09042021-smoke-zauto

В статті “Що таке технологія SCR?” ми коротко розглянули систему рециркуляції газів EGR і вияснили, що принцип її роботи супроводжується із виділенням великої кількості твердих частинок – сажі. У ній повно канцерогенних речовин, які здатні накопичуватися в наших легенях. Тому на сучасні дизельні двигуни встановлюють сажові фільтри (з 2009 року в обов’язковому порядку). Пристрій доволі ефективний. На стінках фільтра залишається приблизно 80-90% частинок небезпечної сажі.

Звідки дим?


Скажете Ви добре, але до чого тут фільтр сажі. Нас цікавить: чому із вихлопної вирує білий дим? І Ви будете праві, але не у цьому випадку. Явище виникнення густого білого диму на дизельних двигунах якраз може бути пов’язане із фільтром сажі, а якщо точніше, то із його очисткою. Розберемося чому.

Принцип роботи системи EGR ми розглядати не будемо, вона частково розглянута у попередній статті. Розпочнімо з того, що до нескінченності фільтр накопичувати сажу не може. Через деякий час сажа починає заважати виходу вихлопних газів. Тоді включається режим регенерації – очищення фільтра від накопичень.

При пасивній регенерації накопичені частки окислюються завдяки каталізатору, нанесеному на керамічні стільники всередині фільтра, і високій температурі вихлопних газів. Такий режим включається при русі на трасі. Навантаження на двигун велике, а дим з труби майже непомітний: він при такому режимі негустий, та ще й розвіюється на великій швидкості.

17072020-katalizator-zauto

При активній регенерації блок керування двигуном збільшує подачу палива –температура газів зростає, частинки сажі згорають. При цьому піднімаються і обороти холостого ходу – двигун повинен пропускати через себе більше повітря для процесу випалювання сажі. Він супроводжується густими клубами білого диму з труби.

Що робити в цьому випадку?


Якщо активна регенерація почалася і автомобіль задимів, не зупиняйте двигун. Навіть якщо ви дісталися до місця призначення. Активна регенерація у автомобіля, який рідко виїжджає на трасу, зазвичай відбувається раз на 1000 км пробігу. Триває близько 20 хвилин. І взагалі, якщо повалив дим з вихлопної труби – це привід не для тривоги, а для радості. Раз димить, значить, самоочищається, можна буде ще 1000 км їздити, не хвилюючись про стан фільтра сажі.

Чи димлять бензинові автомобілі?


На них теж встановлюють сажові фільтри. Але це стосується тільки моделей з безпосереднім уприскуванням бензину, до того ж далеко не всіх. Фільтри цих автомобілів регенерують в безперервному циклі. Але якщо частинок накопичилося багато, прожиг фільтра відбувається при роботі двигуна на холостому ходу. Суміш збіднюється, збільшується кут випередження запалювання, через що температура відпрацьованих газів підвищується до 600-700 градусів, достатньої для ефективної регенерації фільтра.

При цьому обороти піднімаються, і двигун починає нерівно працювати. В іншому очищення йде м’яко і малопомітно. І без білого диму з вихлопної труби.

Висновки


Отож, в деяких випадках автолюбителям не варто панікувати при появі густого білого диму з вихлопної труби. Для дизельних двигунів випущених після 2009 року – це норма. Однак, це може сигналізувати і інші несправності. Тому водіям слід пильно стежити за роботою двигуна.

Джерело: zr.ru

© 2019 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: