diferential

У даній статті розповімо про пристрій головної передачі та диференціал автомобіля, і їх основні несправності.

Для чого потрібний диференціал автомобіля?

Крутний момент від колінвала двигуна через зчеплення, коробку передач і карданну передачу передається на пару косозубих шестерень, які знаходяться в постійному зачепленні. Обидва колеса будуть обертатися з однаковою кутовою швидкістю. Але ж в цьому випадку поворот автомобіля неможливий, тому що колеса повинні пройти неоднакову відстань при цьому маневрі!

Давайте подивимося на сліди, залишені при повороті мокрими колесами автомобіля. Розглядаючи ці сліди, можна побачити, що зовнішнє від центру повороту колесо проходить шлях значно більший, ніж внутрішнє.

Якби кожному колесу передавалася однакова кількість обертів, то поворот автомобіля, без чорних слідів, був би неможливий. Отже, будь-який автомобіль має певний механізм, що дозволяє йому робити повороти без «креслення» гумою коліс по асфальту. І цей механізм називається – диференціалом.

Диференціал автомобіля призначений для розподілу крутного моменту між півосями коліс при повороті автомобіля і при русі по нерівностях дороги. Диференціал дозволяє колесам обертатися з різною кутовою швидкістю і проходити неоднаковий шлях без прослизання щодо покриття дороги.

Іншими словами 100% крутного моменту, який приходить на диференціал, може розподілятися між провідними колесами як 50х50, так і в іншій пропорції (наприклад, 60х40). На жаль, пропорція може бути і 100х0. Це означає, що одне з коліс стоїть на місці, а інше в цей час буксує.

Ніщо не буває абсолютно правильним і ідеальним, зате дана конструкція дозволяє автомобілю повертати без занесення, а водієві не міняти кожен день зношені шини.

Конструктивно диференціал виконаний в одному вузлі разом з головною передачею і складається з:

  • двох шестерень півосей
  • двох шестерень сателітів

difer

Головна передача з диференціалом

  1. Півосі
  2. Ведена шестерня
  3. Ведуча шестерня
  4. Шестерні півосей
  5. Шестерні сателіти

У передньоприводних автомобілях головна передача і диференціал розташовані в корпусі коробки передач. Двигун у таких авто розташований не вздовж, а впоперек осі руху, значить, спочатку крутний момент від двигуна передається в площину обертання коліс. Тому немає необхідності змінювати напрямок крутного моменту на 90°, як у задньоприводних автомобілях. Але, функція збільшення крутного моменту і розподілу його по осях коліс, залишається незмінною і в цьому випадку.

Основні несправності

Шум (виття головної передачі) при русі на великій швидкості виникає через зношування шестерень, неправильного регулювання або в разі відсутності масла в картері головної передачі. Для усунення несправності необхідно відрегулювати зачеплення шестерень, замінити зношені деталі, відновити рівень масла.

Підтікання масла може бути через сальники і нещільні з’єднання. Для усунення несправності слід замінити сальники, підтягти кріплення.

Експлуатація головної передачі і диференціала

Як і будь-які шестерні – шестерні головної передачі і диференціала вимагають «змащення і ласки». Хоча всі деталі головної передачі і диференціала виглядають масивними «залізяками», але вони теж мають запас міцності. Тому рекомендації щодо різких стартів і гальмувань, грубих включень зчеплення та іншого перевантаження авто залишаються в силі.

Деталі, які труться і зуби шестерень повинні постійно змащуватися. Тому в картер заднього моста (у задньоприводних авто) або в картер блоку – коробка передач, головна передача, диференціал (у передньоприводних авто), заливається масло, рівень якого необхідно періодично контролювати.

Масло, в якому працюють шестерні, має схильність до витікання через нещільність в з’єднаннях і через зношені сальники.

При виникненні підозри на будь-яку неприємність з трансмісією, підніміть домкратом одне з провідних коліс автомобіля. Запустіть двигун і, включивши передачу, змусьте обертатися це колесо. Перегляньте все, що крутиться, прослухайте все, що видає підозрілі звуки. Потім підніміть домкратом колесо з іншого боку. При підвищеному шумі, вібраціях і підтіканні масла – слід починати шукати автосервіс.

© 2019 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: