140124-expansion-tank-zauto

Іноді ця невеличка деталь псує життя багатьом водіям та їхнім автомобілям. Сьогодні спробуємо розібратися в тому, яку роль вона відіграє в системі охолодження, і що може статися при її неправильній роботі.

Навіщо потрібна кришка розширювального бачка?


Відомо, що розширювальний бачок служить для компенсації: коли рідина (антифриз) нагрівається, її об’єм збільшується. На дуже старих авто окремого розширювального бачка не було, і його функцію виконував радіатор (наприклад в системі охолодження ГАЗ-21).

car-irjave-zauto

Пробка радіатора при цьому виконувала те саме завдання, що і на сучасних автомобілях: завдяки наявності в конструкції паровідвідного (випускного) клапана вона підтримувала надлишковий тиск у системі, що дозволяло воді закипати при температурі 109-112 градусів. Також у кришці радіатора було передбачено повітряний клапан, відрегульований на розрідження. Його завдання було протилежним: не допустити створення надто низького тиску всередині системи.

Сучасна кришка розширювального бачка хоч і виглядає інакше, але влаштована схоже. Як правило, всередині пластикового корпусу передбачені два клапани – випускний та впускний.

Завдання випускного – “травити” тиск, якщо він досяг межі, передбаченої виробником. Оскільки сучасні двигуни мають вищі робочі температури, ніж їхні старші попередники, випускні клапани кришки бачка можуть відкриватися при тиску до 1.5 атм, причому цей параметр суворо регламентується для кожного конкретного двигуна (наприклад для Жигулів цей параметр становить – 1.1-1.2 атм).

Впускний клапан відкривається при 0.03-0.13 атм, що дозволяє уникнути надмірного розрідження в системі. Деякі виробники конструктивно поєднують два клапани в один, але їхня суть від цього не змінюється.

Чому потрібно так точно контролювати тиск у системі охолодження?


060423-prohriv-zauto

Підтримка потрібного тиску в системі важлива з двох причин. По-перше, він не повинний бути надто низьким, щоб антифриз міг закипати при вищій температурі, ніж це відбувається при атмосферному тиску. Адже багато сучасних двигунів під час роботи можуть нагріватися до 120 градусів і більше, тоді як більшість охолоджуючих рідин за нормальних умов закипають вже при 110 градусах. Підвищений тиск дозволяє уникнути перегріву та закипання антифризу навіть за високих температур.

По-друге, тиск у системі охолодження не повинен бути занадто високим, щоб уникнути витоків антифризу та розривів гумових патрубків та пластикового розширювального бачка – тобто зберегти систему герметичною. До речі, збереженню герметичності нерідко заважає не тільки неякісна робота клапанів кришки бачка, а й посадкові поверхні заливної горловини або різьблення на самій кришці: якщо вони погано оброблені – чекай на витік.

До яких проблем може призвести несправна кришка?


Найчастіше, що трапляється це заклинивший або неправильно працюючий випускний клапан. У цьому випадку в системі створюється надмірний надлишковий тиск, жертвою якого можуть стати багато елементів: сам розширювальний бачок, патрубки, радіатори. Якщо ви бачили авто з відкритим капотом і калюжею під ними, що стоять у спекотний день на дорозі, причиною появи цієї калюжі могла бути саме кришка із несправним випускним клапаном.

Одна з візуальних ознак несправності випускного клапана – бачок, що надмірно роздувся. На жаль, це можна визначити далеко не на всіх автомобілях, оскільки у багатьох машин бачки зроблені з непрозорого та не надто еластичного матеріалу. Також високий тиск призводить до підтікання антифризу в кріпленнях, навіть якщо вони достатньо затягнуті.

Несправність впускного клапана проявляється у тому, що патрубки, особливо великі, інколи ж і бачок візуально стискаються.

Висновки


На жаль, перевірити справність клапанів у кришці розширювального бачка візуально неможливо. Для цього потрібний нехай і нескладний, але спеціальний стенд із манометром, який спочатку створює надлишковий тиск, а потім розрідження. Отримані цифри порівнюють із заводськими параметрами.

Якщо ви замінили кришку, то після її заміни потрібно поспостерігати за тим, чи створює вона надлишковий тиск у системі. Однією з ознак цього можна вважати підтримання нормальної робочої температури без ознак закипання охолоджувальної рідини: якщо двигун довго працює, і з-під кришки не йде пара, то все гаразд. Деякі водії перевіряють тиск у системі, трохи прикручуючи кришку при прогрітому двигуні: у цьому випадку має лунати шипіння, яке говорить про скидання тиску, який підтримує справна кришка. Така перевірка дієва, але небезпечна: якщо кришку раптово зірве, кипляча рідина може фонтаном ударити з бачка і обпалити руки і обличчя.

Ще один суттєвий привід задуматися про справність кришки – втрата герметичності системи або послідовний вихід із ладу її деталей: бачка, радіатора тощо. Нарешті, двигун, що надмірно гріється, при чистому радіаторі і справному термостаті також є приводом для огляду кришки.

Ну а щоб на око переконатися в справності впускного клапана, можна відкрутити кришку і стиснути один з товстих патрубків, після чого знову закрутити її. Якщо патрубок набуде попередньої форми, то в системі не створюється надмірного розрідження.

© 2023 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: