281022-zamina-masla-zauto

Більшість двигунів їдять масло. Просто в деяких це може бути 50-100 мл від заміни до заміни (тобто майже не помітно), а в інших 500-1000 мл на 1000 км. Чому така різниця? І чи дійсно в більшості випадків потрібний дороговартісний капітальний ремонт двигуна? Спробуємо розібратися.

Насамперед розпочнемо з того, що як ми вже наголошували практично всі двигуни їдять масло, навіть справні. Але чому? Поговоримо про основні причини “масложорства”.

Перше – це згоряння масла в самих циліндрах (угар). При русі поршня від верхньої мертвої точки до нижньої на стінках циліндра завжди залишається масляна плівка, яка випаровується під впливом розпеченої робочої суміші. Частка масла йде з картерними газами через систему вентиляції картера. Після цього вона потрапляє на впуск і згоряє в циліндрах.

Друге – неідеальні маслозйомні ковпачки.

Третє – це особливості двигунів. Наприклад, у двигунах з турбонаддувом витоки масла відбуваються через ущільнення валу, який з’єднує робочі колеса турбокомпресора.

Четверте – різноманітні модифікації двигунів виробником. Наприклад, удосконалення двигуна внутрішнього згоряння шляхом зменшення робочого об’єму, а отже і розміру деталей. Щоб крихітні поршні зберігали міцність, розробники часто зменшують кількість наскрізних дренажних отворів у зоні маслозйомного кільця. Якщо отворів мало, відведення масла погіршується і воно згоряє. У самих кільцях розмір отворів для відведення олії теж замалий. Маслу залишається один шлях – в циліндр.

150722-pistons-zauto

П’яте – співвідношення об’єму двигуна та маси автомобіля. Чим слабший двигун, тим сильніше його доводиться навантажувати (крутити), відповідно і тим вища витрата масла (це більшість сучасних бюджетних малолітражних двигунів).

Шосте – експлуатація у важких умовах. Чим більша швидкість тим швидше ходять поршні в циліндрах. І тим більше масла йде на «чад». Згоряє масло і коли машина працює в умовах підвищеного навантаження: буксирує причіп, перевозить важкі вантажі, штурмує бездоріжжя, їздить гірськими дорогами.

Сьоме – важкі кліматичні умови. У спеку споживання масла зростає, тому що воно стає менш в’язким. Але й у холод її витрата може зрости: щоб каталітичний нейтралізатор швидше прогрівся, система управління двигуном збільшує подачу палива в камеру згоряння – через це мастило в піддоні знову-таки втрачає в’язкість.

Однак, слід наголосити, що причини підвищеної витрати масла у всіх двигунів різні.

150722-riven-masla-zauto

Іноді підвищена витрата обумовлена конструктивними особливостями та інженерними прорахунками автовиробників. Наприклад, більшість двигунів BMW відрізняються «масложором», але найбільше споживання масла у моделей з двигунами серії N63 і S63. Після пробігу 100 000 кілометрів у них треба інколи доливати по літрі масла на кожну тисячу кілометрів. Ці двигуни встановлюють на BMW 5, BMW X5 та BMW Х6, що треба враховувати при виборі автомобіля цього бренду.

Ще один двигун, який вимагатиме постійного доливання масла в мотор – Honda 1.6 16V VTEC. Тут підвищена витрата відбувається через специфічні налаштування агрегату. Його робота спочатку планувалася на підвищених оборотах для найкращої продуктивності, тому за кількістю масла доведеться стежити постійно. Такий двигун зустрічається, наприклад, на моделях Honda Civic четвертого і шостого поколінь.

Ну і звичайно як не згадати сумнозвісний двигун 1.8 TSI, який встановлюють на багато моделей Audi, Seat, Skoda, Volkswagen. Причина високої витрати масла – масловідділювач, що виділяє великий об’єм парів масла в систему вентиляції картерних газів. Однак, в цілому всі актуальні двигуни автомобілів Volkswagen відрізняються дуже скромним масляним апетитом.

14012021-oil-zauto

Також хочемо наголосити на деяких частих помилках власників, що призводять до підвищеної витрати масла:

  • Нерегулярно міняють масло.
  • Додають до моторного масла присадки, не рекомендовані виробниками автомобілів.
  • Використання неякісного масла (браку через дешевизну) або масла, яке не відповідає особливостям вашого двигуна.
  • Агресивна їзда на великих швидкостях і підвищених оборотах двигуна.

Як бачимо із наведених прикладів, причин “масложорства” може бути дуже багато, і не всі вони є сигналом, що пора ремонтувати двигун. Для деяких двигунів доливання масла є нормою, для деяких вже тривожним сигналом.

Втім, варто зазначити: те, що вважалося «масложором» ще років 10-20 тому, зараз стало нормою у більшості автовиробників. У сервісних книжках вже давно вказують, що 400-1000 мл на 1000 км – це допустима витрата масла. Пов’язано це, насамперед, з конструктивними змінами в сучасному двигунобудуванні, щоб вкластися в екологічні норми.

© 2023 АВТОСЕРВІС ЗАЛІЩИКИ-АВТО | МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ВАС!

logo-footer

БУДЬТЕ З НАМИ: