140923-chnge-oil-zauto

Чи промивати двигун при заміні масла? Це напевно одна з тем, яка й досі актуальна і ще буде залишатися довгий час. В 2019 ми писали похожу статтю, де вказували на плюси такої процедури. Однак, хочемо спростувати і уточнити деякі моменти, що були сказані тоді. Спробуємо розібратися і зробити логічні висновки.

Що стало передумовою ідеї промивки двигуна?


Почнемо з того, звідки взагалі пішла ідея промивки при заміні масла.

140423-oil-zauto

По-перше, при роботі двигуна масло старіє, окислюється і збирає в себе продукти зносу, при цьому змінюючи свій колір з світлого в темний, а то й чорний. І чомусь чорний колір багатьох автовласників дуже лякає. Хоча по суті в кольорі відпрацьованого масла немає нічого страшного, адже одна з його функцій полягає в тому, щоб очищати двигун і не допускати появи відкладень. Але при зливі масла через зливну пробку і навіть при його відкачуванні вакуумним апаратом у двигуні все одно залишається деяка частина старого масла. А найбільш прискіпливі водії взагалі проти того, щоб у двигуні залишалася хоча б частинка відпрацьованого масла, тому й хочуть його промити.

По-друге, багато автовласників, особливо початківців, не впевнені, що можна переходити з одного типу масла на інше без промивання, наприклад, з 5W40 на 10W40. Раптом при змішуванні станеться щось погане.

Що означає промити двигун?


Перед тим як міркувати про необхідність промивання, потрібно визначитися, що це взагалі за процедура і якими матеріалами вона здійснюється?

Промивка – це очищення двигуна від нагару та різноманітних відкладень. Матеріалом промивки практично завжди виступає звичайне мінеральне масло, що містить пакет миючих та диспергуючих присадок. Відразу стає зрозуміло, що промивні масла мають бути дешевими, а решта показників для них вторинна, адже на них не передбачається їздити тисячі кілометрів. Тому застосовується бюджетна мінеральна основа, яку доповнюють необхідними для очищення присадками.

motor-oil-change-zauto

Також хочемо відмітити, що крім промивних мастил у продажі можна зустріти й інші засоби для промивання двигуна. Зазвичай це засоби, які потрібно додати до масла перед заміною. Варіантів два: це присадки, які пропонують додавати за кілька сотень кілометрів до зміни, або які треба залити безпосередньо перед заміною і дати мотору попрацювати 5-10 хвилин, після чого злити старе масло і залити нове.

У яких випадках не потрібно промивати?


Отож, у яких випадках промивання двигуна спеціальними маслами не має сенсу:

  • При штатній заміні масла. Якщо ви їздите на хорошому маслі і дотримуєтеся інтервалів його заміни, то промивання не потрібне. Більше того, це не має сенсу: після промивання ви отримаєте той самий незливний залишок, але вже не синтетичного хоч і старого масла, а дешевого мінерального. Звісно, двигуну не зашкодить ні те, ні інше, але й сенсу витрачати гроші немає.
  • При переході з одного масла на інше. Другий популярний міф полягає в тому, що з одного типу масла переходити на інше можна тільки через промивання, особливо якщо переходити з мінералки на напівсинтетику або синтетику. Відповідь на це питання теж очевидне, якщо згадати, що масло для промивання – це та ж сама мінералка. А міфи про те, що синтетику і мінералку в жодному разі не можна змішувати, оскільки вони мають різні пакети присадок і тому можуть зіпсуватися, утворити осад або зробити щось страшне, сьогодні не мають під собою підстави. Мінеральні, напівсинтетичні та синтетичні рідини нормально змішуються між собою, а в таких невеликих кількостях як при заміні роблять це без наслідків.
  • При заміні масла у дуже забрудненому двигуні. Якщо через горловину в клапанній кришці неозброєним оком видно не просто легенький і тонкий чорний наліт, а масивні відкладення, то ніяке промивання такого двигуна вже не допоможе. Миючі властивості навіть у промивних мастил не набагато сильніші. Тому вони не здатні розчинити товстий шар нагару, відкладень та інших твердих частинок на внутрішніх поверхнях. Те саме стосується ситуацій, коли масло не змінювали кілька десятків тисяч кілометрів, і воно перетворилося на подобу пластичного мастила. Простіше кажучи, якщо всередині мотора вже солідол, і зі зливної пробки нічого не тече, а в кращому разі вивалюється, промивати вже пізно – потрібно розбирати, очищати механічно, дефектувати і збирати назад.

У яких випадках промивка може допомогти?


Проте не можна сказати, що промивання – це завжди марна процедура та гроші на вітер. Є й варіанти, коли вона може бути корисною.

  • При заміні масла з невідомим пробігом. Якщо ви купили авто, стан якої натякає на те, що на ній сильно економили, то вперше міняти в ній масло можна з промиванням. Мотивація проста: що залито в двигун і скільки тисяч кілометрів він на цьому пройшов, невідомо, тому прополоскати його маслом піде тільки на користь. Але відразу відмітимо, що потрібно буде звертати на ціну такого очищаючого масла. Якщо ціна буде приблизно такою ж як і ціна мастила, яке заливатимете, то краще промити двигун маслом яке заливатимете. Але при цьому потрібно враховувати фактор, що моторні масла самі по собі не розраховані на видалення старого бруду – вони можуть видалити в кращому випадку до 20% наявних відкладень. Тож всерйоз розраховувати, що свіже мастило відмиє щось застаріле, не потрібно. Завдання масла – це насамперед запобігати утворенню нальоту, а не відмивати наявний.
  • Якщо у моторі є емульсія чи сторонні речовини. Це також варіант зрозумілий. Наприклад, якщо у вас пробило прокладку ГБЦ або потік теплообмінник, і в двигун потрапив антифриз, утворивши емульсію, то двигун точно варто промити. І робити це дешевше і найпростіше теж промивним маслом. Те саме стосується ситуацій, коли в масло потрапили речовини, яких там бути не повинно: наприклад, дизель, бензин, вода, рідина склоомивача і т.д. Перед тим, як залити свіже масло, двигун потрібно промити, щоб видалити залишки цих рідин.

© 2023 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: