080624-brake-pedal-zauto

Гальмівна система – це одна із найважливіших систем в автомобілі, яка відповідає за вашу безпеку. І коли ви стикаєтесь з такою проблемою як провал педалі гальма – це може викликати серйозне занепокоєння. Чому це відбувається і що робити в такій ситуації? У цій статті ми розглянемо можливі причини та кроки для усунення цієї проблеми.

Принцип роботи гальмівної системи


Спочатку пригадаємо, як працює гальмівна система. При натисканні на педаль гальм, штовхач у головному гальмівному циліндрі тисне гальмівною рідиною на послідовно встановлені поршні двох контурів. Поршні головного циліндра продавлюють зворотні пружинки і перекривають компенсаційні канали. Перепускний клапан відкривається, гальмівна рідина надходить магістралями в робочі гальмівні циліндри. Поршні під тиском рідини висуваються та притискають колодки до дисків, машина сповільнюється. Під час відкриття перепускного клапана простір за поршнями головного циліндра заповнюється гальмівною рідиною, запобігаючи цим потраплянню повітря в гідравлічну систему.

190424-halma-zauto

При відпущенні педалі, поворотні пружини штовхають поршні головного циліндра назад, змушуючи їх повернутися у вихідну позицію. Гальмівна рідина, яка на початку процесу потрапила всередину циліндра, через перепускний клапан повертається назад у бачок.

Зауважимо, що ми тут свідомо пропустили процеси, які відбуваються у момент гальмування в ABS і системі курсової стабілізації, тому що вони не впливають на роботу педалі і здатні лише викликати її вібрацію в момент спрацювання ABS.

Тоді від чого ж може провалюватися педаль гальма? За великим рахунком, всього від двох факторів:

  • від об’єму гальмівної рідини в системі;
  • від стану гальмівної рідини.

Розглянемо це детальніше.

Гальмівні колодки


Здається, що об’єм гальмівної рідини у системі незмінний, отже, й на хід педалі вона впливати неповинна. Але це не так, тому що при незмінності загального об’єму гідросистеми може змінюватися об’єм рідини, яка прокачується. Найпростіша ситуація – це значне зношування гальмівних колодок, особливо колодок барабанного гальма з відсутнім або несправним механізмом самопідведення. Якщо колодки дискового гальма в міру зношування завжди зсуваються до диска і мало впливають на зміни ходу поршня (що могло б призвести до збільшення ходу педалі гальма), то знос колодок заднього барабанного гальма може збільшити хід педалі: щоб притиснути їх до барабана, потрібно сильно висунути поршні, а значить, прокачати за одне натискання більше гальмівної рідини. Але колодки не зношуються раптово, тому збільшення ходу педалі буде поступовим. Якщо це вчасно помітити, нічого страшного не станеться: достатньо буде замінити колодки і відновити працездатність механізму їх самопідведення.

21022020-2-brake-pads-zauto

Правильна ознака критичного зносу колодок – спрацювання гальм лише з другого натискання педалі. Першого може вже не вистачати для прокачування всієї необхідної рідини і колодки притискаються до барабана тільки з другого натиску. Але при цьому педаль не провалюється далі. Якщо ж провалюється, то проблема, швидше за все, криється в головному гальмівному циліндрі, а не у зносі колодок.

Головний гальмівний циліндр


Таке відбувається у разі критичного зношування манжетів (ущільнювача) поршня головного циліндра. Якщо при натисканні педалі гальма вона раптово легко провалилася, під машиною немає калюжі гальмівної рідини, а її рівень у бачку залишився незмінним, швидше за все, час перебирати головний гальмівний циліндр. Гальмівна рідина при натисканні на педаль просто повертається через зношені манжети назад не рухаючи поршні. Ситуація небезпечна і звісно ж, їздити з такою несправністю не можна.

Протікання гальмівної рідини


280324-power-steering-zauto-2

Тут все зрозуміло – провалювання педалі викликане витоком рідини в гальмівній магістралі. Немає потреби в додатковому дослідженні, адже вологе колесо від гальмівної рідини та понижений рівень цієї рідини в резервуарі є надійними індикаторами проблеми. Це означає, що потрібно відвідати автосервіс для заміни гальмівного шланга чи трубки, а іноді й робочого гальмівного циліндра.

Стан гальмівної рідини


В основі роботи гідравлічної гальмівної системи лежить принцип стискання рідини. До певного часу цей принцип працює. Але з роками, хоч би якою герметичною не була гальмівна система, в неї потихеньку потрапляє волога та повітря і рідина втрачає свої властивості.

Коли повітря стає занадто багато, поршні робочих циліндрів штовхають не лише рідину, а й газ, який попередньо доводиться стискати, а стискається він дуже добре. І коли газ стискається, педаль гальма в цей час провалюється в порожнечу. Іноді доводиться зробити кілька качків педаллю, перш ніж все повітря в старій гальмівній рідині стиснеться і колодки притиснуться до диска.

Друга причина – це волога. Коли вміст вологи в рідині стає більшим за 3,5%, педаль може несподівано провалитися в підлогу: при гальмуванні гріються не тільки колодки з дисками, а й гальмівна рідина. Вода в ній може закипіти, утворюючи парову пробку. Тобто газ, який, як відомо, стискається дуже добре.

Видалення повітря з гальмівної системи можна здійснити досить легко: потрібно просто замінити застарілу гальмівну рідину та прокачати систему. Однак, безумовно, краще уникати зношування гальмівної рідини до стану, коли вона стає непридатною, і замінювати її в якості профілактичного заходу раз у 3-5 років або на пробігу 80-100 тис. км в залежності, що настане швидше.

© 2023 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: