ще й забруднення масла продуктами його ж розкладання, а також продукти зношення коробки. Крім уже згаданих фрикціонів і накладок ГД, до них відносяться також частки зношених підшипників і редукторів.

nespravnosti-korobky-1

До речі, зверніть увагу на матеріал фрикціонів, не дарма для нього обраний порівняно м’який картон, а не більш надійна кераміка, адже продукти зносу картону не так сильно шкодять АКПП. Втім, в запущених випадках і без всякої кераміки частинки золи, металу і картону вигризають цілі каверни в алюмінії гідроплит і клапанах коробок передач. Що станеться, якщо фрикціони виготовити з карбону або кераміки, можете уявити собі самі.

media-share-0-02-04-5b5750d043f6b1f79b9797e2cb7afb6a96d363915f5bbe5806465178037b1b54-5626143b-d190-4292-b3ee-97d3d23393bb

Заміна масла

Загалом, вже і так зрозуміло, що масло старіє і втрачає властивості, а тому потребує заміни. Але чомусь очевидно це не всім.

При інтервалі обслуговування в 60-80 тисяч кілометрів дотримуватися його стає важко. По-перше, машина може змінити власника, і коли міняти потім – незрозуміло. При продажі пробіг часто змотують, на слово покладатися навряд чи можна, а сервісні книги часто втрачені або просто ведуться не дуже акуратно після року-двох експлуатації. Та що там – про заміну банально забувають навіть самі дилери. Ось і виходить, що купуючи начебто справну машину з автоматом, немає ніякої впевненості в тому, скільки пройшло масло в коробці передач.

car-oil

Багато власників машин малодушно шукають аргументи на користь рішення не міняти масло. Деякий сенс в цьому є. Зношена коробка часто цілком пристойно працює на маслі з фрикційною крихтою і з невідомо якою в’язкістю, а при заміні масла на свіже, більш слизьке і з повним пакетом миючих присадок, вже не тримають фрикціони, соленоїди перестають тримати тиск, а миючі присадки змивають весь шлам в тонкі канали гідроблока. Паралельно з цим повний тиск маслонасоса вибиває прокладки, і ось вже машина, яка приїхала на заміну масла своїм ходом, переміщається на евакуаторі в сторону сервісу.

Справа за малим, обґрунтувати свій страх досить легко: достатньо відшукати в якийсь із версій посібників користувача заповітне «на весь термін служби», і ось уже є бажання і привід не міняти масло.

І ось, що дивно: коробка може ще дуже довго їздити, і їздити непогано. А власник машини тим часом подає це як приклад своєї спритності та розуму. Адже він не платив за заміну масла, не витрачав час, і все відмінно, він молодець! Ну що ж, всі проблеми він передасть разом з авто наступному власникові, який теж встане перед складним вибором, але у нього шансів на вдалий розвиток подій буде вже менше.

Якщо нормативний інтервал заміни масла вже давно пропущений, і коробка попрацювала на брудній ATF тисяч 50-60, то подальша її доля вирішена. Якщо поміняти масло, вона, швидше за все, вийде з ладу. Якщо не змінювати, то теж вийде.

Багато хто вибирає другий варіант: тоді залишається тільки молитися, щоб залишкового ресурсу АКПП вистачило якомога на довше. Бажано – настільки довше, щоб встигнути «злити» машину наступному власникові.

Висновок

Масло міняти потрібно. Поки не придумають спосіб обійти старіння технічних рідин і знос механічної частини АКПП, ця операція неминуча. Маркетологи не на вашому боці, вони мало зацікавлені в довгій експлуатації автомобіля. Як, втім, і ще безліч інших людей.

Не варто вірити в казки про чудесні рідини, які зберігають АКПП роками – диво поки недоступне, і термін старіння залежить лише від температури роботи, об’єму і робочих умов.

Міняйте масло без фанатизму, але чим активніше ви керуєте, чим частіше стоїте в пробках і чим гарячійший ваш мотор, тим частіше. Головне, робіть це не тоді, коли ваша автоматична коробка передач вже наполовину мертва і заміна масла перетворюється з профілактики в шаманство.

Джерело: http://www.kolesa.ru/article/zamena-masla-v-akpp-zachem-kogda-i-v-kakih-sluchayah-uzhe-pozdno

© 2022 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: