21012021-akpp-zauto

Навіть далекий від техніки автолюбитель чудово знає, що для двигуна авто потрібно певне моторне масло, яке потрібно іноді замінювати. А ось ставлення до коробки навіть у бувалих водіїв часом байдуже. Мовляв, це агрегат, який розрахований на той самий термін служби, як і автомобіль, – нічого з ним не станеться.

На жаль, реальність зовсім інша. І життя автоматичної коробки значно важче, ніж у двигуна внутрішнього згоряння – як узимку, так і влітку.

Чому АКПП важко взимку?


snow-scraper-zauto-1

Відомо, що навіть у люті холоди двигун досить швидко прогрівається. Інакше і бути не може: адже паливо, що в ньому згоряє, постійно випромінює тепло. Тому моторні масла та всі елементи двигуна незабаром починають працювати в оптимальному для них температурному діапазоні. Здавалося б, мотор прогрітий – можна сміливо мчати вперед. Але цього робити не можна: адже коробка фактично залишилася холодною. Вона прогрівається в основному за рахунок сили тертя у шестернях, підшипниках та фрикціонах. Тому будь-які надмірні навантаження чреваті її прискореною поломкою.

Як АКПП переносить спеку?


Коробка страждає не лише від холодної роботи, а й, навпаки, від гарячої. У спеку, та ще й при серйозному навантаженні, викликаному бездоріжжям, буксируванням причепа або їздою на гірських дорогах, температура всередині коробки іноді може підніматися на десятки градусів вище, ніж у моторного масла двигуна. У таких умовах ресурс її елементів, у тому числі й рідини, швидко знижується, водій повинен про це пам’ятати.

Що все таки заливають в АКПП?


021020-zamina-masla-zauto

Зазначимо, що якщо історично змащувальну субстанцію для коробок передач та провідних мостів називали маслами, то з приходом автоматичних коробок передач в англомовних країнах з’явилося поняття ATF (Automatic Transmission Fluid) – рідина для автоматичних трансмісій. І це правильно – саме рідина, а не масло, оскільки завдання у неї складніше. Крім мастильних функцій, вона бере участь у передачі крутного моменту від двигуна на колеса, дозволяючи змінювати величину моменту та напрямок обертання. Крім того, така рідина використовується для керування стиском пакетів фрикціонів.

Коли потрібно змінювати ATF?


Чому рідину для автоматів все-таки необхідно час від часу замінювати? На відміну від двигуна внутрішнього згоряння, забезпеченого системою фільтрації повітря, трансмісія «дихає» практично атмосферним повітрям, що надходить через сапуни разом із дорожнім пилом, брудом, бризками з калюж тощо. Тому термін служби трансмісійних рідин безпосередньо визначається умовами експлуатації автомобіля. Ресурс рідин відчутно знижується при їзді забрудненими дорогами, особливо ґрунтовими та гравійними. Те саме стосується експлуатації машини в умовах підвищеної запиленості. Негативно впливають на термін служби рідин будь-які підвищені навантаження – перевезення кемпера, їзда з багажником на даху, використання автомобіля як таксі, рух на швидкостях понад 150 км/год. Негативно дається взнаки міська їзда в умовах пробок і заторів, а також експлуатація автомобіля в режимі частих коротких пробігів. Нагадаємо також, що незалежно від умов експлуатації трансмісійні рідини постійно забруднюються частинками зношування коробки передач – у розхід йдуть мідь, алюміній, олово, композитні матеріали, паперова фібра тощо. Магніти тут безсилі: крім сталевих часток вони нічого не затримують.

Очевидно, що жодна рідина для автомата не може бути вічною: необхідна її періодична заміна. Кожен автовиробник дає з цього приводу свої рекомендації. Цифри зазвичай розходяться – одним бажана заміна кожні 30 – 40 тис. км або раз на 3 – 4 роки, інші говорять про 60 тис. км і навіть 90 тис. км. Зрозуміло, що за важких умов експлуатації рідину необхідно міняти частіше: виробник не може дати єдиної рекомендації для всіх власників без розбору.

Джерело: zr.ru

© 2022 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: