14082020-korobka-zauto

Зіпсувати автоматичну коробку передач можна двома способами: перший – неправильно обслуговувати; другий – неправильно експлуатувати.

АКПП на сьогоднішній день – один із найпопулярніших типів трансмісії. Агрегат вважається досить надійним, але недоліки обслуговування і особливо неправильна експлуатація досить швидко можуть вивести таку коробку передач з ладу. Мова далі піде в основному про класичні гідромеханічні автомати. У варіаторів присутні деякі особливості, але в цілому дуже багато спільного. А ось роботи з одним і двома зчепленнями – це окремий світ, який ми сьогодні розглядати не будемо.

Неправильне обслуговування


 1. Несвоєчасна заміна робочої рідини

Хоча частина виробників автомобілів не вимагають заміни рідини в автоматі, насправді це вкрай необхідна процедура. Недарма самі виробники коробок рекомендують міняти мастило не менше, ніж через 60 тис. км пробігу. Масло втрачає властивості, змінюється його в’язкість, зростає кількість продуктів зносу, забиваються фільтри – все це негативно впливає на ресурс автомата.

car-oil

 1. Контроль за рівнем рідини в АКПП

На старих коробках рівень масла може бути низьким як через негерметичність ущільнень, так і внаслідок неправильної оцінки рівня при заміні рідини. Зверніть увагу, що перелив так само небезпечний, як і недолив: високий рівень викликає спінювання рідини і збої в роботі гідроблоку.

 1. Змішування несумісних або використання нерекомендованих рідин

У випадку з коробками передач доливати можна тільки сумісні рідини. Якщо справа дійде до заміни і ви спробуєте залити щось неправильне, то змішування рідин відбудеться в пропорції один до одного, тому що дуже велика частина старої рідини залишиться в коробці і гідротрансформаторі. І все це дасть осад.

oil-change-zauto

 1. Чистота радіатора АКПП

Деякі коробки передач настільки навантажені, що не можуть обходитися без додаткового радіатора охолодження для робочої рідини. Заліплений брудом радіатор призводить до перегріву і швидкої деградації рідини аж до повної втрати її робочих властивостей.

 1. Надмірне захоплення захистом моторного відсіку

Захист силового агрегату, якщо вона має невдалу конструкцію, може не тільки запобігти неприємностям від дорожніх нерівностей, а й позбавити коробку обдування під час руху, що неодмінно призведе до перегріву.

Неправильна експлуатація


 1. Неправильне паркування

Якщо автомобіль постійно паркувати на великому ухилі, то жертвою масляного голодування після запуску може стати не тільки двигун, а й коробка передач.

car-uklon-zauto

Рідина погано підводиться до насоса коробки. Ситуація ускладняється взимку, коли рідина густіє під впливом низьких температур.

А ще важливо при парковці на ухилі користуватися ручним гальмом. Чи помічали, що якщо цього не зробити, буває дуже важко перевести селектор АКПП з положення “паркінг” в будь-яке інше? Фіксатор в коробці закушує усією силою скочування автомобіля з ухилу, витягується трос приводу управління коробкою – і от, проблеми з електрикою, на кшталт не включення ліхтарів заднього ходу або непрацюючого стартера.

brake-renault-zauto

При парковці на схилі обов’язково використовуйте ручник. Причому гальмо стоянки затягуйте раніше, ніж переведете селектор автомата в положення “паркінг”.

 1. Сильне навантаження

Деякі моделі автоматичних коробок передач більш чутливі до навантажень в непрогрітому стані, ніж навіть двигуни. Неприпустимо сильно навантажувати автомат до прогріву робочої рідини: видавити може не тільки сальники, але і ущільнення в гідроблоці.

 1. Запуск двигуна з буксира

Якщо спробуєте завести авто з автоматом, з буксира, розігнавши машину в положенні селектора N, а потім включивши D, то з великою часткою ймовірності погубите коробку. Адже в цей момент первинний вал не обертається, насос не створив тиску масла. В результаті все піде самим нерозрахованих чином. Невідомо, як включаться соленоїди, куди попрямує рідина, які фрикціони спрацюють.

removal-car-zauto

 1. Порушення правил буксирування

Ще з часів першої хвилі старих автомобілів, що хлинула в нашу країну на самому початку 90-х, було відомо правило буксирування автомобілів з автоматичними коробками передач «50 на 50». Тобто швидкість при буксируванні вибираємо не вище 50 км/год і їдемо не далі ніж на 50 км. Але, як і все в нашому світі, АКПП стають все більш одноразовими, так що правило зміщується в бік «30 на 30», а то й до повної заборони буксирування. Все частіше виробник допускає тільки перевозити несправний автомобіль з автоматом на евакуаторі.

 1. «Паркінг» в русі

Якщо пересунути селектор в положення Р, коли автомобіль рухається, можна зламати фіксатор положення “паркінг”. Або, принаймні, сталева стружка від роботи зуба фіксатора по шестірні блокування піде в порожнину коробки.

Фіксатор АКПП

 1. Тривале буксування в бруді

Тривалі пробуксовки, коли автомобіль десятки хвилин не може вирватися з грязьового, піщаного або снігового полону, приведуть до перегріву рідини, підгоряння фрикціонів і переходу коробки в аварійний режим. Вкрай шкідливо, якщо ви при цьому спробуєте виїхати розгойдючи авто, швидко переводячи селектор з D в R і навпаки. Цей прийом, що прийшов зі світу механічних коробок передач, швидко знищить ваш автомат. Потрібно забезпечувати паузу між перемиканнями, але тоді і розгойдування не бачити.

heometrychna-prohidnist-8-zauto

 1. Використання коробки передач на межі крутного моменту

Буксирування важкого причепа – це ще квіточки в порівнянні з буксируванням іншого автомобіля. Ще більш згубним для здоров’я АКПП може бути тільки витягування з бруду/снігу автомобіля, який там застряг.

 1. Спортивні нахили

Дрифт на автомобілі з автоматом – прямий шлях відправити коробку передач на звалище. Деякі водії-спортсмени люблять також затиснути педаль гальма в режимі D, нарощуючи одночасно обороти двигуна. Потім, відпустивши гальмо, різко зірватися з місця під дим, що йде з-під коліс. Удачі вам, хлопці! Життя АКПП в таких умовах вимірюється хвилинами.

full-road-zauto

 1. Механічне пошкодження

При їзді по бездоріжжю на непідготовленому автомобілі пошкодити картер АКПП простіше, ніж корпус механічної коробки передач. При цьому навіть невелика вм’ятина на піддоні може привести до перебоїв в подачі рідини.

Висновки


Якщо ви хочете довго і успішно експлуатувати автомобіль з автоматичною гідромеханічною коробкою передач, то вам необхідно дотримуватися декілька правил:

 1. Своєчасно міняти масло в АКПП, причому у важких умовах експлуатації навіть частіше, ніж рекомендує автовиробник.
 2. Стежити за рівнем робочої рідини. Перевіряти його перед далекими подорожами і дивитися, чи немає плям під автомобілем.
 3. Розуміти, що класичний автомат не любить спортивної їзди.

Дотримуючись цих простих правил автоматична коробка зможе довго радувати власника плавними перемиканнями і хорошою роботою.

Джерело: ZR.RU

© 2022 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: