280424-brake-disk-3-zauto

Для забезпечення ефективної роботи та високого рівня безпеки, компанії-виробники постійно вдосконалюють і проводять тестування гальмівних колодок і дисків. Внаслідок цього, споживачам представлений широкий асортимент товарів, що може ускладнити вибір найкращого варіанту. У даній статті ми детально опишемо різні типи гальмівних дисків, розглянемо їх плюси та мінуси, а також надамо рекомендації щодо оптимального вибору.

Будова гальмівного диску


Ця конструкція не вимагає складного обговорення, оскільки вона дуже проста. Зображення, представлене нижче, показує, що диск має дві основні частини: ротор і центральну частину.

280424-brake-disk-zauto

З чого виготовляють гальмівні диски?


Більшість гальмівних дисків виробляють із чавуну, проте існують також сталеві та вуглецево-керамічні варіанти. Давайте детальніше розглянемо їх особливості та відмінності.

Чавунні. Чавунні диски виготовляють із легованого чавуну у який додають різні добавки, що робить диск більш міцним та стійким до корозії. Нові диски часто обробляються захисними речовинами або фарбують, що допомагає їм зберігати презентабельний зовнішній вигляд і запобігає іржі до моменту продажу. Це покриття зберігається на центральній частині та вентиляційних каналах, затримуючи появу корозії. Хоча з часом вона все одно з’явиться, диски без захисного покриття іржавіють швидше. Чавунні диски відомі своєю доступною ціною, широким вибором та тривалим терміном служби, який може становити від 60 до 150 тисяч кілометрів, за умови правильного підбору гальмівних колодок.

Сталеві. Сталеві гальмівні диски частіше використовують у спортивних машинах, де можливе застосування дисків з великим діаметром. У масовому виробництві, розміри дисків зазвичай стандартизовані.

Чавунні диски переважають завдяки кращій теплопровідності, яка на 30-50% вища, ніж у сталевих дисків, залежно від якості матеріалу. Чавун також вигідний через свою низьку ціну та простоту виробництва. Наприклад, виготовлення вентильованого сталевого диска є складним процесом, у той час як чавунний диск можна легко отримати шляхом лиття. До мінусів ще можна віднести те, що сталеві диски менш стійкі до вібрацій і мають нижчий коефіцієнт тертя порівняно з іншими матеріалами.

Вуглецево-керамічні. Основними компонентами для створення такого диска є вуглецеві волокна та фенольна смола. Спочатку з цих матеріалів формують диск, а потім випалюють його в анаеробній печі при температурі близько +1000 °C. Це дозволяє отримати гальмівний диск, який важить у 3-5 разів менше за чавунний і витримує високі температури.

Вуглецево-керамічні диски мають значно більший термін служби, легко долаючи 150-200 тисяч кілометрів. Однак, вони вимагають використання спеціалізованих гальмівних колодок, вибір яких дуже обмежений. Основною перешкодою їх масового використання – це висока вартість.

280424-brake-disk-carbon-zauto

Види гальмівних дисків


Суцільні. Це перше покоління гальмівних дисків, їхня конструкція максимально проста. Колодка прилягає до єдиного, цілісного ротора. Такі диски погано відводять тепло і майже не зустрічаються на передній осі сучасних автомобілів, але їх часто використовують на задній, де вимоги до них набагато менші.

280424-brake-disk-1-zauto

Вентильовані. Більш досконала конструкція, такі диски краще відводять тепло. Їхня роторна частина складається з двох дисків, між якими є вентиляційні канали. Такі диски найчастіше встановлюють на передню вісь, трохи рідше на задню. Вентильовані диски зазвичай дорожчі за суцільні, але ціна більшою мірою залежить від фірми-виробника і місця покупки, ніж від конструкції.

280424-brake-disk-2-zauto

Збірні диски. Складаються з двох частин: роторної та ступичної, одну з одною з’єднують спеціальними пластинами та болтами. Ступичну частину роблять із алюмінію, такий диск виходить значно легшим. Це позитивно впливає на керованість автомобіля та комфорт при їзді. Диск можна перебрати: замінивши ротор, а ступичну частину залишають, вона майже не зношується. Але заощадити навряд чи вдасться. Такі диски в 3-5 разів дорожчі за звичайні вентильовані і зустрічаються рідко.

Перфоровані та з насічками. Поверхня ротора гальмівного диска не обов’язково має бути гладкою. У ній можуть бути наскрізні отвори – перфорація або неглибокі канавки – насічки. При сильному нагріванні гальмівної колодки між нею та диском утворюється газова подушка, яка заважає гальмування. Перфорація та насічки дозволяють знизити цей ефект.

Але є й мінуси: ресурс таких дисків менший, а ціна набагато вища. Через перфорацію матеріал диска остигає і нагрівається неоднорідно, можуть з’являтися температурні тріщини. Нема смислу ставити такі диски для повсякденної експлуатації.

280424-brake-disk-4-zauto
Перфорований збірний гальмівний диск

Висновки


Ринок автозапчастин пропонує великий асортимент, тому однозначно вказати на конкретного виробника не можна: люди часто обирають доступні за ціною варіанти. При заміні гальмівних дисків рекомендується також міняти гальмівні колодки, незалежно від ступеня їх зносу. Використання старих колодок з новими дисками може призвести до їх швидкого зношування та збільшення витрат на ремонт. Крім того, важливо вибирати колодки та диски одного виробника для забезпечення оптимальної сумісності та мінімізації шуму під час гальмування, оскільки виробники з доброю репутацією проводять ретельне тестування своєї продукції.

© 2023 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: