rear-suspension-zauto

Напевно ви не раз стикалися з тим, що автомобіль при відпущеному кермі їде в сторону після чого хтось із знайомих казав, що пора вже з’їздити перевірити розвал. Розвал – дуже важливий параметр для автомобілів, який при неправильних значеннях може призвести до погіршення керованості і швидкого зносу гуми.

То що ж таке розвал-сходження і навіщо його робити? Спробуємо дати відповідь у даній статті.

Що таке кути установки коліс?


Розвал-сходження – це замір і виставляння кутів установки коліс.

Кожен автовиробник для поліпшення стійкості і керованості передбачає для конкретної моделі автомобіля певне положення передніх (і задніх) коліс відносно один одного і площини дороги. Параметри розвалу, сходження і кастера прийнято називати кутами установки коліс.

Під розвалом розуміють кут нахилу коліс по відношенню до перпендикулярної площини (в звичайному випадку до дороги). При негативному розвалі колеса візуально стають ніби “будиночком”, при позитивному куті розвалу верхня частина колеса нахиляється назовні щодо нижньої.

1-rozval-zauto


Сходження – це сума кутів між площиною, яка проходить через центри коліс і поздовжньою віссю автомобіля. Звучить трохи незрозуміло, але на ділі все просто: якщо воно позитивне, то площини обертання коліс перетинаються попереду автомобіля немов сходячись назустріч один одному, при негативному десь ззаду (розбіжність).

2-rozval-zauto


Кастер (кут поздовжнього нахилу) – це кут, утворений вертикаллю і проекцією осі повороту колеса на поздовжню площину автомобіля. При позитивному кастері вісь повороту колеса нахилена назад відносно напрямку руху, а при негативному навпаки, вперед.

3-rozval-zauto


Чому на різних машинах кути бувають різними?


Почнемо з розвалу. При його близько нульових значеннях автомобіль найбільш стабільний до тих пір, поки їде на прямій. І тільки в тому випадку, якщо підвіска досить жорстка: не просто так на старих автомобілях колеса мали позитивний розвал, тобто «будиночком навпаки», що в деякій мірі компенсувало м’якість амортизаторів і нестабільність кутів під навантаженням.

Однак з часом від позитивного розвалу конструктори почали йти в сторону негативних значень. Це дозволило поліпшити стійкість автомобіля в поворотах, оскільки колесо не підламується і чіпляється за дорогу краще через більшу пляму контакту.

khodova12-zauto

Іноді установка запаски призводить до зміни положення рульового колеса. Це коли ви їдете прямо, а…

Тому нульові настройки в теорії позитивно впливають на стійкість, а мінусовий розвал дозволяє краще почуватися на поворотах, однак здатний призвести до прискореного зносу внутрішніх доріжок шин.

Однак в залежності від конструкції і кінематики підвіски, жорсткості пружних елементів, ширини колії, вильоту коліс і багатьох інших факторів кути установки коліс на різних машинах помітно відрізняються. Більш того, вони можуть змінюватися навіть в межах однієї моделі в залежності від типу підвіски (звичайна або спортивна) і розмірності шин.

Як регулюються кути установки коліс?


На багатьох сучасних передньопривідних автомобілях кути розвалу передніх коліс задані конструктивно, та й кастер (кут поздовжнього нахилу стійки) не регулюється, тому вся настройка зводиться до перевірки і регулювання сходження.

На що впливає кастер?


При нульовому куті нахилу стійка стоїть строго вертикально тобто, колесо із ступицею нікуди не зміщується щодо вертикалі. При негативному кастері стійка у верхній частині немов нахиляється вперед, а колесо, відповідно, йде назад. При позитивному – навпаки.

Чим більший кут нахилу стійки, тим передньопривідний (і не тільки) автомобіль стабільніше поводиться на високих швидкостях. Позитивний кастер сприяє меншому вилянню машини, яка стає не такою чутливою до нерівностей.

races-zauto

Кастер важливий не тільки своїм прямим впливом на швидкісні якості автомобіля, але і тим, що він впливає на кути сходження і розвалу, які змінюються в залежності від нахилу стійки. Тому починати регулювання кутів передніх коліс потрібно саме з кастера. Потім слід регулювати розвал, а в останню чергу необхідно налаштовувати сходження, пам’ятаючи про взаємозв’язок цих параметрів між собою.

Як правильно вибрати кути?


Зазвичай вибір кутів установки коліс з допустимого діапазону є прерогативою самого механіка. І це не завжди добре, оскільки багато хто з них, роками займаючись своєю роботою, керуються якимись внутрішніми стереотипами, які нерідко суперечать теорії, а на практиці призводять до погіршення ходових якостей автомобіля і передчасного зносу шин. Тому до підсумкових цифр роздруківки потрібно ставитися з великою увагою, а в окремих випадках не соромитися давати рекомендації.

Що буде якщо не робити розвал-сходження?


Нічого хорошого, зрозуміло. Як мінімум, автомобіль буде гірше поводитися і на прямій, і в поворотах, адже відхилення будь-якого з параметрів впливає і на стійкість машини, і на її керованість. По-друге, збиті кути приведуть до того, що машину почне вести убік, тому водієві доведеться утримувати кермо з більшою силою для того, щоб зберегти прямолінійний рух.

Буває, що машину не просто тягне вліво або вправо, а вона при русі весь час відхиляться туди-сюди від прямолінійної траєкторії. Крім того, їхати на такому автомобілі буде не дуже приємно, дуже швидко власник виявить, що колеса на тій осі, де порушені кути установки коліс, зношуються дуже нерівномірно і вельми передчасно.

Відомі випадки, коли через неправильний розвал протектор майже нової шини буквально танув на очах, зникаючи всього за 10-15 тисяч кілометрів.

Servis

У більшості випадків перевірку кутів установки коліс рекомендують виконувати не рідше ніж один раз на 30 000 км і відразу ж після того, якщо автомобіль потрапив колесом у велику яму або став учасником навіть невеликого ДТП. Адже і перше, і друге може призвести до зміщення елементів підвіски, що порушить параметри сходження, кастера або розвалу.

Висновки


Не завжди навіть кваліфікований фахівець може правильно виставити кути установки коліс в заданих виробником допуски. Зазвичай цьому заважають зношені деталі підвіски, в яких виникли помітні люфти. Тому досвідчений механік зазвичай починає з первинної діагностики ходової частини, уважно оглядаючи резино-металеві елементи і перевіряючи їх на взаємне переміщення. У багатьох випадках перш, ніж заїжджати на стенд перевірки розвалу, необхідно відвідати пост загальноремонтних робіт для заміни зношених деталей підвіски. І лише після цього можна пробувати добитися необхідних кутів установки коліс.

Буває, що підвіска в порядку, але виставити сходження, розвал або кастер все одно не виходить. Причина – необоротна деформація кузова, що буває після сильної аварії або внаслідок корозії силових елементів.

Іноді навіть після того, як кути виставлені правильно, автомобіль все одно веде вбік. В цьому випадку потрібно спробувати переставити колеса місцями (а краще змінити підозрілу пару), оскільки часто через деформацію каркаса або неоднорідності шарів брекера шина стає кривою.

© 2022 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: