Motor oil pouring, Pouring oil lubricant motor car from bottle

Масло у вузлах трансмісії замінюється не так часто ніж у двигуні, однак, його вибір є актуальною темою для автолюбителів. У зв’язку з інтенсивністю роботи коробки до трансмісійних мастильних матеріалів пред’являються досить жорсткі вимоги. Вони повинні ефективно знижувати шуми та вібрацію, захищати від корозії, не спінюватись і при цьому витримувати екстремальні температурні умови разом з високою швидкістю тертя деталей. Крім того, трансмісійні мастила не повинні бути агресивними по відношенню до металу та гуми.

У статті “Яке масло слід заливати в коробку передач?” ми коротко розповідали, які існують види мастил і чим вони відрізняються один від одного. Однак тут сказано не все бо для правильної роботи воно повинне мати ще кілька важливих характеристик, і в цій статті ми розповімо, які саме.

Класифікація за хімічним складом


140423-oil-zauto

Залежно від хімічного складу та способу отримання основи, мастила поділяються на три групи: мінеральні (нафтові), напівсинтетичні та синтетичні.

Мінеральні. Єдиним плюсом даного мастила напевно є тільки ціна, воно найдешевше, але водночас його не можна назвати поганим. Загалом мінералка має досить хороші показники, а масляна плівка, яка створюється при терті досить щільна, що забезпечує хорошу роботу при високих температурах. Однак, при низьких температурах масло сильно густіє в порівняні з напівсинтетикою та синтетикою. Ще одним мінусом є мала кількість присадок і добавок, які покращують якість самого мастила.

Синтетичні. На основі мінеральних мастил шляхом органічного синтезу були створені синтетичні. Характеристика цієї рідини значно перевершує мінеральні, що і відбивається на ціні (значно дорожча). Вона більш текуча, а отже, більш придатна для використання при низьких температурах. Завдяки унікальному складу, такі оливи можуть працювати з будь-якими присадками та добавками (про які поговоримо згодом), менше старіє (збільшує пробіг) і малосхильна до окислення.

Напівсинтетичні. Суміш мінеральних і синтетичних масел (синтетичних компонентів у їхньому складі міститься не більше 30%). Це можна сказати золота середина, яка обійдеться дешевше за синтетику, але все-таки буде якісніша за мінералку і прослужить на 25-30% довше за неї.

Класифікація трансмісійних олив за SAE та API


oil-change-zauto-1

Існує кілька класифікацій масел:

  • SAE, розроблена Американським товариством автомобільних інженерів, регламентує в’язкісно-температурні властивості;
  • API, запропонована Американським інститутом нафти, регламентує експлуатаційні властивості, якість масла;
  • ACEA, розроблена Асоціацією європейських виробників автомобілів (розглядати не будемо).

В України прижилася методика SAE. Найпоширеніші індекси в’язкості SAE – 75W, 80W, 90W, 110W. Чим менша цифра перед індексом W, тим нижчу температуру витримує масло перед тим, як застигнути на холоді. Найбільш поширене масло для МКПП 75W-90 – вважається універсальним і підходить для більшості автомобілів.

По класу в’язкості API трансмісійні масла маркуються буквами GL і цифрою, що стоїть після букв в діапазоні від 1 до 5. Чим більша цифра, тим більшою мірою в маслі проявляються миючі і протипінні властивості. Масла класів від GL1 до GL3 можна застосовувати в коробках передач старих автомобілів. Для сучасних авто слід заливати трансмісійне масло з маркуванням не нижче GL4, для нових іномарок – GL5 (детальніше читай тут).

Присадки


Окремо розглянемо набір присадок, що дозволяють трансмісійним маслам краще впоратися зі своїми завданнями та отримувати необхідні експлуатаційні характеристики. Розглянемо найосновніші.

  • Протизносні. Функціонують доти, поки масла вистачає в зазорі між шестернями коробки передач.
  • Протизадирні. Особливо корисні при високих навантаженнях, коли ступінь тертя наближається до сухого.
  • Антикорозійні. Відповідно до назви, дають коробці передач захист від корозії на тривалий час.
  • Антифрикційні. Зменшують тертя та за рахунок цього дозволяють заощадити на паливі.
  • Протипінні. Безпосередньо впливають на якість змащування: велика кількість піни призводить до погіршення поширення змащувального матеріалу по коробці.

Заміна масла


car-oil

На початку було сказано, що масло у вузлах трансмісії замінюється не так часто ніж у двигуні, однак це потрібно робити і до цього слід віднестися серйозно. Період заміни зазвичай вказується в посібнику від автовиробника та залежить від типу коробки передач. Автовласники часто ігнорують ці правила, помилково вважаючи, що навантаження на трансмісію менше, ніж на двигун.

МКПП (механіка). Щоб продовжити ресурс механічної трансмісії (і від’їздити на ній спокійно 300-400 тис. км і більше), рекомендуємо замінювати масло через кожні 80 000-100 000 км пробігу. В блозі нашого сайту багато статей на цю тему (ось одна з низ – “Коли міняти масло в коробці?”), тому не вдаватимемося в деталі.

АКПП (автомат). Очевидно, що жодна рідина для автомата не може бути вічною: необхідна її періодична заміна. Кожен автовиробник дає з цього приводу свої рекомендації. Цифри зазвичай розходяться – одним бажана заміна кожні 30 – 40 тис. км або раз на 3 – 4 роки, інші говорять про 60 тис. км і навіть 90 тис. км. Зрозуміло, що за важких умов експлуатації рідину необхідно міняти частіше

Варіаторні КПП. На окрему увагу заслуговує заміна трансмісійної олії у варіаторних коробках передач, які відносяться до класу автоматичних, але функціонують у дуже жорстких температурних режимах. У них пакет присадок розпадається набагато швидше, і вже за 30 – 40 тис. км пробігу потрібна її заміна.

© 2023 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: