200723-maslo-rozkhid-zauto

Перш ніж розпочати, хочемо наголосити, що стаття несе ознайомчий характер. Реальний розхід масла залежатиме від особливостей та стану двигуна, його реального пробігу, частоти технічного обслуговування та ще багато інших факторів. Тому тут наводяться загальноприйняті цифри, які для деяких авто можуть бути не актуальними.

Тепер повернемося до питання чому літом розхід масла може бути більшим? А відповідь проста: причина – у режимах їзди. Просто влітку ми частіше пересуваємось на далекі відстані з високими швидкостями.

Якщо немає даних виробника, то розрахункова допустима витрата масла для вантажних автомобілів знаходиться в діапазоні від 0,25 до 0,3%, а для автобусів – до 0,5% від витрати бензину. Зі зростанням швидкості закономірно збільшується споживання палива, і, відповідно, масла.

Для легкових автомобілів витрата масла, як правило, менша і становить менше 0,05%. Проте максимально допустимою витратою є 0,5% від витрати палива.

Наведемо приклад. Легковий автомобіль витрачає на 100 км пробігу близько 8 літрів палива. Тобто на 1000 км пробігу витрачається приблизно 80 літрів. Тоді:

  • 0,05% від 80 літрів палива становлять 0,04 літра витрати масла на 1000 км (40 грам).
  • 0,5% від 80 літрів палива становлять 0,4 літра витрати масла на 1000 км.

Як бачимо цифри в першому випадку малі, і коли від заміни до заміни масла пропало 0,5 л, це не причина для паніки, що з двигуном щось не так.

Другий випадок теж норма, але для певних двигунів. При покупці авто з таким двигуном зазвичай в інструкції вказують масляні апетити, і що для нього такий розхід це нормальний режим роботи.

Але що ще може бути причиною збільшеного розходу масла? Спробуємо пояснити.

Швидкість


050522-renault trafic-zauto

Для швидкого руху автомобіля потрібні високий крутний момент і великі оберти. Для цього потрібний високий тиск у циліндрах. Але чим він більший, то більше газів проривається через поршневі кільця. Разом з ними і частина масла виноситься у впускний трубопровід, а потім згоряє в циліндрах.

Крім того, під час руху на високих швидкостях збільшується частота робочих циклів, під час яких відбувається згоряння масла. І стінки циліндрів за таких умов руху нагріваються сильніше, внаслідок чого моторне масло розріджується і втрачає в’язкість. А це полегшує його проникнення у камеру згоряння.

Коробка


14082020-korobka-zauto

Якщо водій автомобіля з механічною коробкою рухатиметься на третій передачі при швидкості 120 км/год (близько 5000-6000 об/хв), то витрата масла помітно зросте. Якщо ж він вибере вищу передачу (п’яту або шосту), частота обертання колінвала знизиться приблизно вдвічі. І, відповідно, впаде витрата масла.

Алгоритм перемикання передач в автоматичних коробках побудований так, щоб двигун у будь-яких режимах працював на оптимальних оборотах. При їзді трасою з високою швидкістю будь-який автомат, незалежно від числа передач у ньому, намагатиметься перейти на вищу передачу. Зазвичай перемикання відбувається при 3000-4000 об/хв (або 4500 об/хв у спортивному режимі).

При економічній їзді перемикання відбуваються раніше – приблизно в діапазоні 2000–2500 об/хв. Витрата палива та масла, відповідно, буде мінімальною.

При їзді в рваному ритмі коробка з великою кількістю ступеней перемикатиметься частіше, щоб дати двигуну можливість працювати в режимах максимальної економії палива. Однак на перехідних режимах мотор витрачає масла більше, ніж у стаціонарних (при рівномірному навантаженні та оборотах).

Турбіна


equipment-g8b7963b67_640

У двигунів з турбіною дійсно частіше виникає масложорство. Особливо влітку. І ось чому. Коли водій після їзди трасою на високій швидкості зупиняється і відразу глушить мотор, турбокомпресор позбавляється охолодження. Температура всередині турбіни зростає, внаслідок чого газодинамічні ущільнення закоксовуються. І це неминуче призводить до збільшення витрати масла.

Як тоді бути?


А тут все просто. Чим агресивніше водій веде машину, тим більша витрата масла. Те саме відбувається при русі на високих швидкостях. Тому на одній і тій же машині у імпульсивнішого водія згоряння масла буде більшим. Хочете знизити витрату масла? Зменшіть швидкість і їздіть плавно ще й при цьому на паливі зекономите.

Однак, не слід забувати, що для деякий авто збільшена витрата масла є нормальним явищем. Тому незалежно від погоди за вікном з цим потрібно змиритися і не забувати “годувати” вашого залізного коня.

© 2023 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: