20032020-turbina-zauto

Сьогодні все більше автовиробників установлюють на свої автомобілі турбодвигуни. І мова йде не про дизеля, де турбонадув вже давно є обов’язковим елементом, а про звичайні бензинові атмосферники. Однак, при цьому багато автолюбителів мають забобони, що турбодвигуни ненадійні і дуже дорогі в обслуговувані. Спробуємо вияснити так це чи ні.

Принцип роботи


turbo-zauto

Турбодвигуни складається з поршневого двигуна внутрішнього згоряння, що працює на бензині або дизельному паливі, і агрегату надуву. Вихлопні гази поршневого двигуна мають високі температуру і тиск, що несуть в собі велику енергію. Ця енергія становить приблизно третину від усієї, яку дало згоріле паливо. Вихлопні гази обертають доцентрову турбіну, яка сидить на одному валу з відцентровим компресором. Компресор стискає повітря і подає його в циліндри. Таким чином, сама ідея турбіни – це використання енергії вихлопних газів для збільшення кількості повітря, що подається в поршневий двигун.


  1. Турбодвигун – це звичайний двигун, до якого додали турбіну


Частково правда, частково ні. Раніше – так. Зараз двигуни, на які встановлюють систему надуву, піддаються значним змінам. Їм вмонтовують підсилені поршні і шатуни, часто інший колінчастий вал. На них встановлюють систему, що охолоджує маслом днище поршнів. Допрацьовують головку блоку циліндрів: коректують фази газорозподілу, застосовують більш жаростійкі матеріали в клапанному механізмі. Часто підсилюють систему охолодження і багато іншого.


  1. Турбояма присутня на всіх турбованих двигунах


Частково правда, частково ні. На перших надувних двигунах погіршення розгінної характеристики дійсно спостерігалося. Це відбувалося через інерції ротора турбіни на певних оборотах обертання колінвалу, коли від двигуна потрібна потужність, а агрегат надуву лише починав розкручуватися. На сучасних двигунах інерція сильно знижена завдяки зменшенню діаметра ротора турбіни. Менший діаметр – менша інерція – швидша розкрутка. А ще сучасні турбонадуви володіють великим запасом, і навіть на малих обертах двигуна турбіна сповна забезпечує постачання повітрям.  Щоб у міру зростання оборотів поршневого двигуна турбонадув не пішов в рознос, частину вихлопних газів випускають, минаючи турбіну. Процесом керує електроніка. Це і дозволяє отримати високий крутний момент при невеликих оборотах, без турбоями. У “VOLVO” пішли ще дальше: вони застосовують дволітровий балон зі стисненим повітрям, який при різкому відкритті дроселя відправляє його по найкоротшому шляху до циліндрів, щоб повністю позбутися турбоями.


  1. Збільшена витрата палива


1 (1)

Неправда. Завдяки використанню енергії вихлопних газів турбовані двигуни мають витрату палива на 20-40% нижчу, ніж у атмосферних аналогів. Збільшена витрата буде тільки тоді, коли з двигуна викручуватимуть повну потужність, натискаючи педаль газу до упору.


  1. Турбодвигуни завжди з великим об’ємом і оборотами розкрутки


Неправда. В Японії вже давно і успішно використовують автомобілі з робочим об’ємом двигуна 0,66 л, які завдяки турбіні розвивають 64 к.с. Могли б і більше, але це законодавче обмеження. В Європі теж щосили йде впровадження двигунів з робочим об’ємом близько літра, і завдяки турбіні вони часто розвивають більше 100 к.с.

turbina-statia-reno

Для турбодизелів великі оберти двигунів нехарактерні. Уже близько трьох десятиліть дизельні мотори для автомобілів не розробляються без системи турбонадуву. Безнадувні двигуни на важкому паливі мали вкрай низьку енергоозброєність і порівняно високу витрату палива. У сучасного турбованого дизеля все інакше. При цьому обороти колінвала не бувають більше 4800 об/хв.


  1. Зламалася турбіна – можна їздити і так, поки не буде грошей на нову


Неправда. Сучасний двигун не зможе працювати з турбіною , яка вийшла з ладу. Електронний блок управління дозволить працювати мотору лише на невеликих оборотах і потужності, а також запалить контрольну лампу «Check engine».


  1. Турбіни не ремонтуються, тільки повна заміна


Неправда. Сучасний агрегат надуву складається з чотирьох вузлів: равлик турбіни, равлик компресора, картридж (корпус з підшипниковим вузлом і робочі колеса турбіни і компресора на валу) і модуль регулювання тиску. Найчастіше проблеми бувають з картриджем. Цей елемент можна придбати новим або відновленим і замінити, як, втім, і всі інші компоненти.


  1. Турбодвигун вимагає якісного, високооктанового палива


benzobak-zauto

Тут не все так просто. В більшості випадків – це правда, але в кінцевому результаті все залежить від політики автовиробника. Преміум-сегмент вважає нижче своєї гідності рекомендувати октанове число нижче 95. А, наприклад, турбодвигун з безпосереднім уприскуванням палива для Geely Atlas адаптований під 92-й бензин. Завдяки системі безпосереднього вприскування межа детонації відсунута, що і дозволяє використовувати паливо з більш низьким октановим числом на такому двигуні.

Висновок


Як видно з вищеописаного, більшість проблем про які говорять автолюбителі –дійсно брехня. Лише поодинокі випадки правдиві, і то частково. Єдиним правдивим мінусом таких двигунів як на мене, є менший ресурс роботи на відміну від простого атмосферного, і доволі дороге обслуговування. При цьому звичайним любителям спокійної їзди, потужність турбодвигуна може виявитись надмірною, а додати підвищені витрати на обслуговування, то для більшості людей покупка автомобіля з турбіною може виявитись невиправданою.

Джерело: zr.ru

© 2022 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: