Start and stop buttons

Система «Cтарт-Cтоп» (англ. Start-Stop) – технологія автоматичного відключення та подальшого перезапуску двигуна з метою економії палива, зниження шкідливих викидів та рівня шуму за рахунок скорочення часу роботи на мінімальних оборотах холостого ходу. Збоку все виглядає чудово. Авто, що стоїть поруч на світлофорі, при загорянні зеленого світла злегка здригається, чується звук стартера і тільки потім автомобіль починає рух.

Але чи дійсно ця система корисна? Спробуємо розібратися.

Як влаштована система Start-Stop?


У ЕБУ автомобіля є функція, яка вміє глушити мотор при уповільненні або зупинці автомобіля і запускати його після відпускання педалі гальма.

brake-pedal-zauto

Пуск найчастіше здійснюється за допомогою стартера або стартера-генератора спеціальної конструкції, але відомі і рішення, коли колінвал починає обертання від спалаху в одному з циліндрів. Для цього форсунка впорскує бензин, а свічка підпалює суміш.

Двигун при зупинці буде заглушено лише за дотримання низки умов. Зокрема, він має бути прогрітий, а батарея – заряджена.

Старт-Стоп не спрацює, якщо включені потужні споживачі електроенергії, такі як обігрівачі скла або якщо клімат-контроль повідомляє, що йому не вистачить продуктивності.

Плюси системи Start-Stop?


19102023-petrol-zauto

Перевага у системи одна – економія палива (виробники обіцяють зниження витрат палива приблизно на 10%), а також – зниження шкідливих викидів.

Але такі показники можна досягти лише в особливих, оптимальних для системи умовах – при русі напівпорожнім містом зі світлофорами, що перекривають рух більше ніж на хвилину.

Недоліки системи Start-Stop?


При русі трасою або міською магістралі користі від системи немає, через малу кількість зупинок. При коротких поїздках, особливо взимку, система взагалі може не вмикатиметься.

У міському трафіку у пробках, Start-Stop може довести до істерики будь-яку людину, особливо якщо настроєно систему погано. Слухати, як у тебе раз у раз спрацьовує стартер, пускаючи мотор від сили на десяток секунд, важко: дорога техніка зношується на очах. Скорочується ресурс стартера та зубчастого вінця маховика (якщо Старт-Стоп зав’язаний саме на нього). АКБ зазнає постійних коливань напруги від заряду до розряду, що вимагає застосування дорогих батарей AGM збільшеної ємності. А генератор змушений працювати із підвищеним навантаженням, щоб компенсувати втрати енергії на роботу стартера. Особливо це помітно на дизельних автомобілях, де стартер споживає більший струм.

Це ще не все. Start-Stop завдає реальної шкоди поршневому двигуну та агрегату наддуву. У них використані підшипники ковзання, які дозволяють працювати практично в умовах без зносу лише за постійного обертання. При цьому вали обертаються в умовах гідродинамічного клину, а механічного контакту між опорою і валом немає. На такому принципі працюють корінні та шатунні шийки колінвала, розподільні вали та вал ротора турбокомпресора.

010623-zamina-masla-zauto

Після того, як двигун зупинено, вали сідають на опорні поверхні, розігріте масло з малою в’язкістю майже не перешкоджає цьому. Тому кожен пуск двигуна – це зрив однієї металевої поверхні з іншої, що призводить до їхнього зносу, а тому і до поступового зростання зазору. Виробники намагаються боротися з цим нанесенням спеціальних покриттів на підшипники ковзання, але кожен пуск – це підвищений знос.

Система Старт-Стоп призводить і до інших проблем. Доводиться ставити автономний насос у систему охолодження, щоб не перегріти турбокомпресор. А в радіатор кліматичної установки вбудовувати теплоакумулятори, щоби кондиціонер і пічка довше працювали на заглушеному двигуні. Все це, разом із посиленими стартерами та АКБ, робить автомобіль дорожчим – як при покупці, так і в ремонті.

Способи відключення системи Старт-Стоп


Автовиробники програмують машини так, щоб функція Старт-Стоп активувалася при кожному пуску двигуна.

Вимикається вона різними способами. На деяких авто систему вдається дезактивувати, видаливши запобіжник. При цьому слід уважно вивчити електросхему, щоб заодно не вимкнути щось корисне.

Власникам автомобілів, у яких більшість функцій доступні лише з «планшета» на панелі приладів, потрібно шукати грамотного фахівця з прошивок, який зміг би відключити цю функцію, не торкнувшись нічого іншого.

Висновки


У більшості випадків система Старт-Стоп відчутної економії не принесе, а от проблем може. У будь-якому випадку перед покупкою автомобіля з системою Start-Stop оцініть, наскільки добре вона працює на даній конкретній моделі, наскільки дорожче коштують запчастини (насамперед АКБ) – і наскільки вона вам взагалі потрібна.

© 2023 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: