190424-halma-zauto

Система гальмування автомобіля є критично важливою для забезпечення безпеки, оскільки вона контролює процес зупинки транспортного засобу. У більшості сучасних машин існують два основних типи гальмівних систем: основна та стоянкова.

Основна гальмівна система складається з:

  • Гальмівних механізмів, розташованих безпосередньо на колесах (гальмівні диски, колодки, датчики ABS, супорти).
  • Головного гальмівного циліндра, який забезпечує розподіл гальмівної рідини по системі.
  • Вакуумного підсилювача, що робить натискання педалі більш легким.
  • Педалі гальма, яка запускає у дію всю систему.

Стоянкова гальмівна система, відома також як ручне (стоянкове) гальмо , включає в себе ручник та його компоненти і використовується для утримання автомобіля на місці під час паркування.

brake-renault-zauto

Гальмівна система, зокрема колодки і диски, входить до найбільш навантажених і інтенсивно експлуатованих вузлів автомобіля. Теоретична періодичність заміни зазвичай вказується в посібниках з експлуатації до автомобіля.

Однак на практиці трішки інакше: їх потрібно змінювати в міру зносу, інтенсивність якого залежить від самого матеріалу виготовлення, атмосферних умов, стану дорожнього покриття та найважливіше з цього списку – це стилю водіння.

У конструкції гальмівних колодок немає нічого складного: це пластини зі сталі, до яких прикріплені спеціальні накладки із високоміцних матеріалів, стійких до тертя та перепадів температури. Міняють їх у міру зношення, діапазон якого змінюється від 10 тис. км до 50 тис км., що у більшості випадків легко перевірити.

21022020-2-brake-pads-zauto

А тепер розглянемо, як зрозуміти, що пора замінити гальмівні диски? Ось кілька порад, як це зробити.

Які ознаки свідчать про знос гальмівних дисків?


Існує кілька ознак, які у більшості випадків вказують на зношування гальмівних дисків:

  • Збільшення гальмівної відстані.
  • Гальмівна педаль функціонує некоректно (вібрації при натисканні на педаль гальма або циклічне биття педалі при гальмуванні). Найчастіше це супроводжується сильними провалами педалі у момент гальмування. Хоча далеко не завжди ця ознака свідчить про знос саме гальмівних дисків. Можливі інші проблеми: дефект гальмівного циліндра, падіння рівня робочої рідини, знос колодок. За такого симптому несправності роблять комплексну перевірку, звертаючи особливу увагу на стан гальмівних дисків.
  • Характерний металевий скрип. Якщо гальмівна колодка критично зношена, на її поверхні вже немає абразивного матеріалу, відбувається контакт двох металевих поверхонь, що призводить до пошкодження диска та необхідності його заміни.

Ці ознаки відносяться до непрямих, тому за ними не можна робити однозначних висновків про стан дисків. То як же визначити, що проблема саме у дисках?

ВАЖЛИВО: Звертаю вашу увагу, що якщо ви сумніваєтеся у справності гальмівної системи свого автомобіля, а знань діагностування бракує, то рекомендую звернутися до фахівців, зокрема механіків нашого автосервісу “Заліщики-Авто”. Вони зможуть визначити, чи потрібна заміна гальмівних дисків та виконати необхідні роботи з обслуговування вашого автомобіля. Безпека завжди на першому місці!

Але якщо вас не лякають труднощі і ви впевнені в своїх силах, перейдемо до наступного.

Як діагностувати стан гальмівних дисків самостійно?


21022020-brake-pads-zauto

Контрольні мітки. На багаттох сучасних дисках роблять додаткові проточки, які є своєрідними індикаторами зносу. Якщо проточка в зоні контакту диска з колодкою повністю зникла, його час міняти на новий.

Перевіряємо товщину диска штангенциркулем або мікрометром. Сьогодні більшість автовиробників вказують у посібнику з експлуатації мінімально допустиму робочу товщину гальмівного диска. Інколи її можна знайти на тильній стороні диска. Якщо вона менше дозволених параметрів – диск однозначно під заміну.

ВАЖЛИВО: рівень критичного зносу залежить від моделі авто. Найчастіше він неповинен перевищувати 1,5 мм. Якщо товщина гальмівного диска зменшилася на 2-3 мм, необхідно терміново замінити його, щоб не наражати себе на небезпеку на дорозі.

Чи немає на поверхні диску дефектів? Тріщини, горбки, виїмки призводять до некоректної роботи або навіть заклинювання гальмівної системи. Тому при їх виявленні необхідно провести оперативну заміну гальмівних дисків.

Биття диску. Сильно прокрутіть диск, оцініть, чи він рівномірно провертається. При овальному, нерівномірному русі висока ймовірність того, що диск покоробило. Для визначення цього дефекту можна використовувати мікрометр із роликовим наконечником, який жорстко закріплений щодо диска. Якщо при обертанні диска амплітуда биття перевищує 100 мікрон, він створюватиме помітні вібрації при гальмуванні. Крім зниження ефективності роботи гальмівної системи, це буде викликати дискомфорт і призведе до прискореного зносу колодок.

Висновки


Загалом гальмівні диски служать довго від 100 до 200 тис. км., але зрозуміло, що все це залежить від ряду факторів. Як наголошувалося раніше, заміну гальмівних дисків повинні проводити кваліфіковані фахівці. Навіть у такій, на перший погляд, нескладній справі можуть виникнути складнощі, які водій без досвіду може не помітити. Також рекомендується при заміні гальмівних дисків обслужити супорт та встановити нові колодки.

© 2023 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: