240324-battery-zauto

У нашій статті “Правда і неправда про акумулятори” ми надали короткий огляд цієї теми. Проте, зараз ми зосередимося на ній детальніше, оскільки серед автомобілістів досі живе міф, який полягає в тому, що використання акумулятора з більшою, ніж зазначено в документації, ємністю може бути ризикованим. За цим міфом, така заміна може призвести до поломки стартера чи генератора.

Однак насправді ємність акумулятора може бути будь-якою: хоч вдвічі, хоч втричі більшою і жодних проблем в електромережі автомобіля не виникне – ні зі стартером, ні з генератором. Стартер буде справно крутити, так само, як і з рідною АКБ, а генератор – заряджати.

Чи може згоріти стартер?


220623-hot-engine-zauto

Відомо, що не батарея дає стартеру струм, а стартер бере його у батареї стільки, скільки йому потрібно. Маючи постійний власний опір, він бере від акумулятора струм згідно з класичним законом Ома – напруга батареї ділиться на опір стартера. І якщо, скажімо, стартер споживає струм 100 ампер (умовно) від рідної 12-вольтової батареї ємністю 65 ампер-годин, то ті ж 100 ампер він візьме і від величезної 12-вольтової 225-ампер-годинної батареї. Тому не переживайте стартер не згорить.

Чи буде недозаряд?


Тепер про небезпеку недозаряду. У рамках того ж популярного міфу багато хто вважає, що якщо штатний акумулятор автомобіля заряджається генератором справно, то зі збільшеною ємністю батарея буде завжди недозарядженою. І це також категорично не так. Стартер (як і будь-які інші електроспоживачі автомобіля) має постійні та незмінні характеристики апетиту. І якщо уявити кількість енергії в повністю зарядженому акумуляторі, як об’єм води, то для запуску двигуна стартер вип’є з батареї, скажімо, один літр, а генератор цей літр заповнить хвилин за десять подорожі. І немає жодної різниці звідки цей літр буде взято і куди повернено. Тому недозаряду не буде.

Для чого тоді потрібна більша ємність?


Фактично, в ідеальних умовах вона і не потрібна. Якщо генератор і проводка в автомобілі працюють бездоганно, а регулярні поїздки компенсують енергію, витрачену стартером, то акумулятор може служити довгі роки без необхідності перевірки його стану.

Але це ми розглянули ідеальну ситуацію. Насправді у більшості водіїв батареї у авто завжди перебувають у стані невеликого недозаряду. Завели машину (відібрали частину енергії батареї), поїхали, стали в пробку. На холостих оборотах робота генератора малоефективна, а якщо включити світло, піч, різні обігріви, то акумулятор взагалі перестає заряджатися.

160324-battery-zauto

У результаті, якщо повернутись до літрів води, що зображує енергетичний вміст акумулятора, то за поїздку було витрачено, скажімо, літр, а повернено 0,7. І так кожного дня. Якщо нічого не робити, а потрібна або зарядка акумулятора зовнішнім зарядним пристроєм, або хоча б хороша дальня поїздка, то через якийсь час ви просто не заведете двигун.

От тут якраз може стати в нагоді акумулятор з більшою ємністю. Точніше він також через якийсь час не зможе завести двигун, але протримається довше від попереднього.

Коли не можна встановити АКБ підвищеної ємності?


Перша проблема має чисто геометричний характер. Іноді в автомобілі просто не вистачає простору для установки батареї такого розміру. Але якщо така можливість є, то акумулятор більшої ємності ні до яких проблем не призведе, якщо не друге.

Друге – це коли батарею збільшеної ємності поставити фізично можливо, але після заміни потрібно внести зміни в налаштування системи управління двигуном. Більшість бюджетних автомобілів ця проблема обходить стороною, а от авто середнього класу і вище процес зарядки батареї контролює електроніка.

Працює це наступним чином: на дроті, що йде від акумулятора до генератора, стоїть датчик сили і напрями струму, яким електроніка визначає кількість енергії, що йде від акумулятора (розряд) і назад (заряд). А оскільки в пам’ять програми, що управляє, занесено значення штатної ємності батареї, вона завжди в режимі реального часу знає, наскільки реально наповнений акумулятор.

Знання стану акумулятора дуже важливе, особливо на автомобілях з функцією “Старт-Стоп”. Наприклад, система може відстежити значне зниження рівня заряду батареї через тривалий рух в пробках з безліччю включених потужних електроспоживачів, і в якийсь момент за своїм розумінням відключити частину з них примусово.

Start and stop buttons
Start and stop buttons

Також система може знизити напругу в мережі, подавши команду на генератор, якщо акумулятор повністю заряджений, щоб зменшити википання води з електроліту та продовжити життя батареї. Є ще багато різних ситуацій, у яких задіяно електроніку, але основа її коректної роботи – знання реальної ємності батареї.

Тому якщо ви просто поставите АКБ збільшеної ємності, весь контроль потоків енергії до батареї і від неї піде нанівець, бо розраховуватиметься все виходячи з іншої початкової ємності, неправильної. Тому ці дані потрібно запрограмувати в систему. Але, на жаль, для цього зазвичай потрібні дилерський софт та діагностичне обладнання.

А якщо поставити акумулятор меншої ємності?


А тут аналогічно до акумуляторів з більшою ємністю – ставити можна, але потрібно враховувати специфіку конкретного автомобіля.

© 2023 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: