211223-air-filter-zauto

Це не вигадка, що на повітряному фільтрі може бути масло. І це зазвичай свідчить про проблеми з двигуном. Спробуємо розібратися.

Почнемо з хорошого: іноді фільтри просочені маслом – прямо із заводу. Такі фільтри зазвичай стоять на мотоциклах. Їм потрібно багато повітря, причому чистого, а їздять вони часто тими місцями, де занадто багато пилу. Але іноді такі фільтри ставлять і на автомобілі, наприклад, на деякі Subaru або Nissan. І якщо раптом вам здається, що фільтр вашого автомобіля в маслі, спочатку є сенс уточнити: можливо, так і має бути.

Однак, якщо на машині стоїть звичайний фільтр і на ньому присутні плями масла, то потрібно розібратися, такого бути не повинно в жодному разі. Іноді це ознака дуже серйозної проблеми, інколи це вирішується досить просто. Розглянемо декілька прикладів.

Приклад №1. Не надто дорогий, але і не дуже бажаний випадок


140923-chnge-oil-zauto

Уявимо ситуацію, що при покупці б/у авто під час огляду виявили фільтр з слідами масла (хоча його дуже рідко перевіряють при покупці чи огляді авто). Якщо перед нами перекуп, то звичайно, що масло замінювалося кожні сім тисяч кілометрів пробігу, заливалося найкраще масло та ставилися оригінальні фільтри. Однак, в більшості випадків (якщо не в усіх) це не так. Тому в цьому випадку можна розглядати не найгірший, але і дуже небажаний варіант: забиті масляні канали двигуна через відсутність нормального обслуговування. Насамперед забивається масловіддільник.

Тут механізм простий: масло на повітряний фільтр потрапляє лише у разі помірного зростання тиску в картері двигуна. Забиті канали – одна з причин такого зростання. Маслонасос качає, а канали забиті, маслу подітися нікуди, залишається лише всією своєю масою масляного туману з картера пробиватися через клапан вентиляції картерних газів у повітря на впуск. І, само собою, осідати на повітряному фільтрі.

З одного боку, це не найгірший варіант. Якщо двигун ще не вбитий, то іноді досить замінити пару разів масло і масляний фільтр, і все прийде в норму. Але треба розуміти, що якщо за машиною не стежили і довели її до такого стану, то із покупкою такого екземпляра поспішати не варто.

Проста перевірка в цьому випадку – зняти кришку маслозаливної горловини. Якщо з неї рвуться гази і навіть виривається масляний туман, тиск явно не в нормі. Щоправда, причина зростання тиску може бути не лише в забитих каналах, тому не треба думати, що заміною масла та фільтрів цю проблему можна вирішити завжди. Набагато частіше у такому зростанні тиску картерних газів винна зношена циліндро-поршнева група.

010623-zamina-masla-zauto

Приклад №2. Дороговартісний випадок


Ситуація, про яку вважають за краще не думати: зростання тиску картерних газів та їх прорив через клапан вентиляції картерних газів. Механізм зростання тиску простий: гази з камери згоряння прориваються через зношені поршневі кільця в простір під поршнями, а звідти йдуть в картер. І коли їм уже подітися нікуди, вони намагаються вийти на волю будь-де: і через сальники, і видавлюючи масляний щуп, і, звичайно ж, через клапан примусової вентиляції картера.

Звичайно, якщо авто своє, то виявити зношування поршневої групи буде нескладно. Хоча б за підвищеним масляним апетитом. Ну а якщо авто чуже, потрібно спробувати оцінити сукупність ознак. Зазвичай такий двигун починає “потіти” маслом по всіх стиках і виглядає брудним. Та й класика – синій дим із труби. Тут ще не завадить поміряти компресію: зростання тиску в картері супроводжується її втратою, отже падіння допоможе розставити всі крапки над i остаточно.

Якщо всі ці симптоми або їхня велика частина є, то треба займатися ремонтом двигуна. На жаль, на машинах з великим пробігом і хорошим обслуговуванням причина появи масла на повітряному фільтрі саме така – зношування як мінімум поршневих кілець. Можна, звичайно, спробувати промити двигун, але навряд чи це істотно змінить ситуацію. Краще готувати гроші та не затягувати з ремонтом.

Приклад №3. Дешевий випадок


Тепер кілька слів про найпростішу і дешеву причину замаслювання повітряного фільтра – про клапан примусової вентиляції картера (PCV, positive crankcase ventilation). Якщо цей клапан заклинить, він не зможе випускати надлишок тиску на високих оборотах, і гази підуть туди, куди не повинні йти. У першу чергу при цьому заросте відкладенням дросельна заслінка та клапан EGR, але якщо ситуація сильно запущена, то гази з масляним туманом осідатимуть і на повітряному фільтрі.

Даний клапан можна перевірити. Найпростіше – зняти його і потрясти (якщо не заклинив, він повинен видавати звук). Але якщо він брудний, то краще його про всяк випадок замінити (або замінити його мембрану, що часто можливо і завжди дешевше). І, зрозуміло, доведеться промити не тільки патрубки, а й масловідділювач, а можливо, ще й дросельну заслінку.

У цьому варіанті несправності клапана вчасно помітити масло на повітряному фільтрі – великий успіх. Якщо їздити з непрацюючим клапаном і далі, можна заробити набагато серйозніші несправності. Хоча б тільки через те, що всюди давитиме масло, а свіжого повітря мотору не вистачатиме. Та й виведення зайвої вологи не буде, що призведе до появи конденсату в маслі, який можна виявити у вигляді білястого нальоту на кришці маслозаливної горловини.

071223-kryshka-zauto

Приклад №4. Турбіна


В більшості випадків це буде відноситися до дизелів (які зараз усі турбовані), але і для бензинових моторів суть процесу буде такою самою.

Отже, в турбованому двигуні масло у впуск гнатиме саме турбіна. Масло через компресорну частину потрапляє у впуск із двох причин: через знос картриджа або знову ж таки через забиту систему вентиляції картера (у другому випадку хід дій той самий – починаємо з перевірки клапана примусової вентиляції картера).

Якщо сильно забитий масловіддільник, то схема попадання масла на повітряний фільтр буде тією ж, що й на атмосферному двигуні, за винятком одного моменту: масло осідатиме не тільки на стінках патрубків, а й почне накопичуватися в інтеркулері. І ось тут все може бути серйозніше, ніж просто брудний повітряний фільтр: якщо добре розкрутити двигун, масло звідти може виплюнути у впуск, і двигун піде врознос. Тому на дизелі замаслений повітряний фільтр повинен як мінімум змусити задуматися.

equipment-g8b7963b67_640

До речі, замаслений фільтр на турбованому двигуні – це не тільки наслідок якоїсь несправності, але причина іншої. Справа в тому, що турбіна через нестачу повітря на впуску засмоктуватиме масло у впускний тракт, а чим це загрожує, самі розумієте. Загалом, тут все тісно пов’язане, і масло на повітряному фільтрі дизеля – це дуже серйозно. Якщо воно там є, швидше за все, доведеться чистити і EGR, і весь впуск.

Висновки


Хотілося б, звичайно, сказати, що масло на повітряному фільтрі – це не так уже й страшно, але, на жаль, це не так. Завжди дуже хочеться сподіватися на те, що замінивши масло і масляний фільтр проблеми зникнуть без додаткових капіталовкладень. Ну можливо ще поміняємо клапан PCV і все стане добре. Але надії на це мало. Найчастіше замаслювання повітряного фільтра відбувається все-таки через знос ціліндро-поршневої групи. А тут без дороговартісного капітального ремонту не обійтися.

© 2023 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: