18112021-engine-zauto

Раніше у статті “Чи можна гальмувати двигуном?” ми уже обговорювали проблеми, які може спровокувати дана звичка. Однак, на сьогоднішній день у багатьох водіїв-початківців слова “гальмувати двигуном” викликають нерозуміння. Що за опція така? На яких машинах вона є? Про що взагалі йдеться?

Отже, гальмування двигуном відбувається при повністю відпущеній педалі газу та включеній передачі. У такій ситуації вже не двигун крутить колеса, а колеса крутять двигун, виконуючи роботу. Автомобіль змушений витрачати на це накопичену кінетичну енергію, а тому зупиняється швидше, ніж на нейтральній передачі.

Що саме гальмує машину?


Основну роль відіграє зовсім не механічне тертя. У бензинових двигунах головним “гальмом” є так звані насосні втрати: якщо дросельна заслінка закрита, то провертати колінвал стає набагато важче, ніж коли вона відкрита.

riven-masla-zauto

А ось у дизелях дросельні заслінки трапляються нечасто. В основному вони встановлювалися на дуже старих двигунах для забезпечення роботи вакуумного підсилювача гальм. Але дизелі теж гальмують, і часом навіть краще, – за рахунок високого ступеня стиснення, при якій обертати його без процесу згоряння в циліндрах важче, ніж бензиновий мотор.

На дизельних вантажних автомобілях часом застосовують так зване гірське гальмо – заслінку, що закриває випускний тракт. Гальмування двигуном виходить ще суттєвішим.

Чи економиться при цьому паливо?


Колись під час під’їзду до світлофора на карбюраторних авто мало сенс вимикати передачу – котитися накатом. При відпущеному акселераторі та включеній передачі виникало значне розрідження під дросельною заслінкою, що призводило до зростання витрати палива через систему холостого ходу.

benzobak-zauto

Але з того часу були впроваджені так звані економайзери примусового холостого ходу (ЕПХХ) – примусового означає, що двигун розкручує кінетична енергія автомобіля, а не згоряння палива. ЕПХХ повністю відключає подачу суміші, якщо дросель закритий, а обороти перевищують мінімальні обороти холостого ходу. Тут не лише гальмування двигуном — ще й економічність з екологічністю покращилася.

Гальмування на механічній коробці


Гальмування двигуном з механічною коробкою використовують у трьох основних ситуаціях.

Перша: наближаємося до місця зупинки (наприклад, до світлофора). Не вимикаючи передачу, переносимо ногу з газу на гальмо. Якийсь час двигун працюватиме в режимі примусового холостого ходу, а потім відновить подачу палива. Зазвичай це відбувається близько 1200 об/хв. Безпосередньо перед зупинкою переходимо на нейтралку.

korobka-2019-zauto

Ситуація друга: рух на затяжних спусках у гірських умовах, коли гальма можуть перегрітися, особливо якщо є причіп, що не обладнаний своєю гальмівною системою. Тут альтернативи правильному гальмування двигуном просто немає. Слід увімкнути таку передачу, щоб при відпущеній педалі газу автомобіль за рахунок гальмування двигуном не розганявся швидше за безпечну швидкість. На дуже крутих спусках це може бути друга, інколи ж і перша.

Ситуація третя: робочі гальма відмовили. У цьому випадку для зупинки необхідно послідовне перемикання передач у бік нижчих. Однак, даний режим потребує деяких навиків. Крім того, при цьому надмірно зношуються коробка передач та зчеплення.

Гальмування на автоматі


gearbox-winter-zautoАвтоматична коробка також може передавати крутний момент від коліс до двигуна. Повноцінний ефект досягається, коли гідротрансформатор заблоковано. При цьому автомат уподібнюється до механічної коробки з включеною передачею. Керують блокуванням “мізки” – в режимах, коли потрібно гальмувати двигуном, зазвичай вони не вимикають її до останнього. А можна й не просто відпустити газ, але й примусово включати нижчі передачі у міру уповільнення – селектором чи пелюстками.

А якщо варіатор?


У конструкції більшості варіаторів використовується гідротрансформатор з такими ж принципами роботи, як і автоматичних коробках передач. Він також блокується у більшості їздових ситуацій. Тому гальмування двигуном на автомобілі з варіатором реалізується так само – і вручну на спуску можна зафіксувати одну з низьких віртуальних передач.


22052020-cvt-korobka-zauto

Перш ніж розглянути це питання, слід згадати, а що таке взагалі варіатор?! Варіатор – це…

Робот


В алгоритм керування роботизованою коробкою зашито утримання включеної передачі при відпусканні педалі газу. Зчеплення або зчеплення залишаються замкнутими, колеса обертають двигун, а той має гальмівний ефект. Але який щабель вибере електроніка – знижену для гальмування або підвищену для економії палива – залежить від налаштувань конкретної машини. У будь-якому випадку в горах точно так, як і на коробках інших типів, є сенс використовувати низькі передачі для підвищення безпеки.

У спеку


Порівняно з роботою на холостому ходу, режим гальмування двигуном корисний для зниження його температури в спеку. Згоряння в циліндрах не відбувається – отже, тепло не виділяється. А поршні інтенсивно прокачують повітря, охолоджуючи камеру згоряння. Насос охолоджувальної рідини забезпечує хорошу циркуляцію, адже його оберти вищі, ніж на холостому ходу, коли передача вимкнена та задіяна робоча гальмівна система.

Гальмування та витрата масла


oil-change-zauto

Розрідження у впускному тракті двигуна, що працює в режимі примусового холостого ходу на підвищених оборотах, виходить більшим, ніж у будь-яких інших режимах. Але якщо система вентиляції картера чиста та справна, а ущільнення двигуна не зношені, то підвищеної витрати масла не буде. Інакше йому потрібен ремонт, а не гірська їзда.

Висновки


Сьогодні гальмування двигуном життєво необхідне на крутих гірських дорогах. В інших випадках сучасні автомобілі, забезпечені ABS та ESP, що гальмують впевнено та стабільно навіть на слизьких дорогах. Однак власникам машин з механічною коробкою ми рекомендуємо завжди використовувати гальмування двигуном: безпека руху від цього лише виграє. Власникам інших машин можна не турбуватися – їх машини роблять це автоматично.

Джерело: zr.ru

© 2022 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: