20112020-HRM-1-zauto

Дані поняття “втиковий” та “безвтиковий” появилися традиційно в гаражах і ніякого професійного значення вони не мають. Однак, розуміння цих слів дуже важливе, бо мають безпосередній зв’язок з двигуном автомобіля, а якщо точніше, то з ГРМ. Тому давайте розберемось, що це таке, і в яку можливу суму обійдеться ремонт таких двигунів в разі виникнення поломки.

ГРМ


Щоб дати пояснення, спершу розглянемо, а що таке взагалі ГРМ?!

Як відомо, у кожного двигуна внутрішнього згорання є газорозподільний механізм, або скорочено – ГРМ, що забезпечує впуск і випуск паливної суміші в ньому.

Найчастіше ГРМ складається з розподільного вала, або декількох валів і механізмів приводу до них, клапанів, які відкривають і закривають впускні і випускні отвори в камерах згоряння у чітко визначені проміжки часу, і передавальних ланок – штовхачі, штанги, коромисла. Не обманимо, якщо скажемо, що клапани є одними із головних елементів всіє газорозподільної системи.

Іншим не менш важливим механізмом є розподільний вал, який в свою чергу керує моментом відкриття та закриття відповідного клапану (фази) за рахунок своєї специфічної форми. Деталлю, яка відповідає за фази є шестеря розподільного вала, яка виставляється по спеціальних зазначених на корпусі двигуна мітках. І на кінець – це привід ГРМ, у вигляді ременя або ланца.

20112020-HRM-zauto

Що таке “втиковий” та “безвтиковий” ГРМ?


Думаю не один автолюбитель задавався питанням, а що буде, коли порветься або перескочить ремінь ГРМ? Відповідь наступна: зіб’ються фази відкриття і закриття клапанів, через що вони почнуть у довільному порядку відкриватися/закриватися незалежно від положення поршня у циліндрі, або простішими словами – капітальний ремонт двигуна. Чи некапітальний?!

Ось ми дійшли і до найцікавішого у цій статті. Дійсно, від того чи двигун “втиковий” чи “безвтиковий” буде залежати вартість ремонту. Отже, надамо пояснення цих слів.

Втиковим” називають ті двигуни, поршні яких, у разі збивання фаз ГРМ, зустрічаються із клапанами. Тобто, конструктивно створені так, що при повністю відкритому клапані та знаходженні поршня у самій верхній його точці (верхня мертва точка) дістають один до одного. “Втиковий” ГРМ небезпечний тим, що у разі обриву ременя чи ланца, поршень, б’є по відкритому клапану, який у свою чергу впирається у розподільний вал, що призводить до руйнації як самого клапану, так і пошкодження поршня та шатуна, вже не кажучи про руйнацію головки блоку. У разі обриву приводу ГРМ наслідки фатальні — капітальний ремонт двигуна. Однак, капітального ремонту двигуна можна уникнути, якщо двигун “безвтиковий”.

cep-grm-zauto

Безвтиковими” називають ті двигуни, що навіть у разі максимального відкриття клапана та знаходження поршня у верхній точці, не призводить до контакту цих деталей між собою. В цьому випадку замінюємо лише самий ремінь або ланц, без капітальних витрат на ремонт двигуна.

Як дізнатися, який двигун на вашому автомобілі?


На жаль, простої відповіді на це питання не дати. Технічна документація рідко містить інформацію, тому визначити, гне чи не гне клапана на двигуні, дозволить тільки його фізична перевірка, тобто розбирання газорозподільної системи. Операція ця не зовсім проста і не можлива початківцю. На це потрібні вміння і розуміння будови автомобіля, однак цей метод перевірки хоч і трудомісткий, зате дає точну відповідь.

Висновки


Наостанок зазначимо, що якщо двигун – «втиковий», то це не означає, що він дуже проблемний. При своєчасному обслуговуванні приводу ГРМ ймовірність утворення такої поломки, як вигин клапанів, дуже низька і вона може не виникнути протягом усього періоду експлуатації автомобіля.

© 2019 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: