car-repair-zauto

Ми все більше і більше звикаємо до того, що щуп з мотора повинен витягувати тільки механік СТО, а максимум, що можна зробити самостійно – це долити антифриз. Але є й інші речі, навіть більш важливі для автомобіля, ніж заміна зношеного сайлентблока. Наприклад, послухати, як працює його двигун. Частенько вчасно почутий звук допомагає уникнути великих витрат на ремонт. Давайте спробуємо розібратися в мові двигуна і зрозуміти, про що він говорить.

Свист і гул

Почнемо зі звуку, який ні з чим переплутати не можна: з свисту ременів навісного обладнання. Тут навіть прислухатися не треба його чути дуже добре, найчастіше в момент різкого натискання на педаль газу. Про що він говорить, і чим небезпечний?

В першу чергу слід перевірити натяг ременя (або ременів, якщо їх декілька). Їзда зі свистом може закінчитися не зовсім приємно. Але не завжди. На автомобілях, де ремінь крутить генератор, насос ГУРа і компресор кондиціонера, в разі його обриву ви залишитеся, відповідно, без зарядки акумулятора, кондиціонера. Але тут хоча б можна доїхати до будинку: хороша АКБ цілком дозволяє проїхати кілометрів 50, а цього в місті вистачає цілком. Головне – вимкнути всі зайві споживачі.

Якщо ж на вашому автомобілі сервісний ремінь приводить в дію ще і помпу охолодження, то їхати без нього вже нікуди не вийде. Усунення наслідків перегріву двигуна обійдеться набагато дорожче ніж транспортування машини на евакуаторі або, тим більше, на тросі.

Якщо ремінь свистить, відкрийте капот і послухайте по можливості роботу навісних агрегатів. Може виявитися, що ремінь почав прослизати через зношування їх підшипників. В цьому випадку навантаження на ремінь зростає, і його натягу стає недостатньо. Знос підшипників звучить по-різному: як писк, потріскування або гул. Зазвичай його можна почути, і тоді спочатку доведеться, наприклад, замінити підшипники генератора або ту ж саму помпу.

На деяких автомобілях не дуже складно скинути приводний ремінь. Якщо зі знятим ременем сторонній гул пропадає, то причина однозначно криється в навісному обладнанні.

Свист, як ви розумієте, починається від прослизання ременя. І цей звук означає стрімкий його знос. Тому затягувати усунення неприємності не варто: фінал може статися в будь-який момент, в тому числі – і в самий невідповідний.

Ну і наостанок відзначимо, що на деяких автомобілях ремені навісного обладнання і ГРМ знаходяться в небезпечній близькості. А це означає, що порваний на швидкості один ремінець з високою часткою ймовірності зачепить і обірве другий, який викличе в двигуні руйнівний процес.

Щось стукає

Стук клапанів – найбільш частий неправильний звук двигуна. Найпростіше його помітити на холодному двигуні відразу після пуску. Справа найчастіше в збільшеному тепловому зазорі в клапанному механізмі, який змінюється на будь-якому автомобілі з плином часу в силу природного зносу деталей приводу.

У міру прогріву звук може стати тихішим або зникнути зовсім: деталі гріються, теплові зазори скорочуються, стук стає менш помітним. Звучить зазвичай як цокання, частота якого залежить від оборотів колінвала і яке пропадає в міру прогріву.

Що робити? Тут все залежить від двигуна вашого автомобіля. Якщо він гідрокомпенсаторний (тобто, вікова зміна теплового зазору компенсується гідравлічними штовхачами), спробуйте для початку замінити масло – іноді це допомагає. Компенсатори на те і гідравлічні, що харчуються маслом, і в’язкість його може бути неоптимальною.

Якщо стук залишився – змінюються самі гідрокомпенсатори. Якщо гідрокомпенсаторів в двигуні немає, то доведеться їхати на регулювання клапанів. Інтервал цієї процедури у виробників буває різний, але зазвичай складає 80-100 тисяч кілометрів.

Чи можна їздити з цим звуком? Звичайно можна. Тільки клапани можуть прогоріти, а штовхачі – знищити кулачки розпредвалу. Перше відбувається через неповне прилягання тарілок і їх “підсмажування” відпрацьованими газами. Друге, ясна річ – від удару штовхача (рокера) по кулачку розпредвалу через збільшення зазору. Пам’ятайте, що руйнування верхнього шару кулачка відбувається не відразу, і якщо вчасно проблему усунути, розпредвал виживе. Але якщо верхній шар зруйнований його міняти доведеться вже майже обов’язково.

Щось тріщить

Найчастіше тріщати любить фазорегулятор. Цей звук добре знають власники Тойоти всіх мастей або, наприклад, Рено з мотором K4M (1,6 л, 113 к.с.). Симптоми вмираючого фазорегулятора дуже різноманітні. Це можуть бути і нестабільні обороти при прогріванні, і відсутність тяги в певному діапазоні і, звичайно ж, тріск самого фазорегулятора. В принципі, є ті, хто не сильно переймається і їздить з цим до останнього. Але перш ніж забивати на цю проблему болт, ознайомтеся з особливостями двигуна вашого автомобіля. Залежно від його конструкції можуть бути різні причини і наслідки цього неприємного явища.

Якщо в трісці винен клапан “фазовращателя”, може допомогти заміна масла.

Іноді допоможе заміна не фазорегулятора, а датчика положення розпредвалів (іноді його називають датчиком фаз). Так що перш ніж купувати цю не завжди дешеву деталь, проведіть діагностику в хорошому сервісі.

Звук, схожий на тріск, може видавати і розтягнутий ланц. Хоча більше він схожий на рик або гул.

Ситуація з ланцюгом – одна з найскладніших (гірше – тільки поршнева група і колінвал, про що поговоримо нижче). Є автомобілі, які про існування ланцюгового приводу ГРМ нагадують тільки тисяч через 200 пробігу. Але якщо у вашій машині під капотом стоїть шедевр німецько-французької інженерної думки під назвою EP6 (він же Prince) або щось зі славної німецької серії EA111 або навіть EA888, будьте готові почути передсмертну пісню ланцюга в будь-який момент.

В принципі, шум повинен супроводжуватися з лампочкою Check engine на панелі приборів, але таке буває не завжди і не скрізь. Бувають випадки, коли нічого не горить, а ланц вже готовий перескочити. Про наслідки ми вже говорили, повторюватися не будемо.

Зрозуміло, розтягнутий ланц не можна вилікувати ні заміною масла, ні чимось іншим. Його доведеться міняти, і чим раніше – тим краще. Зверніть увагу, що на деяких двигунах ланц не настільки слабкий як гідронатягувач. І якщо пробіг зовсім невеликий, цілком ймовірно, що шум ланцюга обумовлений ще й натягувачем. Його теж доведеться поміняти.

Поршнева

Ну, і нарешті, найсумніший звук. Чесно кажучи, його сприйняття дуже суб’єктивне, і якщо перші звуки складно з чимось переплутати, то стуки в циліндропоршневій групі або стукіт колінвала на зношених вкладишах можна прийняти за щось інше. Але зустрічаються вони набагато рідше, в переважній більшості – на сильно заїжджених двигунах. Хоча, звичайно, бувають і винятки.

Поршнева може стукати з різних причин. Наприклад, внаслідок локального перегріву або зносу юбок поршнів. Цей той випадок, коли без капітального ремонту вже не обійтися. Звичайно, якщо цей глухий металевий звук ви чуєте на своїй машині, то він вас не повинен здивувати по одній простій причині: витрата масла до цього часу підвищується настільки, що дивно, як цей мотор взагалі ще їздить. А ось якщо ви оглядаєте машину перед покупкою, навіть легкий натяк на звуки в поршневій може запобігти придбання злобного пожирача масла. В першу чергу тому, що інших ознак масложорства може і не бути зовсім.

Стук колінвала через смерть вкладишів (дуже характерна проблема, скажімо, для дизелів 2,2 DW12 на Пежо, Сітроенах, Фордах і Ленд Роверах) може бути різною. Але найкраще його буде чутно на прогрітому двигуні на холостих обертах. Звук явно металевий, і він може проявлятися при зміні числа обертів. Якщо він доноситься звідкись із області картера – це точно він. Якщо вкладиші зношені вже дуже сильно, то звучання буде більш дзвінким.

Що робити, якщо такий звук є? Тут три виходи. Перший – швиденько продати цей автомобіль якомусь невдасі, бажано – скрутивши пробіг (це жарт, а не керівництво до дії). Другий – їздити, поки їздить. Вихід непоганий, якщо машина ніякої цінності вже не уявляє, а вартість її ремонту порівнянна з вартістю іншої такої машини, але з більш-менш нормальним двигуном. Ну, і третє – ремонтувати. Так, це зазвичай недешево, але якщо машина хороша, то чому б і ні? Заодно можна поміняти все, що ще потрібно. Навряд чи ремонт двигуна зі зношеними вкладишами обмежиться їх заміною і шліфуванням шийок колінвала. Швидше за все, там буде, де розгулятися.

Джерело: https://www.kolesa.ru/article/vnimanie-govorit-motor-pyat-shumov-iz-pod-kapota-kotorye-dolzhny-nastorozhit

© 2019 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: