13032020-battery-1-zauto

Нещодавно ми розповідали, що несправність генератора може застати коли і де завгодно, і скільки в такому випадку можна проїхати на акумуляторі. Сьогодні поговоримо про важливий параметр акумулятора, а саме: пусковий струм або як ще його називають – струм холодного запуску.

Струм холодного запуску


Струм холодного запуску – це гарантований виробником максимальний струм акумулятора, який при охолоджені до -18 градусів здатний віддати стартеру, при умові, що він новий. Ця величина завжди присутня в характеристиках автомобільної батареї і на неї треба орієнтуватися при покупці.

У світі існує декілька стандартів вимірювання величини холодного запуску, які відрізняються один від одного. Європейський, азіатський, американський і ще кілька локальних. І що по одному стандарту це добре, то за іншим так собі. У нас, зрозуміло, використовується європейський стандарт – EN. За допомогою цього стандарту вимірюють струм і записують його на етикетці акумулятора. Напис, типу «530А (EN)» (дивись зображення) – це якраз той параметр, який нам потрібний.

IMG_E1090 (1)

Які значення пускового струму потрібні?


530, 550, 620 і так далі – це струм, який може віддати акумулятор. Струм величезний. Причому, мова йде про струм при температурі мінус 18, а в теплу пору року величину струму буде ще більша. Однак, тут треба звернути увагу на слова “може віддати”. Бо, в реальності батарея віддає стільки, скільки потрібно стартеру. А ось скільки він бере?

Стартери більшості бензинових легкових автомобілів споживають навіть в мороз, з урахуванням загустілого в картері масла, набагато менший струм, приблизно 300 ампер, а найчастіше навіть до 200-250. А акумулятори цих автомобілів здатні віддати 500-600 ампер.. Виникає питання: навіщо акумуляторам здатність видавати пускові струми з таким великим запасом?

battery-changing-zauto

Якщо пристрій працює на знос, та ще й в поганих умовах – нічого хорошого від…

Пояснюється все досить просто. Виробник автомобіля, визначаючи параметри штатного акумулятора, враховує ряд очевидних, але важливих моментів. По-перше, мінус 18 градусів, при яких вимірюється струм холодного запуску – це, як ми розуміємо, далеко не межа, і мороз може бути набагато нижчий. А холод знижує струм віддачі акумулятора. Якщо в мінус 18 батарея видає 500 ампер, то в мінус 25 вже 400 (цифри умовні, просто для розуміння). Від цих чотирьохсот ампер щось відніме неоптимальний рівень зарядженості батареї

(що буває на машинах, що експлуатуються в міських умовах), ще щось буде втрачено через загальний рівень зносу акумулятора, якщо він не новий. І ось за фактом батарея виявляється здатна дати стартеру лише на зовсім небагато більше того, що йому потрібно, іноді майже впритул. На це і розрахований такий запас, і ніяких зайвих амперів немає.

Скажемо навіть більше, що така характеристика акумулятора, як максимальний пусковий струм, насправді важливіше ємності. У мороз нам цінніше вміння батареї зробити одну (максимум, пару) спробу віддати стартеру великий струм, а не можливість п’ять-десять разів видавати в півтора рази менший.

Втім, ситуації, в яких саме ємність має більше значення теж бувають. Наприклад, несправність в системі зарядки, при якій генератор відмовляє, і ви їдете на акумуляторі. Але на ділі питання холодного запуску куди актуальніше. Раптова і непередбачувана відмову генератора випадок дуже рідкісний. А от морози можуть тривати і півроку.

battery-zauto-1

Головним обмеженням АКБ в більшості автомобілів є фіксовані розміри відсіку під акумулятор під капотом, і якщо при виборі нової батареї для свого авто ви побачите на прилавку магазину кілька моделей в потрібній розмірності, але з різним струмом холодної прокрутки, перевагу слід віддати тій, у якій максимальний струм вищий. Акумулятори, що мають одні і ті ж габарити і ємність, як правило, майже не відрізняється, а ось пусковий струм може відрізнятися суттєво.

У недорогих моделях з рідким електролітом в діапазоні 55-65 ампер-годин, струм холодної прокрутки становить 480-550 ампер, у дорогих із складнішою будовою – 620-650 ампер.

problem-engine-zauto

Припустимо, що штатна батарея автомобіля, що має ємність 60 ампер-годин і струм холодного запуску 550 ампер, вийшла із ладу.

Ви зайшли в магазин, і знайшли дві батареї з такими самими розмірами як у Вас, але одна з підвищеною ємністю 65 ампер-годин і пусковим струмом, як у штатній – 550 ампер, а друга з ємністю, як у штатній (60 ампер-годин), але з підвищеним пусковим струмом – 600 ампер. У такій ситуації має сенс віддати перевагу саме другому варіанту. Взимку він може вас сильно виручити.

Максимальний струм холодного запуску


Підбираючи новий акумулятор, з двох однакових за розміром батарей доцільно вибрати модель з більш високим струмом холодної прокрутки. А яка межа цього струму?

Якщо говорити про класичні свинцево-кислотні АКБ з рідким електролітом для легкових автомобілів, то для більшості батарей ємністю 55 ампер-годин максимальний струм холодного запуску – 560 ампер. Максимум для батарей 60 ампер-годин – 640 ампер. У категорії 65-амперних батарей (це, як правило, межа, який укладається в габарити акумуляторних відсіків більшості легкових машин і кросоверів) на сьогоднішній день струм холодної прокрутки дійшов до величини в 650-660 ампер.


Джерело: КОЛЕСА.RU

© 2022 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: