oil-change-zauto

До яких наслідків може призвести високий рівень масла в АКПП?


Як відомо, гідромеханічні АКПП і варіатори – агрегати, в яких використовується не просто трансмісійне масло, а спеціальна рідина. Така рідина для автоматичних трансмісій (ATF) відрізняється за властивостями від аналогів для більшості МКПП і роботизованих коробок.

Також важливо розуміти, що автомати і варіатори гранично чутливі до рівня і якості масла в трансмісії. Не важко здогадатися, що зниження рівня означає масляне голодування, що може привести до збоїв в роботі і серйозних поломок коробки-автомат.

При цьому багато автолюбителів помилково вважають, що якщо низький рівень ATF небезпечний для коробки, тоді краще заливати якомога більше мастила в АКПП. Відразу відзначимо, це не так. Далі ми поговоримо про те, до чого може привести високий рівень масла в АКПП, наслідки для агрегату, а також як зрозуміти, що рівень масла підвищений і як привести його в норму.

Забагато масла в АКПП


Отже, під час чергової перевірки можна несподівано виявити, що в АКПП масло вище рівня. Як правило, така ситуація часто трапляється після доливання масла в АКПП або його заміни тим чи іншим способом (часткова, повна, апаратна). Рідше виною можуть бути інші несправності.

Найчастіше при заміні не враховується, що повністю злити все старе масло неможливо. Після чого заливку роблять в повному об’ємі, як зазначено в інструкції. Результат – перевищення рівня мастила в АКПП.

Також помилкою є замір рівня масла «на холодну». Міряти потрібно тільки після прогріву АКПП, орієнтуючись по позначці HOT, а не COLD на масляному щупі АКПП.

При цьому в одних випадках, коли рівень підвищений, коробка може відразу почати працювати некоректно (з’являються ривки, помилки і т.д.). Однак в інших автомат може працювати цілком нормально, не подаючи жодних ознак і симптомів наявної проблеми.

Так чи інакше, важливо розуміти, що рівень масла повинен бути нормальним. Не допускається його підвищення або зниження, навіть якщо трансмісія працює нормально. Справа в тому, що масло АКПП, крім основних функцій (захист, очищення і відведення тепла) також є робочим елементом трансмісії.

oil-change2-zuto

Перш за все, передача крутного моменту в «бублику» АКПП відбувається саме через рідину, причому від цього масло сильно нагрівається. Також в клапанній плиті (гідроблоків) за рахунок подачі рідини під тиском відбувається передача зусилля на виконавчі механізми, завдяки чому здійснюється включення передач в автоматичному режимі.

Так ось, якщо рівень масла в АКПП вище норми, потрібно знати, що перелив також небезпечний, як і недолив. Тепер давайте розглянемо, чим же так шкідливий перелив. Перш за все, так як ATF сильно розігрівається, об’єм рідини від нагрівання також збільшується. Якщо масла в автоматі багато, зазвичай відбувається його спінювання, а також можуть почати текти прокладки та ущільнювачі АКПП і т.д.

Виходить, перевищення рівня ATF в АКПП призведе до зростання тиску масла, що є поштовхом до порушення герметичності і появі протікання. Також масло може видавити через щуп. Простими словами, раніше суха коробка почне текти.

Йдемо далі. Якщо текти це неприємно, але не критично, то інші наслідки переливу масла в АКПП, причому приховані, можуть бути набагато серйознішими. Перш за все, масло піниться, тиску спіненої рідини недостатньо, погіршується мастило, а також фрикціони починають буксувати. Додатковою ознакою переливу і спінювання є бульбашки повітря, помітні на щупі.

Як правило, в цьому випадку з’являються ривки АКПП при перемиканні передач, помітно збільшується знос деталей коробки, масло гірше охолоджується і коробка може перегріватися. В цьому випадку потрібно припинити експлуатацію і перевірити рівень масла в автоматі «на гарячу». Якщо рівень підвищений, необхідно його відкоригувати.

Як злити зайве масло з АКПП?


Існує декілька способів видалення зайвого масла з АКПП. Найчастіше, швидше і простіше за все прибрати надлишки масла шприцом. Для цього на шприц надівається тонка гумова трубка (підходить від крапельниці), після чого вставляється в отвір для щупа і проводиться відкачка.

Якщо ж коробка не має щупа, тоді можна зняти зовнішній масляний фільтр АКПП (при наявності), щоб злити зайве мастило. Також можна від’єднати патрубки від радіатора охолодження АКПП або викрутити зливну пробку.

riven-masla-zauto

Все буде залежати від того, в яких умовах знаходиться авто, від його конструктивних особливостей, а також які інструменти є під рукою, чи є гараж з ямою або підйомник і т.д. При цьому важливо постійно перевіряти рівень масла після зливу, видаляючи надлишки з коробки невеликими порціями.

Також слід зливати масло в чисту ємність. Справа в тому, що зазвичай після зливу доводиться залити частину мастила назад, щоб виставити рівень правильно.

Корисні поради


При перевірці, рівень масла на щупі в нормі повинен бути між відмітками HOT і COLD. Допускається зміщення в сторону HOT на 2-3 мм, проте не вище. При цьому перевіряти масло потрібно тільки на добре прогрітій АКПП.

Що стосується позначки COLD, даний показник є сервісним та необхідний для того, щоб залити основну кількість масла в агрегат в рамках ремонту або обслуговування АКПП. Далі масло ще трохи доливають, і коробку прогрівають, після чого рівень додатково коригується. Виходить, орієнтуватися по мітці COLD і перевіряти рівень масла «на холодну» є помилкою.

Буває і так, що на щупі тільки одна відмітка. Так ось, в цьому випадку слід орієнтуватися саме на неї. Також важливою рекомендацією (особливо для необслуговуваних коробок без щупа) є правило заливати рівно стільки масла, скільки було раніше злито.

Також відзначимо, що в автоматичні коробки передач потрібно заливати тільки масло, яке рекомендує сам виробник авто або трансмісії. Якщо ж підбирається аналог, рідина повинна бути якісною, оригінальною, а також повністю відповідати всім вимогам.

Пам’ятайте, в автоматі крутний момент від двигуна внутрішнього згоряння на трансмісію передається саме через ATF, також масло в коробці автомат відрізняється унікальними захисними і миючими властивостями, утримує в собі бруд, продукти і відкладення.

Висновки


Як видно, дуже важливо при заливці і експлуатації АКПП не допускати як зниження рівня масла, так і переливу. Щоб уникнути помилок, перш за все, слід окремо вивчити інструкцію, отримати інформацію про повний об’єм масла в агрегаті.

Потрібно враховувати, що повністю злити відпрацьоване масло не представляється можливим без розбирання коробки, і деяка його частина залишається. При доливанні слід пам’ятати, що точний рівень масла в АКПП визначається «на гарячу». Якщо ж було виявлено, що масла в АКПП забагато, надлишки слід негайно видалити одним з описаних вище способів.

Наостанок зазначимо, що в разі заміни оптимально фіксувати, скільки масла було злито, після чого в автомат заливається точно таку ж кількість. Паралельно, особливо при наявності щупа, під час доливання або заміни масла в АКПП слід постійно контролювати рівень ATF, не допускаючи його перевищення.


Джерело: http://krutimotor.ru/vysokij-uroven-masla-v-akpp-posledstviya/

© 2023 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: